Životní vzlety a pády Draca Malfoye. Vzpomínky na natáčení, ale i otevřená zpověď Toma Feltona o slávě a boji s vlastními démony

01.11.2022 | Knižní zajímavosti
Životní vzlety a pády Draca Malfoye. Vzpomínky na natáčení, ale i otevřená zpověď Toma Feltona o slávě a boji s vlastními démony

Neodmyslitelně patří k fenoménu jménem Harry Potter. Jeho popularita sice ani zdaleka nedosahuje šílenství, jakému musejí dodnes čelit představitelé tři hlavních dětských hrdinů. Přesto se mu život v okamžiku, kdy dostal roli Draca Malfoye, už napořád změnil. A ne vždy k dobrému…

Bylo by snadné podezřívat Toma Feltona ze snahy přiživit se knihou S kouzelnickou hůlkou na kultu, jenž v loňském roce oslavil neuvěřitelných dvacet let – od okamžiku, kdy se v kinech objevil Harry Potter a Kámen mudrců, první film z celkových osmi. Jenže pravda bude nejspíš trochu odlišná, pro samotného Feltona daleko příznivější.

Na ďábelské horské dráze
Životní osudy mladého herce, které nejvíc připomínají horskou dráhu, jsou totiž zajímavé samy o sobě – a přinášejí s sebou i poselství, které se samotným Harrym Potterem vlastně ani nic společného nemá. Vždycky je potřeba bojovat, vždycky je potřeba zachovat si chladnou hlavu. Jenom tak se dá odrazit od dna, na které jste se dostali.

Tom Felton si v životě zažil své – rozvod rodičů, rebelská léta, kdy se ke svému okolí nechoval vůbec hezky, spíš jako namistrovaná primadona. Slávu, kterou neunesl a vyústila tak v závislost na drogách a alkoholu. Léčení a postupné seznamování se s dědičnými depresemi, jimiž trpí i jeho bratři…

A nakonec smíření, pochopení, odchod do ústraní. Protože vnitřní klid a sebekontrolu našel až ve chvíli, kdy se přestěhoval z Los Angeles do Venice Beach, začal se naplno věnovat milovanému surfování – a co se týče herectví, pečlivě si vybírá, který projekt (ať už filmový nebo divadelní) mu stojí za to, aby se ho zúčastnil.

Od reklam až k Harrymu Potterovi
Hned na prvních řádcích knihy do očí udeří pozoruhodný kontrast. O lidech kolem sebe píše Felton takřka bezvýhradně s láskou a úctou – a k sobě samému je brutálně upřímný a skoro až nelítostný. O čemž svědčí hned první kapitola, v níž vypráví, jak kradl v obchodě s DVD a dostal tam doživotní zákaz vstupu.

Přitom je jasné, že v mnoha obrázcích z rodinného života je nutné trochu číst mezi řádky a domýšlet si – tatínek si našel novou ženu, ale poslední dovolená s ním byla ta nejlepší na světě. Matka s Tomem jezdila na různá natáčení nebo konkurzy, když byl malý, ale na rozdíl od jiných matek se s ním nijak nepřipravovala a v podstatě ho nechala, ať si v tom plave sám.

Bratři malého Toma sice trochu šikanovali, ale ve skutečnosti ho bezmezně milovali a byli mu vždy oporou. To, že dva z nich měli vážné psychické problémy a třetí ujížděl na marihuaně, je zde pak zmíněno jen jako drobná, nepodstatná maličkost.

Tom Felton tohle vše popisuje jako „nejlepší školu pro život“, protože se tak naučil samostatnosti a zbavil se ostychu z ostatních lidí. Cesta od reklamy na banku Barclaycard, prvního „kšeftu“ v době, kdy mu bylo sedm, přes velkofilmy Pidilidi a Anna a král až k Harrymu Potterovi tak sice nebyla jednoduchá, ale díky určitě bezstarostnosti, s níž ke všemu přistupoval, poměrně zábavná.

