Mám rád improvizaci, kdy si člověk nic nepřipraví, říká Jan Vlasák, který svůj hlas propůjčil slavnému vyšetřovateli

31.10.2022 | Rozhovory
Mám rád improvizaci, kdy si člověk nic nepřipraví, říká Jan Vlasák, který svůj hlas propůjčil slavnému vyšetřovateli

Audioknihy ze série o komisaři Maigretovi od belgického spisovatele Georgese Simenona vycházejí ve vydavatelství OneHotBook už bezmála šest let. Svůj hlas slavnému vyšetřovateli propůjčuje Jan Vlasák, jenž v roce 2019 získal ocenění pro nejlepšího interpreta za audioknihu Maigret na dovolené. Nyní namluvil i poslední novinku Maigret váhá, které se posluchači dočkali už tento měsíc.

Maigreta nahráváte od roku 2016 a spolu s režisérem Hynkem Pekárkem jste natočili už 12 dílů. Jak vaše spolupráce probíhá?
Pan Pekárek je profesionál, čímž je řečeno všechno. Jako režisér je dokonalý. Nechá člověka v klidu pracovat, ale neodpustí zároveň žádné technické ani významové chyby, kdyby mi v textu třeba něco uniklo nebo jsem to úplně nepochopil. Díky tomu je pak jistota, že bude výsledný produkt čistý.

Za maigretovskou sérií je nejen mnoho let, ale také spousta hodin práce. Dohromady ty audioknihy aktuálně obsahují bezmála 60 hodin čistého času poslechu…
Panebože! Tolik? To mi spadla brada.

Jak vypadá váš proces přípravy a natáčení?
Běžný postup je přečíst si knihu, hned jak ji dostanu. Když je jednodušší, stačí to jednou. Vždycky se snažím zamilovat se do příběhu, s gustem ho vstřebat a nechat ho v sobě trochu uzrát. A nakonec se jde točit. Mám hodně rád improvizaci, kdy si člověk nic nepřipraví. Co se týče třeba intonací nebo technických aspektů, nechávám to na inspiraci okamžiku. Snažím se jen vcítit do atmosféry doby, kterou Simenon zachycuje. Když knihu čtete jako čtenář, postupně objevujete, co autor zamýšlel, a to je na celém zážitku to nejpoutavější. Mám tedy ve zvyku načítat audioknihy podobným způsobem.

Komisař Maigret je nejznámější literární postavou belgického spisovatele Georgese Simenona a časopis People napsal, že společně s Holmesem a Poirotem patří do síně slávy fiktivních detektivů. Jak byste ho popsal?
Je to člověk rozvážný, přemýšlivý, muž svých zvyků. Trochu konzervativní, ale zároveň otevřený, aby mohl nasávat všechny impulsy, které případy přinášejí.
Holmes, Poirot i Maigret jsou geniální postavy a mají své kouzlo. Každý je jiný, ale zároveň jsou všichni úžasně zábavní.                                                                                             

Pojďme se podívat na novinku Maigret váhá. Co byste o ní prozradil, aniž by posluchači přišli o vyvrcholení příběhu?
Jsou tam úžasné postavy! Ten, o koho v případu jde, je zvláštní charakter. Myslí si, že má všechno dokonale promyšlené, jeho čin vypadá neprůstřelně, ale přitom je to krásná hra kočky s myší. Maigret si to skoro až vychutnává, ale ne nepříjemným způsobem, spíš s profesním nadšením odhaluje, jak se tomu člověku dostat na kobylku. Zároveň se mi líbí, že Maigret nikdy neztrácí lidský rozměr a vztah k lidem, kteří páchají někdy i hrůzné činy. Má zvláštní dar vcítění, vhledu, empatie – takovou příjemnou lidskou strunu.

Tento případ končí pro Maigreta trochu neuspokojivým způsobem. Bylo to neuspokojivé i pro vás?
Bylo to překvapivé. Nemohu sám hodnotit, zda je to uspokojivé, nebo neuspokojivé, spíše myslím, že takto to Simenon opravdu chtěl napsat. Ale rozhodně mě to překvapilo.

Jak se Maigret za těch šest let ve vašem pojetí vyvíjel?
To popravdě nedokážu úplně říct, protože všechno, co načtu, velmi rychle zapomenu. Pamatuji si jen takové mlhavé záblesky, ale Maigretovy případy si už nevybavím – musel bych si je sám znovu poslechnout.

Maigret se objevuje v pětaosmdesáti literárních dílech. Myslíte, že se ve vašem podání dočkáme všech z nich?
Já bych si to snad i přál, je to krásná vize, ale vzhledem k tomu, že mám za sebou zatím 12 audioknih a bude mi brzy osmdesát, tak nevím, jestli to stihnu.

text: Michaela Merglová
foto: se svolením OneHotBook

Nepřehlédněte

Chtěl jsem vytvořit nové ztělesnění upíra, který se od ostatních liší, říká Victor Dixen a proměnil krále Slunce v despotického vampýra

27.11.2022 | Rozhovory

Knihy, které skrývají tu správnou dávku motivace, nemusí být jen od známých autorů jako je Matt Haig nebo Mark Manson

26.11.2022 | Knižní zajímavosti

Tři kila a 1150 stran. Obsáhlá historická práce o Hitlerovi a třetí říši obsahuje řadu překvapivých odhalení, říká překladatel Martin Pokorný

25.11.2022 | Rozhovory

Autobiografický román Náraz od trojice německých autorů je o Berlíně osmdesátých let s příměsí tehdejšího Československa

24.11.2022 | Recenze

Po výhře v povídkové soutěži bylo psaní intenzivnější, říká nevystupující stand-up komik Michal Ježek

23.11.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.