Burešův výlet do fantastického světa

05.08.2022 | Recenze
Burešův výlet do fantastického světa

Roman Bureš je jako autor vcelku nenápadný, jeho knihy nicméně patří k tomu nejlepšímu, co se v české fantastice dá najít. Po úspěšné sérii Propast času potěšil čtenáře samostatnými romány Říše nebo Planeta idiotů a ve své novince se vrací k úspěšnému Inferiu z roku 2019. Jeho pokračování nese podtitul Invaze a svému názvu plně dostává. (text: Michaela Merglová, foto: Štěpánka Levá)

Polodémon Ronan se po návratu z Pekla snaží žít normálním životem a na vše zapomenout. Přestěhoval se do New Yorku, ale předchozí slib, že nebude zabíjet, mu dlouho nevydrží. V hlavě mu navíc pořád vězí vzpomínka na nevinnou Židovku Amálku, kterou v Pekle ponechal jejímu osudu.

V Pekle se zatím od prožité války proti vzbouřenému lidskému dobytku vše vrací do starých kolejí. Lidé jsou zpět v ohradách masokombinátů a démoni se snaží modernizovat svou armádu. Ve vzduchu visí proroctví Serafů o blížící se invazi a svět lidí se exponenciálně vyvíjí, podle pekelných odhadů by již brzy mohli mít zbraně, kterými by dokázali Inferiu zle zatopit. Satan navíc slábne. Přítomnost nevinné lidské duše v Pekle vychyluje rovnováhu a je proto třeba ji poslat zpět na zem. Jenže právě na tento okamžik čekají andělé v Demokratické republice Eden, kde šikují své pluky a chystají se vtrhnout do Inferia. Válka andělů a démonů je na spadnutí.

Inferium: Invaze je hned od počátku divoká jízda a autor čtenáře vrhá rovnou do děje. Nezdržuje se zbytečným vysvětlováním, zároveň ale nenasazuje příliš překotné tempo a dokáže vybalancovat množství postav a jejich motivací tak, aby byly dobře srozumitelné i pro ty, kdo první díl nečetli. Bureš je zručný spisovatel a nepotřebuje okázalé popisy nebo složité konstrukce, aby udeřil na solar – stačí mu k tomu jediný výjev jako při odhalení fungování Edenu.

Výlet do pekla není v české fantastice ojedinělý, pohrává si s ním namátkou Kopřivův Asfalt, Vyhlídka na věčnost od Jiřího Kulhánka nebo nedokončená série Daemonica. Burešovo Inferium ale nabízí nad rámec zábavnosti také notnou dávku pochmurně cynického humoru a společenské reflexe, díky čemuž se může hrdě řadit po bok těch nejlepších zářezů tuzemské fantastické scény.

 

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.