Kniha Jmenuji se Eva je možná nejlepší knihou roku! Skutečný příběh ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se žít život naplno

28.06.2023 | Ostatní
Kniha Jmenuji se Eva je možná nejlepší knihou roku! Skutečný příběh ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se žít život naplno

Knih, v nichž je stěžejním námětem holocaust a život v koncentračních táborech, vychází v poslední době velké množství, což je dobře, protože nesmíme zapomínat. Ale ať už dáváte přednost fikci vystavěné na reálných základech, či autentické biografii, měli byste pečlivě vybírat. Ruku do ohně dám za aktuální novinku nakladatelství Noxi. Kniha Jmenuji se Eva je skutečným příběhem ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se, že když jí byl darován život, využije ho naplno. Seznamte se s Evou Smolkovou-Keulemansovou, jejíž vzpomínky v příběh přetavila Jana Mirovská.

Evu, za svobodna Weilovou, poznáváme prostřednictvím empaticky napsaného počinu Jany Mirovské, která se s hlavní hrdinkou seznámila prostřednictvím své matky, známé spisovatelky Inny Rottové. Autorka je původní profesí houslistka a hudební pedagožka, přesto se Evina příběhu chopila s citem a čtenářům předkládá čtení, od něhož je těžké odtrhnout zrak i mysl, natolik je sugestivní a fascinující.

Eva vyrůstala v milující, kulturně založené rodině. Chodila do divadla, četla knihy, prožívala bezstarostné dětství do doby, než propukla druhá světová válka. Dívka s rodiči skončila v koncentračním táboře a jako jediná přežila. Přese všechny útrapy šla dál a z života vytěžila maximum – vystudovala chemii, stala se průkopnicí plynové chromatografie, třikrát se vdala a ze všech těžkých chvil, jež ji osud postavil do cesty, vyšla s grácií a noblesou, houževnatá a odhodlaná žít.

Jana Mirovská psala tuto knihu v době, kdy svět ochromil koronavirus, což se promítlo i v textu. Střídá dvě roviny – současnou, v té popisuje vznik knihy a celý tvůrčí proces, a historickou, která mapuje Evin fascinující život. Publikace obsahuje fotografie, vesměs černobílé. Tyto cenné dobové doplňky pomáhají dokreslit čtenářovy představy o Evě Smolkové-Keulemansové jako o vědkyni, partnerce i matce, která musela skloubit profesní a osobní život, což není jednoduché v žádné době.

Empatický počin je psán čtivě, v některých momentech mile starosvětsky. Obsahuje přímou řeč, díky níž je sugestivní a nenudí. Způsob vyprávění zaujme i mladší čtenáře, jimž biografii Evy Smolkové-Keulemansové doporučuji jako doplněk k učivu o holocaustu.

Knihu Jmenuji se Eva řadím mezi adepty na nejlepší knihy roku, ještě dlouho po přečtení zůstává díky lidskému přístupu autorky v paměti.

 

Text: Barbora Javorková
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.