Život slavného umělce Edgara Degase zmapoval spisovatel Arthur Japin. V knize ho líčí jako člověka plného rozporů i pozdější pokory

09.01.2023 | Recenze
Život slavného umělce Edgara Degase zmapoval spisovatel Arthur Japin. V knize ho líčí jako člověka plného rozporů i pozdější pokory

Stárnoucí a téměř slepý malíř Edgar Degas je nucen se přestěhovat kvůli bourání ulice, v níž celý život obýval dům i s ateliérem. Je třeba, aby si uspořádal své věci, zejména sbírku písemností a obrazy. Do jeho příbytku přijde mladá žena, již oficiálně posílá agentura, aby mu pomohla. Přitom se pokouší z Mistra dostat vzpomínky na mládí a jeho život.

Nerudný stařec se brání, ale když žena podotkne, že pochází z amerického New Orleansu, kde žije část malířovy rozvětvené rodiny, přece jen se postupně rozpovídá. Jak do Paříže přijela tetička s dcerami, aby se srovnaly s koncem občanské války a zrušením otroctví. Neklidný a rozervaný rebel, co se umění týče, ale v soukromých vztazích zcela nesmělý a zakřiknutý mladík, se poprvé a naposled v životě zamiluje.

Estelle trpí neustupující oční chorobou, která vede k pozdější slepotě. Edgar ji skicuje, nosí jí květiny a nestačí žasnout, s jakou citlivostí se jeho sestřenice květin dotýká. Jak na úkor slábnoucího zraku sílí její ostatní smysly. Budoucí paní Degasové však není schopen se vyznat ze své lásky. Když po čase ženy odjedou zpět do Ameriky, nemá malíř stání a brzy se vypraví za nimi na návštěvu do New Orleansu. Překvapení stíhá překvapení a malíř zažívá sílu vášně i nenávisti.

Slavný umělec z poloviny 19. století Edgard Degas patří k vrcholným představitelům impresionismu, svými obrazy baletek vstoupil do povědomí mnoha dalších následujících generací. Jeho život zmapoval nizozemský spisovatel Arthur Japin na základě korespondence, deníků, úředních dokumentů, dobových svědectví i kreseb, a v románě, jenž je v českém překladu neprávem poněkud propagací opomíjený, jej líčí jako člověka plného rozporů i pozdější pokory. Autor se umí vžít do všech povahových rysů senzitivního umělce a vyjádřit je s pochopením a bez odsuzování. Strhující příběh životní lásky malíře zaujme od první stránky a čte se jedním dechem.

Text: Zuzana Dorogiová
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.