"To, že máte přístup k lepším potravinám, automaticky neznamená, že jíte dobře." Pardubická rodačka Gabriela Peacock je výživovou poradkyní britské královské rodiny

28.12.2023 | Rozhovory
"To, že máte přístup k lepším potravinám, automaticky neznamená, že jíte dobře." Pardubická rodačka Gabriela Peacock je výživovou poradkyní britské královské rodiny

Usměvavá Gabriela Peacock je bývalá modelka a nyní světoznámá výživová poradkyně, mezi jejíž klienty patří i britská královská rodina. Její loňská kniha Úžasnější za 2 týdny se stala jednou z nejprodávanějších knih roku a úspěšná česká rodačka se nyní na pár týdnů vrátila do Prahy, aby osobně představila svou novou knihu Mladší za 2 týdny.
 

Co jste včera měla k večeři?

Včera jsem jedla takzvaně co dům dal (smích). Kuřecí na žampionech s brokolicí, co jsem dostala od maminky a k tomu čerstvou zeleninu.


Ptám se, protože večeře je kontroverzní téma. Někdo říká, že večeřet se moc nemá, případně má jen lehce, jiní tvrdí, že pokud během dne není tolik času, večeře by všechen deficit měla dohnat. Jak to vidíte vy?

Jsem velkým zastáncem toho, že večeře by měly být to nejlehčí a nejzdravější, protože když se vše nestačí spálit, než jdete spát, tak se to samozřejmě ukládá a pak se tloustne. Jíst více sacharidů přes den, a večer klidně jen bílkovina se zeleninou. Ale jak já ráda říkám, vše je o rovnováze, sacharidy samozřejmě musíme zařadit do jídelníčku také.


Jaká byla vaše cesta ke zdravému stravování? Měla jste v dětství ráda sladkosti a jiné dobrůtky? Jak jste se těchto chutí postupně zbavila?

Já si díky dětství a modelingu prošla různými stravovacími pokusy. Zajímalo mě, jak tělo funguje, co je pro něj dobré. Mám ráda sladké a nezdravé věci jako každý jiný člověk, ale je potřeba se trochu naprogramovat, že tohle vaše tělo, a tedy i vás, šťastné neudělá. Souhlasím s tím, že se máme odměňovat, ale vše musí být vyvážené, abychom si nezadělávali na problémy. Je to i dávka disciplíny, ale je to životní přístup, který si tak musíte nastavit v hlavě.


Je o vás známé, že pomáháte žít zdravě i britské královské rodině. Člověk by přitom řekl, že aristokraté budou mít přístup ke zdravějším potravinám a často mají posilovny přímo doma… Jak to je?

To, že máte přístup k lepším potravinám, bohužel neznamená, že automaticky jíte dobře. Je potřeba rozumět tomu, co je pro tělo dobré. Musíte chápat, jak se k tělu k chovat, mít informace a použít je. Proto jsem napsala své dvě knihy, kde i tyto informace předávám. V případě bohatších lidí je problém, že lidé jedí pozdě a samozřejmě pijí alkohol. Podle mě takovéto hřešení nevadí, když to tělu pak vynahradíme nějakým pohybem – i kdyby to mělo být jenom to, že začnete do práce chodit pěšky, nebo se vydáte po schodech místo výtahem. Vše se počítá! Stačí i 20 minut denně.


Co je vaše největší guilty pleasure (provinilé potěšení pozn. redakce) co se týče jídla?

Mám ráda červené víno. A občas si dávám čokoládu, ale jím hořkou, s vyšším podílem kakaa.


V knihkupectvích jsou knih o zdravém stravování plné regály. Čím byste řekla, že je vaše nová kniha Mladší za 2 týdny mimořádná? Proč by neměla chybět v mé knihovničce?

Protože vidím život realisticky. Moc dobře vím, že si lidé chtějí užívat života. Moje kniha není těžká nezáživná věda, její sdělení je vlastně hrozně jednoduché. I když trocha vědy tam je také. Máte tam vysvětlení, jak co v těle funguje, aby to pochopil kdokoliv. Máte tam praktické návody. Já nikomu nic zásadně nezakazuji. Jsou to tipy, které nejsou krátkodobé, máte je aplikovat a využívat celý život.Vyšlo v nakladatelství Esence.


Čím se Mladší za 2 týdny liší od vašeho loňského hitu Úžasnější za 2 týdny?

První knihu tvořilo 10 samostatných kapitol a lidé se mohli začíst do té, která je zrovna zajímá, takový celkový přehled toho, proč za mnou lidé chodí, co řeší. Tahle novinka se zabývá dlouhověkostí, což je fascinující téma. Mnoho nových vědeckých prací totiž tvrdí, že můžeme žít nejen déle, ale především lépe, což mě fascinuje...


