Svou první knihu psala Anna Todd v čekárně u zubaře i při práci v callcentru, přezdívá se jí Padesát odstínů šedi pro teenagerky

27.12.2022 | Knižní zajímavosti
Svou první knihu psala Anna Todd v čekárně u zubaře i při práci v callcentru, přezdívá se jí Padesát odstínů šedi pro teenagerky

Autorka žhavé knižní série After se vrací se zbrusu novým románem Nejjasnější hvězdy. Jak se ze znuděné zaměstnankyně callcentra stala jedna z nejprodávanějších spisovatelek současnosti? Čtěte dál!

Všechno se to stalo kvůli tomu, že je Anna Todd netrpělivá. V roce 2013, kdy se coby čtyřiadvacetiletá manželka texaského vojáka snažila vydělat aspoň nějaké peníze na brigádách, narazila na internetu na Wattpad. Tahle webová stránka, kde amatérští pisálci z celého světa píšou vlastní příběhy, ji naprosto okouzlila. Zejména proto, že tam našla stovky fanfikcí o své oblíbené kapele One Direction.

Začalo to fanfikcí
Jenže autorky psaly příliš pomalu, a tak se Anna Todd rozhodla pustit do psaní sama. Na mobilu. A začalo ji to bavit – jako se to stává, když píšete o věcech, které máte rádi. Psala v čekárně u zubaře, ťukala do mobilu ve frontě v supermarketu i během brigády v callcentru, když zrovna nikdo nevolal.

Hlavní hrdinkou příběhu pojmenovaného jednoduše After byla stydlivá knihomolka Tessa, která nastupuje na vysokou a seznámí se tam se zpěvákem Harry Stylesem. Okamžitě to mezi nimi zajiskří, jenže se brzy ukáže, že potetovaný drsňák Harry skrývá nějaké tajemství…

Padesát odstínů šedi pro teenagerky
Příběhem se prolínaly každodenní starosti čerstvých vysokoškoláků, večírky, humor a samozřejmě sex. Anna Todd příběh na Wattpad psala anonymně, a i to jí možná pomohlo beze studu popisovat vynalézavé erotické scény. Na internetu se dokonce pro After vžilo označení „Padesát odstínů šedi pro teenagerky“.

Harry s Tessou se neustále hádají a zase usmiřují (často sexem) a každá krátká kapitola navíc končila v nejlepším, takže počet čtenářů – a přiznejme si to, hlavně čtenářek – rychle rostl. Pod každým pokračováním se rozjížděly vzrušené diskuze a After se stalo nejčtenějším příběhem na Wattpadu. V okamžiku, kdy překonalo miliardu přečtení, už o příběh projevili zájem i knižní nakladatelé.

Od miliardy přečtení na stříbrné plátno
Anna Todd nakonec podepsala smlouvu na tučný honorář (šeptá se o sedmimístné částce – samozřejmě v dolarech!). Jedinou podmínkou bylo, že Harryho Stylese přejmenuje na Hardina Scotta a odstraní všechny další narážky na One Direction, aby ji kapela nemohla žalovat.

To, co byl pro nakladatelství velký risk – kdo by si kupoval knihu, kterou si může zadarmo přečíst na Wattpadu? – se ukázalo jako geniální tah. After si začaly horlivě kupovat jak fanynky, které ji znaly z internetu, tak úplně nové čtenářky. A další vlnu čtenářů přineslo následné filmové zpracování.

Anna Todd kromě čtyř bestsellerových románů After napsala i prequel z pohledu Hardina a úplně samostatný román Sestry Spingovy, kterým složila poctu své nejoblíbenější knize Malé ženy.

Fyzioterapeutka a sexy voják
A nyní se po delší pauze vrací s prvním dílem úplně nové jiskřivé série. Jmenuje se Nejjasnější hvězdy a odehrává se na vojenské základně v Georgii, kde se moc žen nepohybuje. Mladá fyzioterapeutka Karina by taky ze všeho nejraději byla jinde. Jenže pak potká tajemného, mlčenlivého – a neuvěřitelně pohledného – vojáka.

Kael se vrací z Afghánistánu a Karina tuší, že tam zažil něco otřesného. Ví, že jejich vztah bude od začátku vystavený slídivým pohledům ostatních vojáků a jejich nadřízených, ale nemůže si pomoct a postupně se do Kaela zamiluje…

Tím, jak se v jejím příběhu mísí romantické jiskření s vážnými tématy, Anna Todd opět dokázala, že její talent září jako nejjasnější hvězdy. Doslova!

Text: Žofie Sedláčková
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Julie Caplin svým vyprávěním probouzí nezkrotnou touhu cestovat, ale také ochutnávat pokrmy, o kterých píše

30.01.2023 | Recenze

Bianca Bellová získala několik prestižních literárních cen, román Ostrov v audioknižní podobě zvárnili Taťjana Medvecká a Jan Vlasák

29.01.2023 | Recenze

Jeffery Deaver stvořil nyní již legendárního detektivka Lincolna Rhyma, jeho filmovou podobu ztvárnil Denzel Washington

28.01.2023 | Seriál detektivové

Martin Servaz je oblíbený kriminalista Bernarda Miniera, nový případ odstartuje nahý mladík s maskou jelena na hlavě

27.01.2023 | Recenze

O Životické tragédii se ve školách neučí, vyprávění pamětníků podmanivě zaznamenala Karin Lednická, autorka Šikmého kostela

26.01.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.