Ella objevuje nový život mimo ruch velkoměsta v nové knize Julie Caplinové – Útěk na venkov

11.06.2023 | Recenze
Ella objevuje nový život mimo ruch velkoměsta v nové knize Julie Caplinové – Útěk na venkov

Recenze Dagmar Garciové: Ella se ve svých téměř třiceti letech na nějakou dobu přestěhuje z rušného Londýna na venkov, kde hodlá hlídat dům své kmotřenky Magdy, která se vypravila na oceánskou plavbu. Magda však Elle spoustu věcí zatajila, jako například svou živelnou černou labradorku Tess, zároveň jí postupně posílá různé balíčky se zvláštními vzkazy a zapojuje ji tak krůček po krůčku do vesnických aktivit, jako jsou kurzy tancování, aranžování květin a tak podobně.

Od života na vesnici si Ella primárně představovala klid na tvorbu dětských ilustrací s roztomilými myšáky, především se snaží přijít na to, co vlastně do budoucna chce, i proto jí pauza ve vtahu s Patrikem, majitelem galerie, jen prospěje. Nakonec toho dostane mnohem více, neobejde se to ale bez nějakých těch peripetií.

Sousedi jsou přátelští a milí, někdy až moc. Ella si najde svou vlastní rutinu, zahrnující pravidelné procházky s Tess. Seznámí se také s Devonem, místním veterinářem. První dojem naneštěstí není nejlepší ani na jedné straně, časem se ti dva ale spřátelí a najdou v tom druhém pochopení a jistou náklonnost. Vše záleží jedině na Elle. Rozhodne se nadobro opustit Patrika? Přestane se stydět za to, co ji naplňuje? Půjde si konečně za svými vlastními sny, a ne za vizemi někoho jiného?

„Musíš udělat to, co je pro tebe správné, i když to není snadné.“

Přestože nový román Julie Caplinové má přímo v názvu slovo útěk, s její oblíbenou sérií Romantické útěky nemá titul nic společného. Útěk na venkov je zcela samostatným příběhem. A právě proto budou autorčini příznivci, kteří se neubrání jistému srovnávání, mírně rozpačití z jeho obsahu, který je víceméně jiný pouze v tom, že zde nehraje prim kulinářství. Jinak se jedná o čistokrevnou romantiku, ta místy přesahuje i do náročnějších témat. Dále je zde pěkně vykreslený kontrast mezi městským a vesnickým životem. 

Suma sumárum čtenář dostává oddechovou knihu plnou psí lásky a ztřeštěnosti – Tess si zkrátka uzurpovala veškerou pozornost pro sebe –, skutečného přátelství bez přetvářky a romantického citu, který potřebuje chvilku, aby zapustil kořeny a mohl rozkvést.
 

Text: Dagmar Garciová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.