Příběh 10 let BTS: Za oponou korejské továrny na sny. Tvrdý trénink, vydřený úspěch a s ním spojená odvrácená strana slávy

16.11.2023 | Tipy na knihy
Příběh 10 let BTS: Za oponou korejské továrny na sny. Tvrdý trénink, vydřený úspěch a s ním spojená odvrácená strana slávy

Ta kniha se vyšplhala na vrchol žebříčku bestsellerů jenom 98 minut poté, co oficiálně vyšla. Jihokorejská skupina BTS má úspěch zkrátka v krvi – a zdá se, že nejen na poli hudby. Knižní zpracování jejich cesty ke slávě nyní vyšlo i v češtině a pokud jste o této kapele neslyšeli, tak si buďte jistí, že vaše děti nebo vnoučata stoprocentně ano!
 

Česky se kniha jmenuje Beyond The Story – Příběh 10 let BTS a jak název slibuje, mapuje dekádu ve fascinujícím a nablýskaném světě korejského hudebního průmyslu. Od prvního alba v roce 2013 až po současnost, kdy si kapela na vrcholu slávy musela dát nucenou pauzu kvůli povinné vojenské službě.

Čtenáře z Evropy nebo Ameriky, kde jsme zvyklí na mnohem organičtější vznik hudebních kapel, pravděpodobně šokuje pohled do zákulisí korejské továrny na sny. Kniha od začátku neskrývá, že BTS vznikla jako korporátní produkt s cílem vydělat peníze. Členové kapely se nijak neznali a nahrávací společnost dělala náročné konkurzy, aby vybrala ty nejvhodnější adepty. A ti, kdo prošli, zdaleka neměli vyhráno – čekaly je tři roky úmorného tréninku zpěvu, psaní a mediálního vystupování, aby výsledný produkt měl co největší šance na úspěch.

Korejský hudební novinář Myeongseok Kang na knize pracoval od roku 2020 a během tři let každého ze sedmi členů kapely vyzpovídal osmkrát, aby zachytil klíčové okamžiky z různých úhlů pohledu. Co knihu dělá skutečně unikátní, jsou vložené QR kódy, které čtenáři umožňují podívat se například na video, které jednoho ze členů inspirovalo k napsání písničky, na ikonické momenty z koncertů nebo na videa, která členové natočili v zákulisí.

Při čtení je čtenář svědkem toho, jak si BTS díky masovému úspěchu dokázali postupně prosadit lidštější přístup ze strany nahrávací společnosti, a míru autorské svobody, která se podobá spíše americkým či evropským hudebním kapelám. Takže ačkoliv kritici můžou kapele oprávněně vyčítat „tovární výrobu“, ze členů se stali skuteční přátelé a jejich hudba je album od alba autentičtější a originálnější.

A pokud něco rozhodně není falešné, tak je to nadšení fanoušků (a přiznejme si, zejména fanynek). Online se organizují do takzvané ARMY (armády), která má nemalý podíl na tom, že se každý song, který BTS vypustí, okamžitě vyhoupne na žebříčky hitparád. Organizují streamovací party, překládají texty písní do jiných jazyků a šíří povědomí o kapele na sociálních sítích. Právě tito věrní fanoušci v rekordním čase vyprodali knihu, když v červnu v angličtině vyšla.

Úspěch anglického vydání v létě rezonoval i Českem. Řada knihkupectví vyprodala všechny výtisky, které měla skladem, a mnozí fanoušci tak museli čekat, až se znovu naskladní. Nyní kniha vychází v češtině a lze očekávat, že i české vydání zahýbe knižními bestsellery. Spousta českých fanoušků BTS si o něj totiž stoprocentně napíše Ježíškovi.Vyšlo v listopadu v nakladatelství Jota.


Příběh 10 let BTS není jenom příběhem o splněných snech, jako tomu bývá v případě západních kapel, ale zejména skutečně tvrdém tréninku, vydřeném úspěchu a s ním spojenou odvrácenou stranou, na kterou se někdy zapomíná. I když se třeba neřadíte mezi skalní fanoušky, tento pohled za oponu třpytivého světa asijského hudebního průmyslu rozhodně stojí za to.
 

Kdo jsou BTS?

Sedmičlenný boy band z Jižní Koreje, který vznikl „na objednávku“ hudební společnosti BigHit Entertainment, ale oproti jiným komerčně úspěšným kapelám v Koreji si postupně vydupal větší uměleckou svobodu. Ačkoliv BTS začínali jako hiphopová kapela, vybudovali si jedinečný styl, který kombinuje více žánrů.

Členy kapely jsou od samého začátku v roce 2013 rappeři Suga, J-Hope a RM a zpěváci Jin, Jimin, V a Jungkook.

Název BTS je zkratka korejského výrazu Bangtan Sonyeondan, což znamená „neprůstřelní kluci“ nebo „neprůstřelní skauti“.

 

Text: Žofie Sedláčková
Foto: se svolením nakladatelství Jota

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.