Také herečka Reese Witherspoon propadla fenoménu Taylor Jenkins Reid, podle její knihy natočila seriál

21.02.2023 | Knižní zajímavosti
Také herečka Reese Witherspoon propadla fenoménu Taylor Jenkins Reid, podle její knihy natočila seriál

Taylor Jenkins Reid se narodila v New Yorku a vyrostla v Arizoně. Po studiích na univerzitě v Kalifornii se věnovala nejrůznějším profesím, včetně práce v reklamě či se živila jako producentka televizních pořadů. Nakonec ji ale uchvátil knižní průmysl, a tak se rozhodla pro kariéru spisovatelky.

Díky svým knihám plných dramatických příběhů a silných ženských postav si její příběhy zamilovali nejen čtenáři v USA a v zahraničí, ale dokonce i kritici a slavné osobnosti. Například kouzlu Daisy Jones & The Six naprosto propadla známá hollywoodská herečka Reese Witherspoon.

Autorčina vyprávění se obvykle točí kolem lásky, rodiny a těžkých životních rozhodnutí, která ovlivňují naše vztahy. Její díla jsou často kritiky chválena za realistický pohled na lidské vztahy a citlivé zpracování témat, jako je rozvod nebo ztráta blízké osoby.

Knihy Taylor Jenkins Reid byly přeloženy do několika jazyků a získaly mnoho ocenění. Spisovatelka tak několikrát potvrdila, že vydat se tímto profesním směrem bylo více než správné rozhodnutí.

Daisy Jones & The Six
Taylor Jenkins Reid se tuzemským čtenářům pravděpodobně vryla do paměti podmanivým příběhem o skupině rockových hvězd a její kariéře v bujarých sedmdesátých letech s názvem Daisy Jones & The Six. Kniha je ve své kategorii unikátní tím, že je napsaná jako rozhovor několika postav, které o skupině vyprávějí. Čtenář tak dostane naservírováno několik situací, pro níž má každý protagonista svou vlastní verzi pravdy.

Daisy Jones & The Six zkoumá vztahy mezi jednotlivými členy kapely, zabývá se úskalím slávy a bojem s vlastními démony. Připravte se na příběh o hudbě, lásce a životě na vrcholu, který se může velmi rychle proměnit ve strmý pád.

Kniha získala v roce 2019 ocenění Goodreads Choice Awards v kategorii Nejlepší historická fikce a stala se natolik úspěšnou, že se v březnu letošního roku dočkáme i seriálové adaptace.

Všichni milují krásné, ale současně trpící lidi. A těžko by se našel někdo, kdo by trpěl očividněji než Daisy Jones, a přitom byl v klasickém slova smyslu krásnější než ona. Není divu, že začala hledat sama sebe v klubech na bulváru Sunset Strip. V tom okouzlujícím, ale pochybném prostředí.

Malibu v plamenech
Další kniha, s níž Taylor Jenkins Reid ohromila české čtenáře, je Malibu v plamenech. Zde autorka vystavila napínavý a silně emocionální příběh, který se točí kolem jednoho konkrétní dne, kdy se v luxusní vile rodiny Rivových koná každoroční večírek na oslavu konce léta. Tentokrát se ale vymkne kontrole, když city a tajemství, které zformovaly generace této rodiny, postupně vybublají na povrch…

Malibu v plamenech je čtivo plné napětí a tajemství, jež se postupně odhalují. Postavy jsou snadno uvěřitelné a čtenář se s nimi může lehce ztotožnit. I proto je dílo natolik čtivé. Taylor Jenkins Reid zde ukazuje, jak i ty nejtěžší situace můžeme překonat za pomoci lásky a podpory.
Kniha získala ocenění Goodreads Choice Awards v roce 2021 v kategorii Nejlepší historická fikce.

Historie našich rodin jsou prostě příběhy. Jsou to mýty, jež vytváříme o lidech, kteří tu byli před námi, abychom tak dali smysl nám samotným. Příběh June a Micka Rivových připadal jejich nejstarší dceři Nině jako tragédie, jejich prvorozenému synu Jayovi jako komedie plná omylů. Pro jejich druhého syna Huda to byl příběh o zásahu osudu a pro jejich nejmladší dítě Kit jedna velká záhada. Pro Micka samotného to byla jen jedna kapitola v knize jeho pamětí. Ale pro June to byl a navždy zůstane příběh lásky.

Sedm manželů Evelyn Hugo
V českém překladu prvně vychází i Sedm manželů Evelyn Hugo. Tato kniha v originále vyšla roku 2017 a byla nominována na Goodreads Choice Awards v kategorii Nejlepší historická fikce.

Příběh pojednává o Evelyn Hugo, slavné herečce, která se rozhodne svěřit svůj životní příběh nezkušené novinářce Monique. Ta aktuálně neprožívá zrovna šťastné období. Manžel ji opustil a její kariéra stagnuje. Nenapadá ji jediný důvod, proč si ji Evelyn pro rozhovor vybrala, ale přesto je rozhodnutá chopit se příležitosti a svou kariéru znovu postavit na nohy.

Evelyn jí svěří svůj životní příběh od svých začátků v Los Angeles v padesátých letech přes pikantnosti jejích sedmi manželství až k rozhodnutí opustit šoubyznys v osmdesátých letech. Evelynino vyprávění odhalí její nemilosrdnou ambicióznost, nečekaná přátelství i velkou zakázanou životní lásku.

Monique si postupně začíná k hollywoodské legendě vytvářet opravdové pouto. Když se však Evelynin příběh chýlí ke konci, začíná být jasné, že se jejich osudy a cesty nečekaně, ale tragicky protínají...

Autorka zde zpracovává téma identity a toho, jak se na úkor vlastního štěstí můžeme snažit být někým jiným, než kým ve skutečnosti jsme. S tímto tématem se ztotožnila velká část čtenářstva, která knihu velmi kladně hodnotí i pro silné a věrohodné postavy. Chvíli totiž budete Evelyn nenávidět, stejně tak ji o chvíli později dokážete litovat. Připravte se na atmosféru klasického Hollywoodu, setkání s hvězdnými osobnostmi a vydejte se na neskutečnou životní cestu jedné výjimečné ženy. Osud Evelyn Hugo vám nezůstane lhostejný.

Lidi si myslí, že intimita je o sexu. Ale intimita je o pravdě. Když si uvědomíte, že někomu můžete svěřit svou pravdu, když se mu smíte odhalit, stanout před ním bez příkras a on vám odpoví slovy: ‚Se mnou jsi v bezpečí‘ – to je skutečná intimita.

 

Text: Dagmar Topolová
Foto: Štěpánka Levá, Deborah Feingold

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.