Markéta Hejkalová ve svém fejetonu odhaluje papírová zvířata, zvíře v názvu knihy je prý zárukou úspěšného prodeje

06.01.2023 | Ostatní
Markéta Hejkalová ve svém fejetonu odhaluje papírová zvířata, zvíře v názvu knihy je prý zárukou úspěšného prodeje

V Česku prý je skoro nejvyšší výskyt psů na jednoho obyvatele. Dva miliony, to znamená jeden pes na pět lidí. Koček možná ještě víc, ale ty se tolik neevidují. Víc nebo míň, domácí mazlíčky milujeme. Mají nás rádi takové, jací nebo jaké jsme, neřeší složitá vnitřní dilemata, jestli jsou s námi opravdu šťastní – a můžeme se s nimi mazlit, proto jsou to mazlíčci.

Fejeton Markéty Hejkalové: Papírová zvířata

Máme rádi nejenom živá a plyšová zvířata, ale i ta na papíře. Zvíře v názvu knihy je prý zárukou úspěšného prodeje. Nevím, jestli je to pravda, ale k dětství mnoha čtenářů jistě patřil krteček, kocour Mikeš, liška Bystrouška nebo pejsek s kočičkou, co spolu vařili dort a dali do něj myšku.

Zvířata v názvech knih pro dospělé často signalizují humor. Fin Arto Paasilinna napsal vážně veselé knihy Zajícův rok, Les oběšených lišek či Chlupatý sluha pana faráře. Tím sluhou je medvěd. V názvu sice není, ale zase se naučil žehlit. Klasické dílo humoristické literatury se jmenuje Tři muži ve člunu, o psu nemluvě a napsal ho Angličan Jerome Klapka Jerome. Prostřední jméno Klapka zní česky, ale dostal ho prý po maďarském generálovi. Českou geniální knihou s neméně geniálním názvem jsou Báječná léta pod psa Michala Viewegha. Název i kniha přesně vystihují dusivě těžký poklop normalizace, pod nímž jsme žili své obyčejné a lidsky šťastné životy.

Za normalizace se odehrává i výjimečná kniha Lidmily Kábrtové Koho vypijou lišky, složená z kapitolek o padesáti slovech. Hrdinka, nazývaná jen El, je holčička deptaná neláskou ve zdánlivě obyčejné rodině. Podobně je na tom i dvanáctiletá Bára, hrdinka mrazivě skvělé knihy Petry Dvořákové Vrány. Pozoruje vrány za oknem a přeje si s nimi odletět někam, kde ji bude mít někdo rád, ale vyhlíží marně.

Zvířata ve skutečnosti i na papíře jsou roztomilá, ale vždycky pomoct nedokážou. Jenom my lidé umíme mít doopravdy rádi, poskytnout druhému člověku lásku, oporu a naději. V tom nás knihy ani zvířata nenahradí. Tak se kolem sebe dobře rozhlédněme, jestli někdo nepotřebuje naši lásku.

Text: Markéta Hejkalová
Foto: Eva Puella

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.