Yarrow Townsendová jako malá běhala po lesích. Pro děti vytvořila svět, kde rostliny k lidem promlouvají, stačí jim naslouchat

26.04.2023 | Ostatní
Yarrow Townsendová jako malá běhala po lesích. Pro děti vytvořila svět, kde rostliny k lidem promlouvají, stačí jim naslouchat

Vydejte se do světa, kde rostliny mluví, přátelství jsou vzácná a dobrodružství si vás najde za nejbližším ohybem řeky.

Ukázka z knihy Mapa z listí

Bylo to už dávno, co se do mámina zápisníku podívala naposledy. Všechny zde zaznamenané medicíny znala – naučila se je přímo od mamky. A k čemu jí to vlastně bylo?

Když došla k posledním stránkám, kde se mamčino písmo změnilo, zastavila se. Vypadalo to, jako by se tu pera chopil nějaký pavouk a proběhl se s ním po stránce. Orla ztěžka polkla. Byly to poznámky, které si mamka zapsala v posledních dnech před svou smrtí.

Rychle otočila na začátek knihy, kde se na dvou stranách rozprostírala mamčina mapa. Ukazovala hluboké Pomezní lesy, které se táhly podél řeky od Trnovce až po Západní Přístav. Na severu se tyčily hory a jihem se rozprostírala nekonečná zamlžená krajina Dlouhých vřesovišť. Přímo uprostřed toho všeho se vinula řeka. V mihotavém světle svíček našla Orla Trnovec a bažinatý tok, jenž protékal vesnicí. Přejížděla prstem po vodě a sledovala říčku, dokud se její čára nesetkala s hlavním tokem oblasti, Černou řekou, která pokračovala směrem do Západního Přístavu. Orlin prst však nesledoval tok Černé řeky směrem k moři, nýbrž proti proudu. Na sever.

Orla šeptala jména míst na břehu řeky, která mamka označila jemným písmem. Pláž uschlých jilmů. Rozbouřený jez. Bystrá Voda. Olšové slati. Rudná. Kreslila rostliny, které se vyskytovaly v lesích, na břehu řeky a na lukách. Drobné inkoustové portréty flóry celého kraje – všechny květiny a rostliny pečlivě pojmenované: jestřábník, černohlávek, silenka, kalina, kosatec žlutý, plamének – a stovka dalších.

„Něco je tu jinak,“ zamumlala a přidržela knihu blíž u svíčky, aby si prohlédla městečko Bystrá Voda, kam máma často jezdila se svými léky.

Moudrá dívenka, zaševelil břečťan, který prorůstal okenním rámem.

V jednom rohu mapy, poblíž Bystré Vody, si Orla všimla čáry, která se vinula kolem rostlin jako nit stočená do smyčky. Mamka vedle ní písmenky tak drobnými, jako by je nakreslil nějaký pavouček, připsala slůvko tady.

Text: se svolením Grada Publishing 
Foto: Štěpánka Levá

 

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.