Daniel Bambas si v nové audioknize užil i ženské role, které však paroduje jen do určité míry

24.10.2022 | Recenze
Daniel Bambas si v nové audioknize užil i ženské role, které však paroduje jen do určité míry

Detektivku Agathy Christie Proč nepožádali Evanse? mohou kromě čtenářů znát i diváci, a to hned z několika zpracování. Nejnověji se ve formě třídílné minisérie vrátila na televizní obrazovky v letošním roce pod režijní taktovkou Hugha Laurieho. Při této příležitosti se příběhu ujalo i vydavatelství OneHotBook a natočilo jej jako audioknihu.

V režii Michala Bureše se sedm a půl hodiny dlouhé nahrávky zhostil herec Daniel Bambas. Oba se už sešli při natáčení několika jiných titulů, mimo jiné drsné historické detektivky 1793: Vlk a dráb či thrilleru Karanténa z pera Petera Maye. Text Proč nepožádali Evanse? ale od Bambase vyžadoval zcela odlišné pojetí. Zdaleka totiž není temným příběhem či psychologicky propracovaným oříškem, jaký dostává k rozlousknutí Hercule Poirot. Naopak jde o odlehčenou, svižnou jízdu krajinou Walesu a zákoutími hampshirského hrabství, nepostrádající nejen akci a napětí, ale ani notnou dávku britského humoru.

Zamotaný příběh využívá rekvizity typické pro meziválečnou autorčinu tvorbu jako falešné identity, převleky či značnou míru náhody a štěstí v jednání obou naivních, po dobrodružství toužících hrdinů. Díky jejich sympatickému špičkování ale na rozdíl od jiných podobných příběhů neztrácí tento román švih a má co říci i dnešním posluchačům. Ve zvukové adaptaci tím spíše, protože se jej ujal sebejistý interpret s lehkým stylem vyprávění, který celý příběh vypoví v rychlém tempu bez zbytečného loudání se. V dialozích si Bambas dosyta užil i ženských rolí, které ale paroduje jen do té míry, do které si o to říká samotný příběh. Právě Bambasova interpretace je jedním z důvodů, které posluchače přimějí vyposlechnout si příběh až do pro Agathu netypického finále. Společnost jim kromě toho dělá i hravá, trochu kabaretně znějící hudba, která je sice možná o kousek hlasitější, než by musela být, ale živelné atmosféře příběhu dodává ten správný rámec.

Text: Tomáš Macháček
Foto: se svolením OneHotBook 

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.