Legenda jménem Elán v textech, dokumentech, fotografiích a notách: V této dokonalé knize budou všichni jejich fanoušci listovat donekonečna

03.11.2023 | Tipy na knihy
Legenda jménem Elán v textech, dokumentech, fotografiích a notách: V této dokonalé knize budou všichni jejich fanoušci listovat donekonečna

Příští rok v září to měla být v O2 areně velkolepá oslava sedmdesátých narozenin dvou ze tří klíčových členů hudební skupiny Elán. Osud bohužel rozhodl jinak, a tak i stejnojmenná nádherná, výpravná publikace, která podrobně mapuje historii kapely a jež pozvánkou na tyto koncerty končí, dostala spíš posmutnělý a nostalgický nádech.
 

Skupina Elán je nezpochybnitelná legenda a jedno z nejvýznamnějších hudebních uskupení, jaké v posledních šedesáti letech v bývalém Československu působilo. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat, abych citoval jinou legendu, Járu Cimrmana.
 

Dokonalá pastva pro oči

Novinářka a spisovatelka Marcela Titzlová pojala svou rozsáhlou obrazovou publikaci, nazvanou jednoduše Elán, velkolepě a rozmáchle – a zaplnila ji spoustou unikátních, nikdy dřív nezveřejněných fotografií, novinových článků, plakátů, textů kapely, a dokonce i notových zápisů některých písniček. Je to dech beroucí a pro fanoušky kapely nekončící fanservis, ve kterém se dá listovat donekonečna – a vždycky je možné objevit něco nového.

Chronologický způsob, jejž autorka zvolila, doplněný spoustou faktografických údajů, se pomůže zorientovat v textu i těm, kteří do něj nahlédnou jen náhodou – a nepatří mezi ty, již znají každou desku, nebo dokonce písničku kapely. Všechno je navíc zpracováno precizně, přehledně, vizuálně přitažlivě, čtenáři se dozvědí jednotlivé sestavy kapely, desky, písničky, cokoli, na co si vzpomenou. Z tohoto hlediska nelze než smeknout a konstatovat, že přesně takto by bilanční kniha jakékoli hudební skupiny měla vypadat.

 


Vychází 20. listopadu v nakladatelství Rosier.
 

Pocta legendě

Autorka sama – dcera významného hudebního publicisty, který o Elánu v dobách jeho začátků psal – hned v úvodu nijak nezastírá, že je dlouholetou fanynkou kapely. A s touto perspektivou je nutné nahlížet i na celý doprovodný text.

Kontroverze tak zde prakticky neexistují – a jakékoli spory jsou popsány pouze v náznacích, aniž by se jakkoli snažily tnout do živého. Což na druhou stranu není míněno ani náznakem jako výtka – tahle kniha je od začátku do konce poctou legendě, která má mnoho desetiletí obří, konstantní fanouškovskou základnu, a jak již jsem se zmiňoval, je určena především těmto čtenářům.

Právě ti – stejně jako Jožo Ráž, Ján Baláž a bohužel nedávno zesnulý Vašo Patejdl, ale i mnozí další, kteří se na chodu Elánu podíleli – musejí a museli mít z knihy obrovskou radost. A to je myslím to nejdůležitější. Tahle publikace je totiž přesně taková, jakou ji autorka a její spolupracovníci zamýšleli – krásná a komplexní.


 

Text: Jiří Popiolek
Foto: se svolením nakladatelství Rosier

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.