Skvělá zpráva pro fanoušky severských detektivek: Největší Nesbøho konkurent Stefan Ahnhem je zpět s novou sérií

10.04.2024 | Tipy na knihy
Skvělá zpráva pro fanoušky severských detektivek: Největší Nesbøho konkurent Stefan Ahnhem je zpět s novou sérií

Ve Skandinávii je prý jediný autor, který se kvalitou zápletek a odtažitostí hlavního hrdiny může měřit s Joem Nesbøm: Stefan Ahnhem. Česky mu nyní vychází první díl zbrusu nové – a pořádně nabroušené – krimi série Jizvy plné beznaděje. A v hlavní roli je tentokrát žena!
 

Když před pár lety Stefan Ahnhem oznámil, že šestým dílem jeho veleúspěšná knižní série s Fabianem Riskem skončí, čtenáři byli v šoku. Bylo to jako kdyby Nesbø řekl, že Harry Hole už si vytrpěl dost a teď se odstěhuje někam do tepla, daleko od zvrácených sériových vrahů.

Skutečnost je totiž taková, že během šesti knih si Stefan Ahnhem (a jeho geniální vyšetřovatel a o poznání horší manžel a otec Fabian Risk) u českých čtenářů získal ohromnou popularitu. Svědčí o tom i fakt, že když přijel do Prahy, na jeho podpis stáli fanoušci frontu i několik hodin. A úspěch se dostavil nejen v Česku – v samotné Skandinávii ho jedny noviny označily za „švédskou odpověď na Joa Nesbøho“.

„Raději skončím v nejlepším – a kdo ví, třeba dostanu nápad na něco nového,“ vysvětloval tehdy sympatický Švéd, do kterého byste na první pohled neřekli, že se živí vymýšlením těch nejbrutálnějších způsobů vražd.

A ten nápad skutečně přišel. V novince Jizvy plné beznaděje, která právě vychází česky, autor představuje kriminalistku Malin Rehnbergovou. Věrným čtenářům to jméno bude povědomé, protože Malin s Fabianem Riskem spolupracovala na několika případech. A teď je řada na ní, aby zazářila v hlavní roli.Vyšlo v nakladatelství Kalibr.


Příběh začíná podivnou smrtí slavné influencerky, ale když se Rehnbergová do případu noří hlouběji, zjišťuje, že kromě agresivního stalkera tady jsou ve hře ještě další podezřelí.

Žánr severského krimi proslul násilím, promyšlenou psychologií zvrácených vrahů a nečekanými zvraty. Jizvy plné beznaděje tato „pravidla“ dodržují na jedničku. Jak už napovídá samotný název knihy, na humor a okecávání okolo se tady nehraje. Jde se přímo k věci, a to hned od první stránky.

Místy je to skutečně hodně drsné a pokud víte, že představa krve a temných zákoutí mysli vám nedělají dobře, sáhněte raději po nějakých feel good detektivkách. Ovšem pokud vás už čtení severských thrillerů zocelilo natolik, že vás nějací stalkeři, psychopati nebo sérioví vrazi nerozhodí, tohle si užijete!

Knihy Stefana Ahnhema se od ostatních severských detektivek liší v tom, že v nich velkou roli hraje nejen samotné pátrání, ale i osobní život vyšetřovatele. A když vidíte, jak Malin kromě pátrání po vrahovi zachraňuje svůj rozpadající se vztah a jak bojuje se šéfem, najednou to není jenom knižní postava – je to někdo, na kom vám záleží. V tu chvíli začne být čtení osobní, a když se Malin dostane do nebezpečí, stránky začnou mizet jedna za druhou.

V tom spočívá tajemství úspěchu knih Stefana Ahnhema. Představí postavu, která ani nemusí být kdovíjak sympatická – odměřená Malin Rehnbergová má k prototypu sympatické vyšetřovatelky opravdu daleko – jenže díky tomu, že ji čtenář pozná nejen z profesního, ale i z osobního hlediska, si k ní chtě nechtě vytvoří vztah.

To fungovalo před lety u Fabiana Riska – a autorovi se to povedlo znovu!

 

Stefan Ahnhem začínal jako televizní a filmový scenárista. Během své dvacetileté kariéry se podílel na scénářích k filmům a seriálům všech žánrů, a dokonce zvažoval i stěhování do Hollywoodu. Nakonec se však rozhodl vstoupit do nových vod a v roce 2014 debutoval svým knižním krimi thrillerem Oběť bez tváře. Ten získal ohromný úspěch napříč Evropou a představil detektiva Fabiana Riska, který se pak objevil i v pěti dalších knihách.


 

Text: Vavřinec Fiala
Foto: Thron Ullberg

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.