Jean de la Fontaine psal bajky téměř čtvrtstoletí, nad jejich novou podobou by žasnul, ponaučení však zůstává

12.01.2023 | Ostatní
Jean de la Fontaine psal bajky téměř čtvrtstoletí, nad jejich novou podobou by žasnul, ponaučení však zůstává

Bajky aneb „moudré pohádky“ nikdy nezestárnou. Jsou nadčasové a budou se nám líbit vždycky, protože lidé a jejich vlastnosti se zkrátka nemění. A to i přesto, že svět ano. Hrdiny bajek jsou zvířátka, která ztělesňují lidské vlastnosti ve všech jejich podobách. Někdy jsou chytrá až lstivá, někdy naivní až hloupá, ale vždy přesvědčivá. Co je však hlavní, je poučení a varování, která z jejich příběhů plynou. To je důležité především pro děti, ovšem také pro dospělé, kteří jsou sice životem ponaučeni už dost, ale malé připomenutí jim určitě neuškodí. Bajky nás i děti pobaví a potěší i milými obrázky, kterými jsou obvykle doprovázeny.

Ezop by užasnul
Je tomu už více než dva a půl tisíce let, kdy známý bajkař Ezop vymyslel první bajku. Jeho tvorbou se později nechal inspirovat i mimořádně talentovaný francouzský autor Jean de la Fontaine, který psal své humorné i vážné bajky téměř čtvrt století. Na základě pozorování tehdejší společnosti, ale také přírody, je přetvořil a naplnil svým názorem, životní moudrostí a vlastní morálkou. Tak vznikly bajky, které nám mají mnoho co říci a dnes jsou možná aktuálnější než kdy dříve.

A právě dnes máme také možnost La Fontainův rozmanitý svět znovuobjevit. Nad novou podobou La Fontainových bajek v sérii Tajemství bajek by žasnul on sám a pýchou by se bezesporu dmul i Ezop.

Tajemství bajek
Série tak akorát krátkých knížek Tajemství bajek je dílem francouzských autorů spisovatele Alexandre Jardina a výtvarníka Freda Multiera. Ve formě co nejpřijatelnější pro nejmenší čtenáře, přinášejí ty nejznámější ze známých klasických bajek a doprovází je bohatým množstvím překrásných ilustrací. Pojďme se tedy podívat na jejich tajemství…

Tajemství bajek: Vrána a liška  – příběh zatvrzelé vrány, která se odmítá s ostatními zvířátky podělit o kousek sýra. Je to cenný poklad a každý ji zkouší přelstít svým vlastním způsobem. Komu se to nakonec podaří?

Tajemství bajek: Zajíc a želva  – na vítěze závodu zajíce a želvy v běhu by si asi klidně vsadil každý. Vždyť je to tak jasné! Jenže abychom se nedivili. Zajíc tak trochu hřeší na své kvality a želva je zas až příliš odhodlaná…

Tajemství bajek: Vlk a kůzle – kůzlátko dostane od maminky těžký úkol – až maminka koza půjde na trh a nebude doma, nikomu nesmí otvírat. Leda, že by mu v oušku zaznělo jedno kouzelné slůvko. Vlk, který je v úkrytu slyšel, se už předem raduje – netuší ovšem, s jak mazaným kůzlátkem bude mít tu čest…

Tajemství bajek: Lišák a čápice – lakomý lišák pozve na večeři čápici. Ta se s dlouhým zobákem z talíře moc nenají... Jeho špatný vtip se však dočká odplaty. Čápice totiž není hloupá, a co víc? Je ještě vtipnější!

Ať už je tedy vaším hrdinou liška, zajíc, vlk nebo čápice, užijete si vy i vaše malé děti skvělou zábavu, podtrženou krásnými kresbami a s upřímným ponaučením na co si dát pozor, jak se nechovat a kde hledat opravdové štěstí.

Text: Hana Wielgusová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.