Grafický román – multifunkční dárek (nejen) pro nečtenáře. Už dávno neplatí, že v komiksech najdete jen superhrdiny

09.12.2023 | Tipy na knihy
Grafický román – multifunkční dárek (nejen) pro nečtenáře. Už dávno neplatí, že v komiksech najdete jen superhrdiny

Věříme, že jsou pryč doby, kdy vánočním dárkům vládli nesmrtelní kuchyňští roboti s desítkami perfektních vlastností, nejlépe přímo z teleshoppingu. Dnes bychom na trůn rádi dosadili jiného vládce. Léty prověřeného, zkušeného a přitažlivého gentlemana s pevnou vazbou, který má co říct. Jmenuje se Román Grafický.
 

Klasická díla světové literatury mají mnoho charakteristických rysů. Mezi ten nejvýraznější patří fakt, že nesou zásadní myšlenku či emoci, která ve čtenáři rezonuje ještě dlouho poté, co knihu dočte. Mít o nich povědomí bývá velmi zásadní nejen ve školních lavicích, kulturních akcích nebo vědomostních soutěžích… Tohle všechno už nejspíš víte. ALE!

 

  • Kdy je mám všechny přečíst?
  • Vylezu někdy z baráku, pokud se budu vracet ke svým oblíbeným knížkám?
  • Jak mám toho našeho holomka dostat od mobilu/počítače?
  • Není lepší to zkouknout v telce?

 

A právě na tyto otázky existuje jednoduchá odpověď. Grafický román. Snoubí v sobě přání všech vášnivých knižních závisláků i lék na netečnost těch, kteří se tváří, že je příběhy „černé na bílém“ nezajímají. Uvádí klasická díla komiksovou formou, díky níž se pokocháte krásnými ilustracemi a nepřijdete o hmatatelný pocit papírového blaha. Ať už sháníte dárek pro někoho, kdo miluje klasické knihy, nebo pro čtenáře začínajícího (či zatím neaktivního), grafické romány nabízejí alternativu. Šlápnout vedle? Nemožné.

Adaptace komiksovou formou je více než plnohodnotná, oproti originálu nabízí spoustu výhod. Ať už se k příběhu vracíte, nebo se s ním teprve seznamujete, zvládnete to mnohem rychleji. Grafické romány obsahují mnohem méně textu, zato jsou tvořeny ilustracemi. Ty pomáhají čtenářům rychleji se do četby ponořit a rozvíjejí i další stránky fantazie, když postavy promlouvají skrze textové bubliny. Takřka je slyšíte mluvit. Pevná vazba a větší formát dělá z grafických románů elegantní součást knihovny, listování může v některých případech konkurovat návštěvě galerie.

 

Velký Gatsby – Francis Scott Fitzgerald, Pete Katz
Klasický román o mladém milionáři Jayi Gatsbym a divokých dvacátých letech dvacátého století od amerického spisovatele Fitzgeralda, převedl do grafické podoby zkušený Pete Katz (mj. Umění války, 2019, Kontrast). Knížka jde věrně ve šlépějích tradičního příběhu, hodí se i pro ty, co s komiksovou formou začínají. Četba je velmi přehledná, postavy snadno k rozeznání a čtenář se v příběhu nemůže ztratit. Velmi nápomocný je přehled postav včetně jejich portrétů a stručného popisu na začátku knihy. Emoce mohou ve čtenáři doznívat ještě dlouho poté, ačkoliv ani začínající milovník knih nestráví nad knížkou více než pár hodin. Vzhledem k tomu, že v této podobě mohou čtenáři přečíst příběh na jeden zátah, nijak si jej nerozmělní a může v nich krásně rezonovat, podobně jako je to třeba u filmových zpracování. Navíc znalost tohoto románu se může hodit nejen u maturity, vypovídá toho mnoho o lidech a jejich charakteru.

 

Černobyl: pád Atomgradu – Matyáš Namai


Těžko říci, zda lze skutečný příběh o jaderné elektrárně Černobyl nazvat klasickým, spoustu prvků má však bezesporu podobných. Na atomy jej rozebral ilustrátor Matyáš Namai (např. také ilustrátor grafického románu 1984), který v rámci projektu neváhal elektrárnu navštívit a pro potřeby ilustrací i textů vše zkonzultovat s těmi největšími odborníky na jádro a historii. Ano, toto dílo je důkazem, že grafický román může být i velmi naučný a stát se součástí výuky. Pod stromečkem potěší všechny milovníky vědy, historie a politiky, ale i všechny, kteří si libují v postapokalyptických příbězích. Slouží jako připomenutí ošklivé události a všemu co jí předcházelo i následovalo. Vizuálně je knížka velmi originální a k příběhu skvěle ladí. Jedná se o umělecké dílo s přidanou hodnotou. Další výhodou je, že autor čtenáře nezahlcuje zbytečným množstvím detailních informací, snaží se, aby šlo vše dobře pochopit v souvislostech, postupuje podobně jako stejnojmenný televizní seriál z roku 2019.

 

Duna, kniha 1. – Brian Herbert, Kevin J. Anderson, Ilustrátor Raúl Allén & Patricia Martín
Možná právě vy, nebo někdo z vašich blízkých patří mezi ty, kteří si spíš než v příbězích z naší planety libují v těch fantastických. Duna, legendární sci-fi z planety Arrakis, je velmi specifická tím, že má velký přesah i do filozofie, ekologie, politologie a dalších oborů. Kolektiv autorů představuje klasické dílo Franka Herberta v třídílném grafickém románu. Vizuálně povedené zpracování je určitě méně temné než to filmové, a dějově se více drží originálního románu, vynechává z něj jen opravdu nezbytné minimum. Varování zní směrem k těm, kteří se příběhu Duny ještě nedotkli – může vás zcela pohltit. Pro některé čtenáře může být originál příliš rozsáhlý, tato adaptace pomůže se zorientovat mnohem lépe. Pro fanoušky žánru jde o zcela zásadní okořenění jejich knihoven. Pokud se rozhodnete své blízké obdarovat tímto grafickým románem, riskujete, že se do něj ihned zaboří jako píseční červi. Zatímco s klasickou verzí knihy byste je našli sotva na Silvestra, zde se jich, plných zážitků, při troše štěstí dočkáte již na Boží hod.
 

 

Text: Antonín Sander
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.