Dalibor Vácha se zabývá historií dvou světových válek, ve svých knihách líčí scény sugestivně a dramaticky

17.01.2023 | Recenze
Dalibor Vácha se zabývá historií dvou světových válek, ve svých knihách líčí scény sugestivně a dramaticky

Výsadek OUT DISTANCE od samého počátku provázela smůla. Nejenže vyskočili zcela jinde, než měli, ale Opálka si podvrtl kotník, Kolařík ztratil náprsní tašku s doklady i s fotografií své milé, Čurda hlasitě vykřikoval hloupé vtipy. Kontejner s municí a zásobami spadl na vesnici. Nebylo lehké se dostat z těchto podmínek do Prahy, kde je čekala známá mise, o níž bylo již mnohé napsáno. Operace ANTHROPOID. Československá vláda v exilu vyslala několik výsadků, jejichž muži se měli spojit a zabít nenáviděného říšského protektora Heydricha.

 

Historik a excelentní spisovatel Dalibor Vácha, jenž se zabývá historií dvou světových válek, pojal svůj román z jiného úhlu pohledu. Jednak se zaměřuje na často opomíjenou postavu nadporučíka Adolfa Opálky, který v literatuře o atentátu stojí oproti Gabčíkovi a Kubišovi poněkud stranou. Popisuje jej jako zodpovědného a odvážného důstojníka, skromného muže s láskou k dětem a rodné zemi. A jednak vychází ze vzpomínek přeživších, odbojářů, často žen a dětí, kteří parašutisty v Praze ukrývali. Jednou z nich byla Božena Kropáčková a její dvě děti. I tomuto jevu se důkladně věnuje. Kolik lidí bylo schopno, bez ohledu na následky, parašutistům pomáhat. Opálka měl výčitky svědomí, že zatahuje civilisty do smrtelného nebezpečí, pečlivě plánoval akci i krytí, ale nezdařilo se podle představ. Útočiště v kostele v Resslovce bylo poslední šancí. Mezitím zaúřadoval Čurda. Nevěděl, kde se muži skrývají, ale prozradil jejich kontakty. Tak se do rukou gestapa dostal i jednadvacetiletý Vlastimil Moravec, jehož brutálně mučili, a on po výslechu promluvil. Boj v kryptě a na kůru kostela umí Vácha vylíčit sugestivně a dramaticky, že leze čtenáři mráz po zádech. Chlapi bojovali do poslední chvíle, ale pak, když už nebylo zbytí, kapsle cyankáli a kulka do spánku vyřešila situaci. Jen se nedostat gestapákům do rukou živí.

„Ne, nejsme národem Čurdů,“ píše v závěru spisovatel Vácha a zdůrazňuje, že je až neuvěřitelné, jakého hrdinství byli naši předkové schopni a jakou oběť ochotni podstoupit. Perfektně napsaný román, jenž se čte jedním dechem.

Rozhovor s Daliborem Váchou si můžete přečíst ZDE.

Text: Zuzana Dorogiová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

Královna českého hororu – Kateřina Surmanová: Autorka bestselleru Šepot z lesa přichází s děsivou novinkou, která se odehrává na jižní Moravě

22.09.2023 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.