Sociální sítě versus literatura: Fejeton Markéty Hejkalové o mnohotvárnosti a komplexnosti skutečného světa

14.06.2023 | Ostatní
Sociální sítě versus literatura: Fejeton Markéty Hejkalové o mnohotvárnosti a komplexnosti skutečného světa

Sociální sítě mají dobré stránky a špatné stránky, tak jako všechno na světě. Tou nejhorší je podle mě snadné zaujímání a prezentování vyhraněných názorů na cokoliv. Že o tématu uživatel nic neví? Nevadí, ale něco si o něm myslí. A ten, kdo si myslí něco jiného, je prostě idiot.

Fejeton Markéty Hejkalové: Černobílý svět

Ve virtuálním světě je snadné napsat to, co bychom si v tom skutečném nedovolili. V té rezolutnosti jsou sociální sítě protipólem a také protivníkem literatury. Alespoň té dobré, která nevidí svět a lidi černobíle jako jenom a jednoznačně dobré nebo zlé.

Hlavním hrdinou románu Victora Huga Bídníci je Jean Valjean. Za krádež chleba byl poslán na galeje, utekl, biskupovi ukradl stříbrné příbory. Biskup ho kupodivu neudal, a to Jeana Valjeana změnilo. Obrátil se na cestu dobra, vybudoval továrnu, která dávala práci a obživu mnoha chudým ženám. Jednou z nich byla i svobodná matka Fantina. Všechno se zdá být na dobré cestě, dokud se neobjeví inspektor Javer. Vytrvale pátrá, dokud se nepotvrdí jeho podezření a on v úspěšném podnikateli a dobrodinci neodhalí uprchlého galejníka. Předá ho do rukou spravedlnosti – a mnoha lidem tak zničí život.

Sociální sítě by měly jasno: Jean Valjean a Fantina představují dobro, Javer zlo. A co když je to jinak? Bez Jeana Valjeana by byl svět krutý, ale bez Javera by se propadl do chaosu.

Ve skutečném světě je všechno – naštěstí nebo naneštěstí – složitější. Život nám klade nové a nové otázky a dobrá literatura nám pomáhá v hledání odpovědí. Na rozdíl od sociálních sítí, které předkládají jedinou pravdu a nic než pravdu.Text: Markéta Hejkalová
Foto: Eva Puella

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.