Michal Bystrov odhaluje těžké životní osudy a tajemství o původu Waldemara Matušky

23.09.2022 | Knižní zajímavosti
Michal Bystrov odhaluje těžké životní osudy a tajemství o původu Waldemara Matušky

Charismatický muž s uhrančivým pohledem a talentem, který mu kdekdo záviděl. Podmanivý baryton a tmavá bradka, která sloužila jako jeho poznávací znamení. Těžko bychom dnes hledali někoho, kdo nezná žádnou z jeho písniček – Slavíci z Madridu, Růže z Texasu či Jó, třešně zrály. Jeden z nejpopulárnějších československých zpěváků, jehož písničky znají dnes i ty mladší generace a stále jsou tolik oblíbené. Tím vším byl Waldemar Matuška.

Měl ohromný dar a hudební talent, který zdědil po svých rodičích. Jeho hlas byl unikátní a stejně tak nadaný byl i při hraní na hudební nástroje. Netrvalo dlouho a brzy přišla i zlatá éra, kdy stál na pódiu po boku stejně tak slavných umělců a přátel jako byl Karel Gott, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Marta Kubišová či Helena Vondráčková. Zpíval písně Jiřího Šlitra i Jiřího Suchého a cizí mu nebylo ani divadlo. Nikoho tedy určitě nepřekvapí, že je držitelem hned dvou Zlatých slavíků a spousty dalších neméně významných ocenění.

Vyprodané sály, úspěšná kariéra, ale také těžké životní osudy či ztráta milovaných dvojčat. Ani jemu, coby úspěšnému, se některá životní dramata nevyhnula. Část svého života později strávil za velkou louží v Americe, kde často pořádal koncerty a později vydával desky. Celý svůj život zasvětil hudbě, divadlu a v neposlední řadě si zahrál i v mnoha úspěšných filmech a seriálech.

Snům ostruhy dát
O Waldemaru Matuškovi se chystá propracovaná publikace, která je věnovaná jeho životu a slavné kariéře. Nese název Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát a vychází v době jeho nedožitých 90. narozenin.

Tato kniha mapuje vše, co se okolo tohoto, mnohdy záhadného, košického rodáka dělo. Za jejím vznikem stojí známý český publicista, muzikant a básník Michal Bystrov. Ten se svědomitě zhostil úkolu probrat se všemi těmi důležitými fakty, poodhalit tajemství, ale také ukázat světu podstatné okamžiky a úspěchy spojené s tímto velikánem.

Publikace provede čtenáře Waldemarovým dětstvím, poodhalí také jeho začátky a oživí dávno zapomenuté roky, kdy jeho kariéra byla ještě v plenkách.

Michal Bystrov neopomněl zmínit ani důležité milníky jeho kariéry v zahraničí, na které se často zapomíná, přestože jsou víc než obdivuhodné.

Životní příběh, poodhalení soukromí, ale také mnoho fotografií, které by i dnes slavnému Waldovi vykouzlily úsměv na tváři, jistě potěší i vás. Nezáleží na tom, zda si tuto dobu pamatujete, nebo ji znáte jen z vyprávění od prarodičů či rodičů. Jedno je jisté – osobnost Waldemara Matušky se stala inspirací nejen pro tehdejší generaci.

I přesto, že život Waldemara Matušky lemovala nevyhnutelná emigrace, neslýchané zákazy či tajemství spojené s jeho původem, je stále na co vzpomínat. Díky jeho cestám téměř po celém světě se dozvíte spousty informací a zajímavých postřehů, o kterých jste doposud neměli ani tušení, a poznáte tohoto sympatického fousáče zase trochu jinak.

Pokud tedy i vy patříte mezi jeho fanoušky, nebo toužíte jen po tom zavzpomínat na staré dobré časy, je velkoformátová kniha Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát pro vás tou pravou, bez které se vaše domácí knihovna neobejde. Jistě ale potěší i starší generaci, která na jeho tvorbě doslova vyrostla.

Text: Adriana Šťastná
Foto: Kateřina Svobodová

Nepřehlédněte

Vstupte do života jednoho z nejoblíbenějších herců dnešní doby. Alan Rickman vás ve svých denících vezme na dovolenou, ale i na natáčení Harryho Pottera

31.05.2023 | Ostatní

Pavel Tomeš je nejen stand-up komik, ale také spisovatel a sám sobě nakladatelem. Jeho poslední kniha získala Kosmas Cenu čtenářů v rámci Magnesie Litery

30.05.2023 | Rozhovory

Romány, v nichž vystupují silné ženské hrdinky, které boří stereotypy a bojují za rovnoprávné vzdělávání mužů a žen

29.05.2023 | Ostatní

Své příběhy nepovažuji za čistokrevnou romantiku, označila bych je spíš jako společenské romány, říká Ruth Kvarnström-Jonesová

28.05.2023 | Rozhovory

C. J. Tudor napsala sbírku hororových povídek, při jejichž čtení vás bude mrazit v zádech. Skutečnost však může být mnohem znepokojivější než fikce

27.05.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.