Čtení na dovolenou nemusí být vždy jen nenáročná oddechovka. Tipy na opravdu kvalitní literaturu

27.06.2023 | Tipy na knihy
Čtení na dovolenou nemusí být vždy jen nenáročná oddechovka. Tipy na opravdu kvalitní literaturu

Ačkoliv červnové vysoké teploty lákají především ke čtení nenáročných oddechovek, díky dlouhým večerům a pomalejšímu tempu může být léto naopak příležitostí sáhnout po něčem kvalitnějším. Po knize, jež ve vás zanechá dojem, který se nevyplaví s prvním ponořením do bazénu.

Knihy z nakladatelství Odeon představují ideální kompromis – jsou výborně přeložené, čtivé, a navíc čtenářky a čtenáře vybízejí k zamyšlení. A na letošní léto Odeon připravil hned dvě literární lahůdky. Tak si je pojďme představit blíže!

CELESTE NG: NAŠE ZTRACENÁ SRDCE

Jak málo i dnes stačí, aby se proti skupině obyvatel zvedla vlna nenávisti? Americká spisovatelka Celeste Ng si bere příklad nejen z období druhé světové války, kdy byli lidé japonského původu ve Spojených státech zavíráni do vězeňských táborů, ale i z nedávné pandemie covidu, kdy část veřejnosti hleděla na Asiaty jako na podezřelé šiřitele nákazy.

Sama autorka má hongkongské kořeny, takže když po bestsellerech Ohníčky všude kolem a Vše, co jsme si nikdy neřekli hledala téma svého třetího románu, nemusela přemýšlet dlouho.

Novinka Naše ztracená srdce se odehrává v dystopických Spojených státech zubožených vyčerpávající hospodářskou krizí. Kvůli světové dominanci Číny se v kdysi svobodných USA prosadily protičínské nálady, jež vedly k násilnému prosazování tradičních amerických hodnot. To v praxi znamená, že jsou z knihoven vyřazována díla autorů, kteří nejsou dostatečně „vlastenečtí“, a že jsou Američané čínského původu pod ostrým dozorem úřadů. Odpůrci těchto zákonů jsou tvrdě pronásledováni a jejich děti jsou posílány na převýchovu.

Hlavním hrdinou knihy je dvanáctiletý chlapec, jehož matka – čínskoamerická spisovatelka – před třemi lety zmizela. Teď dostane záhadný vzkaz a rozhodne se ji najít. Na cestě využívá nejen tradiční čínské pohádky, které mu vyprávěla, když byl malý, ale i síť undergroundových knihovníků, kteří se před zraky úřadů skrývají…

Při čtení si čtenáři možná vzpomenou na 451 stupňů Fahrenheita, ale v jádru je to příběh o mateřské lásce, která jako jediná může spasit svět ochromený strachem. Naše ztracená srdce se okamžitě umístily na žebříčku bestsellerů New York Times a dostalo se jim chvály i od tak rozdílných osobností jako jsou spisovatel Stephen King nebo herečka Reese Witherspoon.

JULIAN BARNES: ELIZABETH FINCHOVÁ

„Stála před námi bez poznámek, knih a sebemenší nervozity.“

Tímto popisem začíná nejnovější román legendárního britského spisovatele Juliana Barnese. Řeč je samozřejmě o titulní hrdince Elizabeth Finchové, rázné, ale poněkud záhadné profesorce, se kterou hlavní hrdina, neúspěšný herec Neil, řadu let udržuje vztah oscilující mezi zamilovaností, přátelstvím a nebetyčnou úctou.

Když Elizabeth Finchová zemře, zanechá mu nejen svou obsáhlou knihovnu, ale taky své osobní zápisky. A Neil, který má dojem, že v životě vlastně nic nedokázal, se rozhodne na základě toho, co ho naučila, a spisů z její pozůstalosti napsat esej o Julianu Apostatovi, posledním římském císaři, který věřil v římské bohy a ze všech sil bojoval proti nastupujícímu křesťanství.

Pokud už jste někdy četli něco od Juliana Barnese (doporučujeme například Muže v červeném kabátě), zřejmě vás nepřekvapí, že část této knihy tvoří skutečná esej. A že sedmasedmdesátiletý velikán evropské literatury opět dokázal propojit historii se současností a odborný text s fikcí.

Elizabeth Finchová je sice náročnější čtení než Naše ztracená srdce, ale čtenáři se odmění. Jisté je, že ať sáhnete po kterékoliv Odeonce, nebudete litovat!

 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: se svolením Euromedia Group

 

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.