Daniel Bambas si v nové audioknize užil i ženské role, které však paroduje jen do určité míry

24.10.2022 | Recenze
Daniel Bambas si v nové audioknize užil i ženské role, které však paroduje jen do určité míry

Detektivku Agathy Christie Proč nepožádali Evanse? mohou kromě čtenářů znát i diváci, a to hned z několika zpracování. Nejnověji se ve formě třídílné minisérie vrátila na televizní obrazovky v letošním roce pod režijní taktovkou Hugha Laurieho. Při této příležitosti se příběhu ujalo i vydavatelství OneHotBook a natočilo jej jako audioknihu.

V režii Michala Bureše se sedm a půl hodiny dlouhé nahrávky zhostil herec Daniel Bambas. Oba se už sešli při natáčení několika jiných titulů, mimo jiné drsné historické detektivky 1793: Vlk a dráb či thrilleru Karanténa z pera Petera Maye. Text Proč nepožádali Evanse? ale od Bambase vyžadoval zcela odlišné pojetí. Zdaleka totiž není temným příběhem či psychologicky propracovaným oříškem, jaký dostává k rozlousknutí Hercule Poirot. Naopak jde o odlehčenou, svižnou jízdu krajinou Walesu a zákoutími hampshirského hrabství, nepostrádající nejen akci a napětí, ale ani notnou dávku britského humoru.

Zamotaný příběh využívá rekvizity typické pro meziválečnou autorčinu tvorbu jako falešné identity, převleky či značnou míru náhody a štěstí v jednání obou naivních, po dobrodružství toužících hrdinů. Díky jejich sympatickému špičkování ale na rozdíl od jiných podobných příběhů neztrácí tento román švih a má co říci i dnešním posluchačům. Ve zvukové adaptaci tím spíše, protože se jej ujal sebejistý interpret s lehkým stylem vyprávění, který celý příběh vypoví v rychlém tempu bez zbytečného loudání se. V dialozích si Bambas dosyta užil i ženských rolí, které ale paroduje jen do té míry, do které si o to říká samotný příběh. Právě Bambasova interpretace je jedním z důvodů, které posluchače přimějí vyposlechnout si příběh až do pro Agathu netypického finále. Společnost jim kromě toho dělá i hravá, trochu kabaretně znějící hudba, která je sice možná o kousek hlasitější, než by musela být, ale živelné atmosféře příběhu dodává ten správný rámec.

Text: Tomáš Macháček
Foto: se svolením OneHotBook 

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.