Smečka z Yellowstonu

07.01.2022 | Recenze
Smečka z Yellowstonu

Vlci, nádherná, hrdá a společenská zvířata, která lidé v určité době odsoudili k vyhubení. Stále však naštěstí existuje mnoho dobrých lidí, kteří se snaží o jejich záchranu. Rick McIntire napsal o svém snažení knihu Vzestup vlka 8. (text a foto: Helena Herynková)

Když byl americký Yellowstone roku 1872 vyhlášen prvním národním parkem na světě, pyšnil se velmi početnou vlčí populací. Bohužel to nevyhovovalo tehdejším strážcům parku, takže posledního tamního vlka zabili ve dvacátých letech minulého století. Podobný boj proti vlkům zuřil po celých Spojených státech. Bylo by se to asi povedlo, kdyby nevstoupili na scénu biologové, vlčí ochránci a jiní nadšení milovníci přírody, kteří se desítky let snažili plán překazit a vlky opět navrátit do jejich přirozeného prostředí.

V 90. letech minulého století se do podobného boje za vlčí životy a přirozenost pustil také Rick McIntire. Studiem a sledováním vlků se zabývá víc než čtyřicet let, pracoval v různých amerických národních parcích. Vlky se mu za život podařilo spatřit minimálně stotisíckrát, jak říká v doslovu knihy Vzestup vlka 8 Douglas W. Smith, hlavní biolog a vedoucí projektu na znovuvysazení vlka v Yellowstonu. Není tedy divu, že McIntireovy deníkové zápisy a poznámky po pozorování čítají více než dvanáct tisíc stran. Díky jeho práci víme nejvíce o životě vlků, jejich chování, povaze, přemýšlení a hierarchii ve smečce. Je tedy osobou nejpovolanější, aby promluvil o touze obnovit populaci vlků v Yellowstonu.

Autor bere čtenáře na dobrodružnou výpravu po stopách znovu založených či vypuštěných vlčích smeček v národním parku. Nechává je až intimně nahlédnout do vlčího života a poutavě popisuje životní osudy jednotlivých členů vybraných smeček. Jak už název knihy Vzestup vlka 8 napovídá, nejintenzivněji se věnuje právě tomuto samci, který vyrostl z nejmenšího a šikanovaného vlčete v silného a největšího vlka, který kdy žil. Příběh je doplněn předmluvou herce a ochránce divoké přírody Roberta Redforda, řadou zajímavých historických i současných informací, a také fotografickou přílohou, který přehledně představuje některé z důležitých členů smečky.

I když nejste takovým milovníkem vlků jako autorka článků (ne, ještě nikdy jsem vlka mimo zoo neviděla, ale je to mým velkým snem), snadno skrze McIntireovo vyprávění podlehnete kouzlu těchto nádherných šelem, jimž bylo a je neustále ubíráno místo na světě.

Zabalte se do teplé deky a ponořte se do fascinujícího příběhu vlků z národního parku Yellowstone, který je pohledem do historie a velkým krokem k ochraně utlačovaných hrdých vlčích krasavců.

Nepřehlédněte

Romantika čtyřikrát jinak: Tyto romány vám zajistí noc plnou lásky a vášně. Vybírejte mezi pokračováním série o miliardářích, příběhem plným intrik a romantasy

21.06.2024 | Tipy na knihy

Robert Kett: typický detektiv solitér, který se vrhá do všeho po hlavě. Série z pera Alexe Smitha je jako obří detektivní cukrárna, ve které nechybí sérioví vrazi, úplatní policisté ani drogy

20.06.2024 | Seriál detektivové

Tři sekery – horor, thriller, psychologické drama i detektivka v jednom. Kateřina Surmanová dokáže vykreslit atmosféru tak, až máte pocit, že jste součástí celého příběhu

19.06.2024 | Recenze

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie

18.06.2024 | Tipy na knihy

„V doku románu je fikce přípustná pouze v případě, že narazíte na nějaké bílé místo.“ Markéta Dočekalová v knize Kde domov můj? přibližuje neznámý život autora české hymny

17.06.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.