Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory
Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

Plánujete oslavu, pozvali jste přátele a chcete je pohostit? Nebo se už připravujete na svátky a přemýšlíte, jakými dobrotami letos ozdobíte rodinný stůl? Nejnovější kuchařka Romana Vaňka a jeho manželky Jany nazvaná Sváteční obsahuje více než sto třicet receptů, které využijete po celý rok.
 

Představte nám svou nejnovější kuchařku Sváteční. Na co se mohou mlsné jazýčky těšit?

Roman: Sváteční je pro mě nejtěžší a nejsložitější kniha, ale zároveň jedna z nejlepších kuchařek, kterou jsme kdy vytvořili. Pro mě je víc než kuchařka. Je to průvodce svátečními recepty pro celý rok.

Jana: Od začátku jsme připravovali knihu, která nebude jen kuchařkou, ale zároveň inspirací pro různé okamžiky v průběhu celého roku. Každý zná situaci, kdy má přijít rodinná návštěva, kamarádi nebo chceme udělat mejdan…. a přemýšlíme, co připravit jako pohoštění na oslavu, abychom si to všichni užili. Nebo abychom návštěvě jídlem ukázali, že si jí vážíme.

Roman: Tahle kniha není jenom česká klasika v nových variantách. Podařilo se nám napsat kuchařku, kde si opravdu každý najde to svoje. Jsou to nejen vánoční recepty, ty vydává každý, ale sváteční pohoštění připravujeme přeci po celý rok. Proto tam najdete recepty na párty tlačenky, grilovací klobásky na letní pohoštění, na to, co rychle upéct, když jdete na návštěvu. Neobvyklé, ale jednoduché recepty, jako jsou plněná kuřecí křídla, nebo inspiraci na nedělní oběd.

 

Co pro vás znamenají svátky?

Roman: Především „scházení se“. Jak setkání reálná, nebo alespoň telefonická, kvůli vzdálenostem, tak i „setkání“ s lidmi v mých myšlenkách. V mých vzpomínkách, abych byl přesný. Nevím, jak to všechno zabalit do pár slov. Všechny ty moje sváteční myšlenky, vzpomínky, střípky vzpomínek nejen na moje blízké se mi vybavují dohromady s nějakým jídlem, pohoštěním na oslavu, jakkoliv významnou.

Jana: I pro mě znamenají potkávání se. A pohodu. Nejsou to jenom Vánoce, ale i narozeniny, nedělní rodinný oběd, setkání s přáteli během roku, prostě příležitosti, kdy se scházíme s lidmi, které máme rádi.Vyšlo v nakladatelství Prakul.

 

Který recept vás při tvorbě knihy Sváteční napadl jako první?

Roman: Svíčková na smetaně pečená v troubě, dlužili jsme ten recept našim čtenářům z předchozích knih. Obložené chlebíčky, vajíčková pomazánka, nádivka na Vánoce a s tím i velikonoční nádivka a plněná vejce. Další recepty na bramborový salát.

Jana: Slané pečivo, kvůli mojí mamince i bezlepkové. Nové varianty receptů nebo postupy, které reagují na hovory s našimi čtenáři. Roman si prosadil šunkovou rolku v aspiku.

Roman: No počkej, a co tvoje skořicové šneky?

Jana: No, protože jsou skvělý! 

Roman: Je pravda, že jsme je málem ani nestačili vyfotit, jak rychle zmizely (smích)!

 

Vzpomenete si, jaké typické sváteční jídlo se připravovalo u vás doma, když jste byli ještě dětmi?

Jana: Mně se vybavuje vepřo knedlo zelo. A chlebíčky.

Roman: Kapr Petra Voka. Kuřecí salát s kompotovaným ananasem. A vajíčková pomazánka, ta se ale dělala celý rok.

 

Kdo jako první přišel s nápadem na sváteční kuchařku?

Roman: Ani nevím. Doma jsme se o tom bavili už dlouho.

Jana: Nějakou dobu jsme o tom přemýšleli. Když se ale v jednu chvíli Roman a Zdeněk Ertl, jeho společník, začali předhánět, čí recept na to či ono pohoštění je lepší, bylo rozhodnuto.

 

Prozradíte nám, který recept v knize je čistě výsadou Jany a který je čistě Romanův?

Roman: Miluju šunkovou rolku v aspiku. A mám nový objev, smažené křupiny z rýžového papíru.

Jana: Pečená krůta s vepřovým bůčkem a nádivka, kterou připravovala babička a dnes ji připravuje maminka 25. nebo 26. prosince.

 

Působíte jako skvěle sehraný tým – vaše kuchařské knihy se těší velké popularitě. Nastane i přesto občas situace, kdy se u přípravy jídla nebo výběru receptu úplně neshodnete?

Roman: Máme jednu, bez které už by ale nebyly Vánoce – množství vařeného celeru v bramborovém salátu. Na tom se neshodneme.

Jana: Vlastně jsou tři – první je množství celeru v bramborovém salátu. Druhá je, jestli Romanovi s našima holkama děláme vosí hnízda nebo včelí úly. A máme i jednu novinku, na kterou jsme přišli díky této kuchařce.

Roman: Pokud máš na mysli huspeninu, tak je to huspenina.

Jana: Ne, jmenuje se to sulc. Necháme ale možná na čtenářích, kde je pravda… Každopádně ten recept je skvělý!

Roman: Souhlasím.

 

Co děláte ve svém volném čase, když zrovna nekulinaříte?

Roman: Žijeme úplně normálně, jen s tím rozdílem, že mě Jana nutí chodit na procházky.

Jana: A občas se mi to i podaří.


 

Text: Markéta Bolfová
Foto: Tomáš Novák

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.