Výměna: dobrodružný mix 2. světové války a sci-fi z pera českého autora. Jaká bude budoucnost, když se umělá inteligence stane běžnou součástí našeho světa?

22.02.2024 | Recenze
Výměna: dobrodružný mix 2. světové války a sci-fi z pera českého autora. Jaká bude budoucnost, když se umělá inteligence stane běžnou součástí našeho světa?

RECENZE: Tohle chlapecké přátelství bylo neobyčejné, a to nejen svou silou a oddaností nebo místem, kde vzniklo – v Terezínském ghettu. Adam a Isaac se stali nerozlučnými parťáky, kteří jeden bez druhého nedali ani ránu. Oba byli trochu jiní, i když každý svým vlastním způsobem. A oba jednou významně ovlivní budoucnost.
 

Na začátku knihy se ocitáme v roce 2030. Lidstvu hrozí zánik a jediný klíč k přežití existuje v mysli židovského chlapce, který měl zahynout ve vyhlazovacím táboře za 2. světové války. Pokud se podaří zachránit jeho myšlenku, podaří se zachránit celý svět. Naštěstí je v realitě knihy Výměna k dispozici výkonná umělá inteligence. Ta nejen že dokáže identifikovat tohoto zázračného chlapce, ale zároveň i avymyslí, jak tento problém vyřešit.


Pohled autora knihy Aleše Libera na AI je vůbec zajímavý. Jak je uvedeno v jeho životopise: "Chápe ji nikoliv jako přímé ohrožení, jako protivníka, nebo konkurenta člověka, ale spíše jako přítele a partnera, byť do značné míry nevyzpytatelného." (www.knihy-alisek.cz/alisek/o-autorovi)
A stejně tak ji představuje čtenářům.

V knize Výměna se setkávají oblíbená knižní témata současnosti – 2. světová válka s dystopií a blízkou budoucností. To vše v zajímavém dobrodružném mixu se sci-fi nádechem. Že se vám to zdá poněkud nesourodé? Budete mile překvapeni, jak to funguje!

Na první pohled také zaujmou akvarelové ilustrace, které příběh provázejí. I když jsou krásné a plné emocí, vytvořila je v knize tolik skloňovaná umělá inteligence, což všemu dodává poněkud temnou pachuť. Je opravdu možné, abychom si nevšimli, že AI tak výrazně ovlivňuje náš svět? Může se realita z Výměny jednou přiblížit skutečnosti, stejně jako se to stalo s knihou 1984 od George Orwella? Tento titul nejspíš nebude tak přelomový, je ale určitě zajímavým příspěvkem do aktuální diskuze o AI.


Nenechte se zmást obálkou knihy, která může signalizovat, že je Výměna určena pro mladší čtenáře. Na své si totiž přijdou i fanoušci čistokrevné sci-fi nebo příběhů z 2. světové války. Přestože nepatřím ani do jedné ze zmiňovaných skupin, knížka mě neskutečně vtáhla a já hltala další a další stránku v touze zjistit, jak to dopadne. I když jsem měla díky náznakům, které autor důmyslně trousí celou knihou, poměrně jasnou představu, kam to všechno spěje, konec mě rozhodně nezklamal – naopak! Důstojné finále spojilo všechny příběhové linky v jeden silný proud, který nás nese vstříc lepším zítřkům. Ať už mluvíme o knihách českých autorů, spolupráci s AI nebo o budoucnosti lidstva.Text: Markéta Havlová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.