Když se vrátím k názvu vaší knižní novinky, trpíte „pracovní deformací“ ve smyslu, že někoho potkáte a řeknete si, „ta na svůj věk vypadá ale dobře – čím to asi dělá?“

Určitě, tomu se nedá zabránit (smích). Vidím, z koho jde skvělá energie, kdo vypadá dobře. Ale ono je i důležité nejen co si myslím já, ale jak se cítí oni a co je jejich priorita. Každý máme svůj pohled. Vždycky se nejdřív snažím zjistit, co je pro toho daného člověka nejdůležitější. Na vše koukám z celkového pohledu. Někdo chce zhubnout, ale já zjistím, že má rozházené hormony, špatný spánek. Velmi důležité je motivovat klienta, aby neřešil jenom důsledek, ale i příčinu.


Nehrají v té mladistvosti velkou roli geny?

O tom mluvím v knize… Ano, hrají roli a geny bohužel neovlivníme, ale ta role není až tak velká. Vše je o tom, jak my ty naše geny nastartujeme, jaký máme životní styl. Představte si klávesy piana a vy jste ten pianista, který je mačká. My vše ovlivňujeme, máme v rukou, jak dobře a kvalitně budeme žít.


Co je podle vás největší známkou mladistvosti? Málo vrásek? Žádné šediny? Štíhlé boky?

Kombinace všeho, co z těla vyzařuje. Je to i láska k životu, spokojenost. Všechno je propojené, energie, jiskra v očích, zdravá kondice. Z někoho s nadváhou tahle spokojenost většinou nečiší.


Blíží se Vánoce, to je vždycky náročné období pro metabolismus. Co je z vašeho pohledu největší hrozba pro nás, kdo by si rádi udrželi štíhlou linii?

Jsou to dlouhé prázdniny, snažím se, aby se klienti necpali celých těch téměř čtrnáct dní. Užijte si Vánoce, ale vyberte si třeba 3 až 5 dní, kdy si „dopřejete“, ale zbytek prázdnin choďte na procházky, hlídejte si, co jíte, držte přerušovaný půst, ten je ideální na svátky. Základem je udělat si plán, když člověk vidí nějaký cíl, tak je pravděpodobnější, že to vydrží.


Máte oblíbené vánoční cukroví?

Babička mi dělá zdravější bezlepkové varianty, třeba z mandlové mouky, a mimochodem není to na chuti vůbec poznat!


A s Vánocemi ještě souvisí jedna otázka, a to je novoroční předsevzetí. Má vůbec smysl si dávat například předsevzetí, že od ledna začnu cvičit, začnu jíst zdravě? Nebo to stejně 99 procent z nás do 14 dnů vzdá?

Je to trochu stresující období, ale tyhle začátky dávají takovou dobrou motivaci, naprogramovat si mozek, že začínáme zdravou fázi. Berte doplňky stravy, cvičte, zdravě jezte. Je jedno, kdy se začne, ale ta novoroční předsevzetí jsou možná jednodušší kvůli motivaci.


Existuje nějaký trik, jak nepodlehnout mámení obžerství a lenosti?

Je důležité mít trochu plán, nepustit tu uzdu úplně. Dopřát si, ale pak otevřít mou knihu a pustit se třeba do přerušovaného půstu.


Náš magazín čtou i starší ženy, které třeba tolik nemohou hopsat v posilovně kvůli kloubům nebo kolenům. Jaké cvičení či pohyb byste doporučila dříve narozeným?

Musí vás to bavit, jinak nevydržíte. A snažte si zvolit pohyb, který je realistický k vašemu věku. Důležité je posilovat svaly. Nemusíte být nutně v posilovně, ale zkuste třeba dělat doma dřepy. Protahovat svaly je strašně důležité pro dlouhověkost, dělá to tělo odolnějším. Skvělé jsou také jóga nebo pilates.


Co je podle vás největší mýtus ohledně zdravého stravování, který se pořád nedaří vymýtit?

Že za vše můžou tuky. Lidé se na ně až příliš zaměřují a neuvědomují si, že nízkotučné produkty jsou často plné cukru. Přitom přírodní tuky jsou moc zdravé, třeba ryby, ořechy nebo avokádo.

 

Gabriela Peacock je rodačka z Pardubic, která se v patnácti letech vydala na dráhu modelingu. Působila v Paříži, Miláně či Mnichově a její fotky se objevily na titulních stranách časopisů Elle, Cosmopolitan a mnoha dalších. Od svých dvaceti let žije v Londýně, kde má nyní rodinu. Proslavila se jako dvorní dietoložka britské královské rodiny, a ačkoliv o tom oficiálně nemluví, šušká se, že pomohla zhubnout princi Harrymu, který ji i pozval na svou svatbu. Gabriela Peacock má na kontě dvě knihy: Úžasnější za 2 týdny a Mladší za 2 týdny.

 

Text: Žofie Sedláčková
Foto: Kate Martin

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.