Březnová oslava čtení a knihovnické práce

25.02.2022 | Knižní zajímavosti
Březnová oslava čtení a knihovnické práce

Když se řekne „březen – měsíc čtenářů“, starší generace čtenářů se pravděpodobně otřese nevolí. Mladší se však zatetelí očekáváním, co zajímavého pro ně v knihovně či knihkupectví vymyslí. (text: Helena Herynková, foto: se souhlasem Pexels.com)

Právě třetí měsíc v roce je totiž již více než 60 let spojován s propagací knih a čtení. Pro jedny je to zkostnatělá povinná akce z dob hlubokého komunismu, pro druhé zajímavá možnost, jak představit lidem svou práci a přitáhnout další nadšence ke čtení.

Střípky z historie
Historie Měsíce knihy sahá do padesátých let minulého století, první ročník se odehrál již roku 1955. Celá akce byla samozřejmě centralizovaná, kontrolovaná vládou a primárně měla do domácností přinést „správnou“ literaturu, podpořit myšlenku marxismu-leninismu a zvýšit tak obranyschopnost země. I když byla akce pořádána centrálně, měly knihovny a knihkupectví vždy hlavní slovo a mohly pořádat nejrůznější křty, besedy, autorská čtení či večery poezie. Díky dobré práci knihovníků a knihkupců se tedy dařilo šířit skutečnou knižní osvětu, nejen do domácností, ale také továren, hutí a dalších kolektivů.

Konec roku 1989 s sebou přinesl mnoho změn. Měsíc knihy již nadále nebyl řízený ministerstvem a téměř zanikl. Svaz knihovníků se snažil propagační program zachovat akcí Týden knihoven. Spatřoval v něm zábavnou formu propagace tištěných knih, které sesadila z prvních příček vlna technologického rozmachu a příchod vizuálních a elektronických médií. To dalo vzniknout Měsíci knihy a internetu, jenž mimo jiné rozpoutal také debatu o postavení knihy v současné společnosti.
O více než třicet let později už víme, že internetu ani jiným rychlým médiím se naštěstí nepodařilo našeho skvělého, voňavého a šustivého společníka (rozumějte: tištěnou knihu) zahubit. Možná spíše naopak, mnoho lidí u klasické knihy odpočívá od displejů, monitorů a neutuchajících informačních toků.

Ano, čteme a je nás pořád víc
Jelikož byl Měsíc knihy naší nejstarší a nejtradičnější kampaní na podporu čtení, čtenářství i vzdělanosti. Členové Svazu knihovníků a informačních pracovníků naší republiky a Sekce veřejných knihoven se tedy moudře rozhodli pokračovat v zavedené tradici a postupně přetransformovali zkostnatělou akci do moderní podoby. Jejím cílem je další prohlubování zájmu o knižní příběhy, podpora společenského významu a prestiže četby. Zároveň však své místo dostala propagace činnosti a poslání knihoven, představení nových a moderních služeb.

První plnohodnotný Březen – měsíc čtenářů ve své současné podobě proběhl v roce 2009 a od té doby se koná každý rok. Tradičně se ke kampani připojuje více než 400 knihoven z celé České republiky a hlavním bodem je především prezentace nově zaváděných služeb. Během let tak české knihovny vyšperkovali prosté půjčování knih o půjčování elektronických čteček, e-knih, tabletů a audioknih. Také mnoho knihoven zprovoznilo nějakou formu biblioboxu či schránky, co níž může knihy vracet v kteroukoliv denní i noční hodinu. Novinkou mezi službami je také možnost zapůjčení brýlí, hraček, či dokonce společenských her ve vybraných pobočkách.
Další důležitou součástí kampaně je také zjišťování reálné míry nečtenářství v republice, hledání důvodů toho, proč do knihoven někteří lidé nechodí. Následně se knihovny snaží o změnu prostředí, fondů a služeb, aby podobné klienty přitáhli. Samozřejmostí v rámci Března – měsíce čtenářů jsou různé literární pořady, besedy a přednášky.

Celoroční podpora čtenářské vášně
Březen však naštěstí již dávno přestal být jediným knižním měsícem, podpora čtení probíhá kontinuálně po celý rok. Knihovny se samozřejmě snaží o dlouhodobou kampaň a neustále zlepšování prostředí i knihovnických služeb. Otevírají různé kavárny, tiché studovny, nabízejí dovážku knih imobilním občanům a seniorům. Pro zájemce se instalují automaty se špunty do uší či kávou. Nově jsou vybavovány dětské koutky a objevují se přebalovací pulty pro pohodlnější návštěvu knihovny s dětmi.

Nakladatelství a knihkupectví přicházejí s výhodnými cenami či prodejními akcemi, knihy nabízejí a představují v rámci veletrhů, se svými oblíbenými autory se můžete setkat na besedách a autogramiádách. Městské části a místní zastupitelstva rovněž pořádají literární setkání či autorská čtení, podporují sousedské knihovny a veřejné knihobudky. Děti s podporou učitelů zažívají přenocování v knihovně v rámci akce Noc s Andersenem. Lukáš Hejlík svým autorským projektem Listování těší srdce zarytých čtenářů po celé republice. Internetová Databáze knih přišla s nápadem na celoroční knižní výzvu a na stránkách www.ctenarskavyzva.cz podává povedenou formou náměty, jaké knihy si přečíst.

Mohli bychom pokračovat ještě mnoho stránek, než bychom představili všechny pořádané akce, které u nás můžete navštívit. Závěrem se tedy hodí oddechnout si, že apokalyptické scénáře o světě bez knih můžeme zatím odložit k ledu. A doufáme, že nejen díky březnové kampani nebude čtenářů ubývat, ba naopak přibude těch, kteří s láskou propadají kouzlu příběhů a přitažlivosti i vůni tištěných knih.

 

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.