Detektivky, u kterých procvičíte šedé buňky mozkové, ale noční můry z nich mít nebude, krve už bylo dost

24.04.2023 | Knižní zajímavosti
Detektivky, u kterých procvičíte šedé buňky mozkové, ale noční můry z nich mít nebude, krve už bylo dost

Detektivka nemusí obnášet potoky krve a vyhřezlé vnitřnosti, jak se nás někdy snaží přesvědčit drsné severské krimi. Detektivka může být i zábavná, vtipná a prostě milá. Světem teď hýbe trend takzvané „cozy crime“. A tyto „pohodové detektivky“ už dorazily i do českých knihkupectví!

Vraždy ke kafíčku
Detektivky jsou jako sukně – mění se podle módy. Začaly v devatenáctém století jako temné a mysteriózní příběhy, které měly za úkol čtenáři ukázat, že i za tím nejtajemnějším případem se skrývá logické vysvětlení. Možná jste četli Vraždy v ulici Morgue od Edgara Allana Poea nebo Psa baskervillského v hlavní roli se Sherlockem Holmesem.

Vražda jako sudoku
Ve dvacátých a třicátých letech angličtí autoři (a autorky, protože nikdo tuhle éru nezosobňuje víc než Agatha Christie) začali vraždy, loupeže a zmizení využívat jenom jako neznámou v rovnici, kterou se detektiv spolu se čtenářem snaží vyřešit.

Vzpomeňte si na Hercula Poirota nebo slečnu Marplovou – v jejich příbězích se mrtvoly kupí, ale lidské tragédie nikoho příliš nevzrušují. K případům se přistupuje s chladnou hlavou a systematicky. Jako ke křížovce nebo sudoku.

Krve už bylo dost
Teprve v druhé polovině dvacátého století v detektivkách dostaly prostor emoce obětí, pozůstalých i samotných vyšetřovatelů. Případy začaly být drsnější, přibývalo krve, rafinovaných sériových vrahů i popisů zvrácených metod. Severští drsoni jako Nesbø nebo Kepler tomu nasadili korunu.

Ovšem jak už jsme zmiňovali, detektivky podléhají módním trendům. A stejně jako se něco okouká v módě, platí to i u detektivních zápletek. V určitý moment si čtenáři řekli, že už brutálních případů bylo dost. Že si chtějí přečíst něco milého.

Tak trochu jiné severské krimi
A pak vyšla detektivka  Smrt přichází na prohlídku a okamžitě se stala bestsellerem. Napsala ji sice dvojice švédských autorů, ale namísto drsného severského krimi v ní na čtenáře čeká řada svérázných postav a jeden detektiv, který na vyšetřování vraždy nemá náladu, protože si chce hlavně užít dovolenou. Pokud se už při těchto řádcích usmíváte, rozhodně se pusťte do čtení!

Ostřílený spisovatel Anders de la Motte s populárním komikem Månsem Nilssonem na úspěch Smrti přichází na prohlídku navázali i druhou „feel good” detektivkou Smrt číhá na jarmarku. I tahle novinka se odehrává na samém jihu Švédska, v kraji, kterému se přezdívá švédská Provence. Hlavní hrdina ke své nelibosti musí opět přerušit dovolenou a namísto procházek po pláži vyřešit vraždu.

S láskou porušit pravidla detektivek
A ještě máme jeden tip! Kniha Každý z mé rodiny někoho zabil sice vyjde až v druhé polovině dubna, ale my už můžeme prozradit, že výborný není jenom ten název ale i to, co se skrývá uvnitř! Australský spisovatel Benjamin Stevenson napsal příběh, který si bere na paškál všechna otřepaná klišé detektivních příběhů.

Hned v první kapitole prozradí konec příběhu, a pokud máte detektivky načtené, potěší vás, že se rozhodne originální a hravou formou úmyslně porušit hned několik pravidel pátera Knoxe. Tím, jak pomrkává na čtenáře, kniha lehce připomíná film Na nože, který podobným způsobem paroduje detektivní žánr.

Všechny tři knihy mají společné to, že jsou to detektivky, ve kterých se sice objeví mrtvola (nebo několik) a budete si u nich procvičovat šedé mozkové buňky (jak by řekl Poirot), ale vše je podané s takovou lehkostí a nadhledem, že z toho rozhodně nebudete mít noční můry.

Tak si uvařte kafíčko, pohodlně se usaďte a do některé z těchto pohodových detektivek se začtěte!

 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.