Smečka z Yellowstonu

07.01.2022 | Recenze
Smečka z Yellowstonu

Vlci, nádherná, hrdá a společenská zvířata, která lidé v určité době odsoudili k vyhubení. Stále však naštěstí existuje mnoho dobrých lidí, kteří se snaží o jejich záchranu. Rick McIntire napsal o svém snažení knihu Vzestup vlka 8. (text a foto: Helena Herynková)

Když byl americký Yellowstone roku 1872 vyhlášen prvním národním parkem na světě, pyšnil se velmi početnou vlčí populací. Bohužel to nevyhovovalo tehdejším strážcům parku, takže posledního tamního vlka zabili ve dvacátých letech minulého století. Podobný boj proti vlkům zuřil po celých Spojených státech. Bylo by se to asi povedlo, kdyby nevstoupili na scénu biologové, vlčí ochránci a jiní nadšení milovníci přírody, kteří se desítky let snažili plán překazit a vlky opět navrátit do jejich přirozeného prostředí.

V 90. letech minulého století se do podobného boje za vlčí životy a přirozenost pustil také Rick McIntire. Studiem a sledováním vlků se zabývá víc než čtyřicet let, pracoval v různých amerických národních parcích. Vlky se mu za život podařilo spatřit minimálně stotisíckrát, jak říká v doslovu knihy Vzestup vlka 8 Douglas W. Smith, hlavní biolog a vedoucí projektu na znovuvysazení vlka v Yellowstonu. Není tedy divu, že McIntireovy deníkové zápisy a poznámky po pozorování čítají více než dvanáct tisíc stran. Díky jeho práci víme nejvíce o životě vlků, jejich chování, povaze, přemýšlení a hierarchii ve smečce. Je tedy osobou nejpovolanější, aby promluvil o touze obnovit populaci vlků v Yellowstonu.

Autor bere čtenáře na dobrodružnou výpravu po stopách znovu založených či vypuštěných vlčích smeček v národním parku. Nechává je až intimně nahlédnout do vlčího života a poutavě popisuje životní osudy jednotlivých členů vybraných smeček. Jak už název knihy Vzestup vlka 8 napovídá, nejintenzivněji se věnuje právě tomuto samci, který vyrostl z nejmenšího a šikanovaného vlčete v silného a největšího vlka, který kdy žil. Příběh je doplněn předmluvou herce a ochránce divoké přírody Roberta Redforda, řadou zajímavých historických i současných informací, a také fotografickou přílohou, který přehledně představuje některé z důležitých členů smečky.

I když nejste takovým milovníkem vlků jako autorka článků (ne, ještě nikdy jsem vlka mimo zoo neviděla, ale je to mým velkým snem), snadno skrze McIntireovo vyprávění podlehnete kouzlu těchto nádherných šelem, jimž bylo a je neustále ubíráno místo na světě.

Zabalte se do teplé deky a ponořte se do fascinujícího příběhu vlků z národního parku Yellowstone, který je pohledem do historie a velkým krokem k ochraně utlačovaných hrdých vlčích krasavců.

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.