Marek Epstein napsal sugestivní román o dobách, které, doufejme, už nikdy nezažijeme

28.10.2022 | Recenze
Marek Epstein napsal sugestivní román o dobách, které, doufejme, už nikdy nezažijeme

Kolik toho unese jeden lidský život?
Leontýna Frýdová je od narození obdařena téměř až nadlidskou fyzickou silou, čeká ji však život, kdy jen její dar nemusí stačit.
Němci Leu připravili o rodinu, ale Bůh, patrně jako veliký vtipálek, jí jednoho z nich poslal jako anděla strážného. Nenechte se mýlit, Hermann není dobrým člověkem, snaží se najít vykoupení za tisíce mrtvých v jedné nevinné duši. Lea tak dostává novou naději na život. Naději, kterou velice rychle zašlapou hluboko do země naši „osvoboditelé“ z východu.

Země / Marek Epstein

Jak Lea dospívá, bere jí krutý režim vše – lásku, dceru, práci... Šťastné momenty, kterých je poskrovnu, rychle střídají nešťastné události, jež by na kolena srazily patrně každého. Lea se ale vzdát nehodlá. Bude bojovat až do konce a nikdy „neohne hřbet“.

V příběhu se prolíná několik časových úseků, přičemž každý z nich nás zavádí do určité fáze života osudem zkoušené ženy, matky, milenky. Poznáváme mnoho zajímavých osobností a některé cesty nás zavedou na místa, jež by se dala nazývat peklem.

Marek Epstein napsal neskutečně skutečný román o síle jedné vůle drcené soukolím zla a dobách, které, doufejme, už nikdy nezažijeme. Přestože se jedná o beletrii, jsou události popisovány natolik sugestivně, že by se klidně mohlo jednat o příběh reálný. Autor ve čtenáři zajisté nejednou vyvolá pocit bezmoci nad tím, jaký pro svou hrdinku napsal život. Zde je třeba si uvědomit, že realita častokrát byla ještě horší.

Stále se nemohu rozhodnout, zda bylo těžší číst o hrůzách druhé světové války – a věřte, že v příběhu narazíte na explicitně popsané mučení a vraždy –, nebo o systematickém ničení lidských životů, které bezprostředně po ní následovalo. Přeskakování v ději udržuje čtenářovu pozornost v pohotovosti a nesnadné téma z knihy nedělá čtení vhodné před spaním. Pokud si budete příběh dávkovat postupně, může se stát, že se stejně jako já budete muset o pár stran vrátit a oživit si trochu, na co vlastně která kapitola navazuje. Každopádně je pro mě Země knihou, která v mém nitru bude ještě dlouho rezonovat.

Text: Pavel Polcar
Foto: se svolením Euromedia Group 

 

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.