Moje kamarádka Anne Franková: Hannah Pick-Goslarová ve své knize popisuje, jak válka změnila její bezstarostné dětství a přátelství s Anne Frankovou

10.10.2023 | Recenze
Moje kamarádka Anne Franková: Hannah Pick-Goslarová ve své knize popisuje, jak válka změnila její bezstarostné dětství a přátelství s Anne Frankovou

RECENZE: Paní Hannah nám vypráví svůj životní příběh, který byl neskutečně těžký. V roce 1933 se jako pětiletá s rodiči odstěhovala z nacistického Německa do Amsterodamu. Zde potkala holčičku jménem Anne Franková a staly se z nich nerozlučné kamarádky, které si užívaly dětství, školu i vzájemné návštěvy.
 

V roce 1942 jednoho dne Anne zmizela i s celou svou rodinou. Nikomu nic neřekli a Hannah jen doufala, že je její kamarádka v pořádku. Sama se však s rodinou dostala do koncentračního tábora Bergen-Belsenu, kde žili v hrozivých podmínkách. A právě zde se o Anne dozvěděla překvapivé informace.

Mám ráda knihy pamětníků, kteří zažili hrůzy války. Jejich osobní příběhy jsou silné a je nepředstavitelné, čím vším si museli projít. Knih na toto téma jsem přečetla již mnoho a neustále mě udivuje, čeho všeho byl jediný člověk schopen. Je zde ukázáno, jak se lidé během války mění, ať ti dobří, nebo ti špatní. A hlavně je zde popsáno, jak prožívaly válku děti, jak vnímaly, co se s nimi děje a proč musí žít v koncentračních táborech.

Příběh paní Hannah je vyprávěn velice poutavě. U některých memoárů mám problém s tím, že mi nesedne styl psaní. To však nebyl případ této knihy. Ponořila jsem se do děje a chvílemi jsem ani nedýchala, jak to bylo napínavé a zároveň děsivé. Knihu jsem vůbec nemohla odložit a několik večerů jsem tak prožívala život společně s paní Hannah.

Samotný příběh Anne Frankové jsem četla už před lety, a ne všechno si pamatovala, není však podmínkou ho znát. Ale i tak si příběh Anne potřebuji znovu přečíst, abych si díky této knize propojila všechny informace, které jsem se dozvěděla.


Tato kniha je neskutečné silné a smutné čtení, které vás zasáhne. Budete mít pocit, že jste součástí rodiny Goslarových i Frankových. V knize najdete i fotografie, které vám Hannah s Anne ještě více přiblíží.

Autorka se dožila krásných 93 let a celý svůj život přednášela o hrůzách, které zažila, aby i mladí lidé věděli, co se skutečně stalo a co by se už nikdy nemělo opakovat.


 

Text: Eva Francová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.