I pohodová dovolená v Chorvatsku se může pořádně zvrhnout! Při čtení nejnovější knihy Roberta Bryndzy Tíživé ticho se vám bude opět tajit dech

05.01.2024 | Recenze
I pohodová dovolená v Chorvatsku se může pořádně zvrhnout! Při čtení nejnovější knihy Roberta Bryndzy Tíživé ticho se vám bude opět tajit dech

RECENZE: Život jako z pohádky… Až na jeden den, kdy se všechno otočí vzhůru nohama. Čas se zastaví, a přitom letí jako splašený. Bryndzův příběh ale teprve startuje.
 

Tíživým tichem Robert Bryndza na chvíli opustil své dvě linie vyšetřovatelek, které mají čtenáři tak rádi. Jeho hrdinkou je traumatoložka Maggie, která staví vědu a logiku nad emoce. Když ale na nemocničním lůžku skončí její manžel, ocitne se ve světě, co nemá úplně smysl. Trápí se a nedokáže to pochopit. Aby vše uzavřela, jede do prázdninového domu v Chorvatsku. Maličký ostrov, kde je jen ona a správce. A právě tady se začnou kola osudu roztáčet naplno.

Jak dobře vlastně znala osobu, s níž žila?  Byl její manžel opravdu sebevrah a ona je jen vdovou, která musí jít dál? Nebo to všechno bylo trochu jinak?

Samotný název může vzhledem k obsahu knihy působit až jako oxymorón. Protože ten ohňostroj, co autor na stránkách vytvořil, lze těžko považovat za ticho. Gradace děje je tak nekompromisní, že než se stihnete vzpamatovat, už zase nevěříte vlastním očím.

Nejde o zas tak úchvatnou zápletku, která by mě poslala do kolen (pořád vzpomínám na jeho první knihu – Dívku v ledu, která mě tehdy naprosto odrovnala a právem se stala jednou z nejprodávanějších knih). Přesto dokáže psát tak, že se mi i při čtení téhle knihy tajil dech. Postavy jsou perfektně vystavěné, živé a přímo vystupují ze stránek. Snaží se reflektovat ženské emoce a jde mu to celkem dobře. Lokaci Chorvatska zase čerpá z vlastní dovolené, takže působí naprosto věrohodně a máte pocit, že tam jste přímo s hlavní hrdinkou.     

Možná budete až překvapeni, kam vás příběh dokáže přenést. Já byla. Když pominu někdy až děsivou rychlost, s kterou se Bryndza řítil k závěru, musím říct, že umí vytvořit napětí, které by se dalo krájet, popsat sílu okamžiku a uvěznit čtenáře v příběhu přesně tak, jak potřebuje. Tíživé ticho si prostě chcete přečíst.

A jen tak mimochodem, víte, že „Tři lidé dokážou udržet tajemství… Pokud jsou dva z nich mrtví.“?Text: Tereza Nováková
Foto: se svolením nakladatelství Cosmopolis

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.