Jedna z literárních událostí léta

02.07.2022 | Knižní zajímavosti
Jedna z literárních událostí léta

Největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a v průběhu času se rozšířil i do dalších měst. V roce 2022 probíhá v Brně, Ostravě, Bratislavě, Košicích a Prešově. (text a foto: se souhlasem literárního festivalu Měsíc autorského čtení)

Literární událost měsíce července bude tentokrát zasvěcena především Islandu. Festival přivítá téměř třicet autorů z Islandu, mezi něž se řadí například Oddný Eir, Sjón, Jón Kalman Stefánsson či Andri Snær Magnason. Na severském ostrově se vydává kolem dvou tisíc publikací ročně a knihu tam napsal každý desátý obyvatel, po právu se tak Island stal letošním čestným hostem festivalu.

Mezi jeho hosty se zařadí také spisovatel Hallgrímur Helgason, nepřehlédnutelná postava současné islandské kulturní scény. Ještě předtím však představí svůj pozoruhodný román Ženská na 1000° publiku v Praze.

Hallgrímur Helgason se proslavil především romány, píše však i poezii a dramata. Jeho knihy se obecně vyznačují nápadnou originalitou a výrazně kritickým pohledem na islandskou současnost. Helgason je známý svým břitkým smyslem pro humor a jeho dílo srší ostrým sarkasmem. Několik jeho knih bylo zfilmováno a na kontě má řadu nominací na Islandskou literární cenu. V roce 2001 ji získal za knihu Autor Islandu a v roce 2018 obdržel za román 60 kilo slunečního svitu Cenu Severské rady za literaturu. Kromě literatury se zabývá i výtvarným uměním, jeho obrazy byly k vidění na více než dvaceti samostatných výstavách.

„Velmi nás těší, že Hallgrímur Helgason přijal pozvání také do Prahy. O románu Ženská na 1000° bude na besedě moderované českým autorem Miroslavem Pechem rozmlouvat se čtenáři na palubě lodi (A)VOID, kotvící u Náplavky, v pondělí 4. července,“ přibližuje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu, který setkání s Hallgrímurem Helgasonem připravil ve spolupráci s nakladatelstvím Argo a festivalem Měsíc autorského čtení. „Večerní program doprovodí čtení ukázek v podání herečky Jitky Nerudové,“ dodává Jindřišková.

Hrdinkou románu Ženská na 1000° je osmdesátiletá Islanďanka Hera Björnssonová, která tráví své poslední dny v reykjavické garáži. Společnost jí dělá jen počítač a granát z druhé světové války, ukrytý pod peřinou. Helgason se při psaní románu inspiroval životem vnučky prvního islandského prezidenta Brynhildur Georgíy Björnssonové. Kniha vyvolala vlnu rozhořčených protestů žijících příbuzných prominentního politika i širší debatu o etických hranicích v literatuře. Helgasonova Hera navzdory blížící se smrti neztrácí životní jiskru a s notnou dávkou odvahy, cynismu a humoru se ohlíží nejen za svým životem, kdy cestovala po světě a hledala štěstí v náručí celé plejády mužů, ale také za dějinami své země a evropského kontinentu. Její osud odráží peripetie Evropy 20. století, v poutavém vyprávění se střídají zážitky z předválečného Islandu i z válečného kontinentu. Román byl nominován na Cenu Severské rady za literaturu a na Islandskou literární cenu. Česky vyšel u nakladatelství Argo v roce 2021 v překladu Marty Bartoškové.

Měsíc autorského čtení každoročně zahajuje 1. července v Brně a pak se po jedenatřicet dní nepřetržitě stěhuje z jednoho pořadatelského města do druhého. Hlavní program denně nabízí dvě autorská čtení: čestného hosta a zástupce domácí literatury.

Další informace na https://www.autorskecteni.cz/

 

Zdroj: Měsíc autorského čtení

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.