Paulo Coelho, držitel Guinnessova rekordu i francouzského státního vyznamenání

19.09.2022 | Knižní zajímavosti
Paulo Coelho, držitel Guinnessova rekordu i francouzského státního vyznamenání

Spisovatel Paulo Coelho, nejvlivnější žijící brazilská osobnost a jeden z nejčtenějších světových autorů, oslavil 24. srpna 75. narozeniny.

Letos také uplynulo 35 let od vydání Mágova deníku, jeho prvního bestselleru. Kniha vznikla po autorově pouti do španělského Santiaga de Compostela v roce 1986 a následující rok ji vydal v Rio de Janeiru. Zážitek z cesty byl v autorově životě transcendentální zkušeností a pro obrovský mezinárodní úspěch Mágova deníku byla v roce 1999 Paulu Coelhovi španělskou státní radou udělena Zlatá medaile Galicie. V roce 2008 po něm místní radnice pojmenovala jednu z ulic.

Paulo Coelho je autorem 21 knih, které dosáhly ohromujícího čísla přibližně 320 milionů prodaných výtisků ve více než 170 zemích světa – nejpřekládanější portugalsky píšící autor je vydáván v 88 různých jazycích, včetně albánštiny, estonštiny, perštiny či hindštiny nebo svahilštiny. V Brazílii má Paulo Coelho na seznamu bestsellerů dokonce pět titulů, což se žádnému jinému autorovi nepodařilo.

Alchymista, jeho nejúspěšnější kniha, vyšla v červnu 1988, původně v nakladatelství Eco. Později začal spolupracovat s Monicou Antunesovou, která je dodnes jeho výhradní agentkou a majitelkou společnosti Sant Jordi se sídlem v Barceloně. V USA, největším knižním trhu na světě, je také rekordmanem, neboť se 427 týdnů po sobě udržel na žebříčku bestsellerů New York Times – nejprestižnějším mezinárodním žebříčku bestsellerů v knižním průmyslu. V srpnu 2022 dosáhla kniha výjimečné hranice 650 týdnů v kuse na seznamu bestsellerů USA Today. Jen ve Spojených státech se každoročně prodá asi milion výtisků této knihy, a je dokonce nejoblíbenějším dárkem pro maturanty v této zemi.

Alchymistu chválí a doporučují například bývalý americký prezident Barack Obama, pákistánská aktivistka a nositelka Nobelovy ceny za mír Malála Júsafzajová nebo spisovatelé jako Umberto Eco či Kenzaburó Óe, nositel Nobelovy ceny za literaturu. V roce 2003 získal titul Guinnessova rekordu jakožto kniha, která byla přeložena do nejvíce jazyků; v roce 2009 získal Paulo Coelho nový Guinnessův rekord jako autor s nejvíce překlady téže knihy. V červenci 2021 byla oznámena filmová adaptace knihy, v níž roli Santiaga ztvární anglický herec Sebastian de Souza.

V roce 1996 mu francouzský prezident Jacques Chirac udělil titul Chevalier de l'Ordre National de la Legion d'Honneur a v roce 2003 získal titul Officier dans l'Ordre des Arts et des Lettres. V roce 2002 mu bylo uděleno číslo 21 v Brazilské akademii literatury a v roce 2007 se stal Poslem míru OSN. Paulo Coelho je držitelem přibližně 115 cen a vyznamenání mezinárodního významu. Na začátku 70. let se setkal s bahijským rockerem Raulem Seixasem a toto setkání změnilo jeho život. Společně složili více než čtyřicet písní, z nichž některé byly velmi úspěšné a staly se klasikou brazilského rocku, například „Gita“.

V roce 1980 se Paulo Coelho oženil s výtvarnicí Christinou Oiticicou, která navrhla obálky jeho prvních knih a s níž dodnes žije ve švýcarské Ženevě. V osmdesátých letech manželé založili a vedli nakladatelství Shogun v Riu de Janeiru. V roce 2014 založili v Riu nadaci, která nese jejich jméno a která mimo jiné podporuje sociální projekt Solar Menino de Luz ve favelách Pavão, Pavãozinho a Cantagalo.

Všechny Coelhovy knihy vydává česky od roku 1998 nakladatelství Argo, vyšly v různých vydáních a podobách. Celkem se v českém překladu prodal asi jeden milión výtisků jeho knih, jen Alchymisty kolem 200 tisíc.

text: Štěpánka Huláková
zdroj: ARGO spol. s r. o.

foto: Richard Klíčník

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.