Arogancí k největšímu záporákovi
Harryho Pottera Tom Felton v době, kdy přišel na konkurz ke Kameni mudrců vůbec neznal. A to podle něj byl hlavní důvod, proč nakonec dostal roli Draca Malfoye. Původně totiž zkoušel i Harryho a Rona – ale určitý nezájem, který projevoval obklopen davy všech těch pottermaniaků toužících zahrát si ve filmu, se nakonec podle něj stal rozhodujícím jazýčkem na vahách – Chris Columbus, režisér prvních dvou filmů, v něm toho Draca prostě viděl. Stačilo se jen naučit správně se šklebit (což zařídil Tomův dědeček), a charakter Draca Malfoye byl na světě.

Následovala divoká jízda, kdy zmijozelská trojice kamarádů Draco, Goyle a Crabbe řádila jak na plátně, tak ve skutečnosti – a nakonec to vedlo až k tomu, že představitel Crabbea Jamie Waylett ani sérii nedokončil, neboť skončil za držení drog ve vězení. Což Felton opět zmiňuje jen pod čarou, jemně, přátelsky – a s nekonečným smutkem.

O všech těch kamarádech a životních vzorech
Samozřejmě, S kouzelnickou hůlkou přináší především povinný fanouškovský servis. Podstatná část knihy je věnována letům, kdy se filmy o mladém čaroději s jizvou ve tvaru blesku natáčely. A tam je všechno zalito sluncem. Starší kolegové byli úžasně inspirativní a přátelští, režisér to s dětmi báječně uměl, všichni byli kamarádi na život a na smrt… Před čtenáři tak defiluje orloj slavných postav a herců – s Alanem Rickmanem jako démonickým Severusem Snapem v čele – a spousta „zábavných historek z natáčení“.

Krátké, svižné kapitoly napsané velice čtivým jazykem ozvláštněným občasným přepisem některých životních situací do podoby filmového scénáře (bizarní setkání s některými fanoušky Harryho Pottera, kteří si Feltona ztotožnili s Dracem Malfoyem) jsou dynamické, plné vtipných dialogů – a nostalgické.

Hodně prostoru Tom Felton věnuje zejména svému přátelskému vztahu s Emmou Watsonovou, představitelkou Hermiony, který přerostl v pevné přátelství. Na situacích s ní pak názorně ukazuje, jak složitý je život skutečné celebrity, která přišla o jakékoli soukromí – a znovu se zamýšlí nad tím, že on sám má obrovské štěstí v tom, že hrál „jenom“ Draca Malfoye, a tak vlastně dál může žít relativně v poklidu.

Temné proudy
S postupujícím časem do vyprávění vstupují temné proudy čím dál víc. Tom Felton vzpomíná na všechny zesnulé – a v době, kdy vzniká tento článek obzvlášť smutně vyznívají historky s představitelem Hagrida, nedávno zemřelým Robbiem Coltranem.

A pak konečně přicházejí ty klíčové pasáže knihy, „popotterovské“ období, v němž se vyjeví celý smysl Feltonovy knihy. Hercův nelehký boj se závislostmi a depresemi, u něhož on sám považuje za nejdůležitější skutečnost, že člověk si musí problém přiznat, pojmenovat – a začít o něm mluvit, je adresován všem těm, kteří trpí podobně, ale bojí se o tom hovořit nahlas.

Tom Felton se tak svou otevřeností snaží inspirovat, radit, pomáhat. Což je nesmírně chvályhodná snaha – a vzhledem k tomu, jakou značkou se zaštiťuje, dává i smysl a je obrovská šance, že dopadne na úrodnou půdu. Zvlášť když je S kouzelnickou hůlkou opravdu reprezentativní kniha doplněná přebohatou obrazovou přílohou s fotkami, a to jak z natáčení, tak ze soukromí. Proto ve výsledku přináší své poselství nenápadně, nenásilně – a velice působivě.

Nezbývá než Tomu Feltonovi fandit, aby své démony definitivně porazil – a jeho malfoyovská minulost pomohla zachránit i co nejvíc dalších lidí. Nakročeno k tomu má skvěle.

Text: Jiří Popiolek
Foto: Joseph Sinclair, Camera Press London
Foto: svolením 
©Warner Bros. Entertainment Inc., se svolením Toma Feltona, se svolením nakladatelství Práh

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.