M. K. Hardy: "Dobré recenze mě pohánějí kupředu a špatnými se nenechám odradit. Beru si z nich jen to konstruktivní a s tím pak pracuji dál."

22.08.2023 | Rozhovory
M. K. Hardy: "Dobré recenze mě pohánějí kupředu a špatnými se nenechám odradit. Beru si z nich jen to konstruktivní a s tím pak pracuji dál."

Pod pseudonymem M. K. Hardy píše romantické příběhy z prostředí rugbyového týmu a čtenáři její knihy milují! Autorka úspěšné série Hřiště lásky promluvila v rozhovoru nejen o tom, jak vnímá kritiku a jaká úskalí má vydávání knih za pomoci crowdfundingu, ale také o své nové knize, která vychází už v září. 
 

Série Hřiště lásky se odehrává v prostředí hráčů rugby. To není v literatuře zrovna obvyklou kulisou, a zvlášť ne v té pro ženy. Co  vás inspirovalo k tomu zasadit děj právě sem?

Za toto téma vděčím svému muži a bratrovi. Manžel mi kdysi ukázal video s hakou, kterou Novozélanďané tančili před zápasem, a ta mě naprosto fascinovala. Pak, naprostou shodou okolností, mi brácha ukázal záběry těch nejdrsnějších rugby zásahů, což mi přišlo neuvěřitelně brutální. Díky těmto dvěma videím jsem začala Novozélanďany sledovat a hlavní hrdina byl na světě.

 

Obě knihy této série (Haka za lilii a Tanec za odpuštění) jsou mezi čtenářkami velmi oblíbené – svědčí o tom spousty příspěvků na sociálních sítích a vysoké hodnocení například na Databázi knih. Čtete si tato hodnocení a jak kritiku nebo chválu vnímáte?

Čtení recenzí je hodně zrádné, může motivovat i odrazovat. Ze začátku jsem je četla všechny, ale postupně jsem se naučila, že mnohdy je lepší negativní recenze nečíst. Samozřejmě jsem jich přečetla dost, dokonce bych řekla, že jsem se setkala s takovou, kde jsem si říkala, že nic horšího mi už asi napsat nemohou. Jsem šťastná, že se nechávám dobrými recenzemi pohánět kupředu a špatnými se nenechám odradit. Beru si z nich jen to konstruktivní a s tím pak pracuji dál.
 


Hlavní hrdinka knihy Haka za lilii je fyzioterapeutka a tato profese je v knize opravdu skvěle a do detailů popsaná. Vypadá to, že kromě psaní rozumíte také tomuto oboru. Prozradíte nám, jak je to možné?

Jsem ráda, že profese hlavní hrdinky je uvěřitelná. Kromě svého „oficiálního“ zaměstnání mám pár masérských kurzů a fyzioterapie mě vždy fascinovala. Sama mám za sebou pár operací a na fyzio jsem strávila dost času, stejně jako tejpováním vlastního těla.

 

Rugby je národním sportem Nového Zélandu, a tak není překvapením, že čtenáře  vaše knihy zavedou právě sem. Navštívila jste tuto zemi nebo to v budoucnu plánujete?

Nový Zéland jsem nikdy nenavštívila, ale jednoho dne bych opravdu ráda. Stejně jako bych ráda na vlastní oči viděla Novozélanďany hrát rugby (a tančit), chtěla bych se i podívat do míst, kde se natáčel Pán prstenů. Celá tato země mě neuvěřitelně láká.

 

Jste maminka dvou malých dětí a sama o sobě říkáte, že využíváte každou volnou chvilku ke psaní. Zbývá vám ale také čas na čtení? Jaká kniha vás v poslední době zaujala?

Záludná otázka. 😀 Většinou se kvůli nedostatku času musím rozhodnout, jestli budu číst, nebo psát. Když mám rozepsáno, tak dopisuji, ale jinak čtu, jakmile to jde. V poslední době jsem přečetla nejnovější Marianu Zapatu, jejíž knihy mám moc ráda, ale taky jsem se pustila do Zjizveného krále. Leigh Bardugo je naprosto špičková a její styl psaní mám moc ráda.

 

Několik knih jste si vydala sama a také se sama starala o jejich distribuci a propagaci, využila jste také crowdfunding a aktuální série Hřiště lásky vychází v nakladatelství Cosmopolis. Jaký rozdíl v těchto postupech jako autorka vidíte?

Rozdílů je spousta a přiznávám, že každá varianta má něco do sebe. První kniha (Knihomolka) mi vyšla přes crowdfunding, a ačkoliv jsem za to šťastná, už bych do toho podruhé nešla. Ty nervy, práce a „škemrání“ při předprodeji je něco, co bych už asi nechtěla absolvovat. „Samovydání“ je dřina, která se mi moc líbí, jen je strašné, že bez distributora se do knihkupectví nedostanete a jistota vrácení investice prostě není. Cosmopolis mi v mnohém vyhovuje a jejich propagace nejen na sociálních sítích mi určitě moc pomáhá. To u předchozích variant opravdu nehrozí.

 

Pracujete aktuálně na nějaké nové knize a můžete alespoň malinko poodhalit, o čem bude?

Už v září vyjde třetí díl ze série Hřiště lásky s názvem Tetování za trest. V této knize budou ústředním tématem kulturní rozdíly, sázka a kostlivec ve skříni v podobě japonské rodiny. Jinak pracuji na více frontách najednou. V tuto chvíli se držím romantiky, ale také fantasy, které mě moc baví a opravdu doufám, že se k vám jednoho krásného dne dostanou.

 


M. K. Hardy je českou autorkou úspěšných romancí z prostředí rugbyového týmu s podtitulem Hřiště lásky a dalších děl – Knihomolka, Hacker či Hudba z vedlejšího kupé. Od té doby, co v sobě objevila grafomanské sklony, píše jeden příběh za druhým a nenechala se odradit ani těžkými začátky. Kromě psaní se M. K. Hardy věnuje především své rodině – je maminkou dvou úžasných dětí. Každý jejich polední spánek ale využívá k psaní. I přesto, že je na mateřské a času nemá nazbyt, nedokáže se svého koníčku vzdát. Ačkoliv je jejím zaměstnáním práce s čísly, zbožňuje možnost uzavřít se ve světě knih, ať už jde o psaní, nebo o čtení. Vydáváním knih si plní svůj sen, a tím vám dovoluje nahlédnout do jednoho ze svých světů.

 

Informace o knihách M. K. Hardy ze série Hřiště lásky:

Haka za lilii (již vyšlo)

Žhavý román nejen o rugby, následné fyzioterapii a osudové lásce. Lily se věnuje fyzioterapii dost dlouho na to, aby poznala člověka, který potřebuje pomoc. A někdo takový je právě tenhle nabručený rugbista! Alexander si zas nemyslel, že jeho největším zážitkem z mistrovství bude holka, co mu hraje na nervy. Když ale zjistí její tajemství, začne ji obdivovat. Jenže ona má přítele a on málo času...

 

Tanec za odpuštění (již vyšlo)

Volné pokračování knihy Haka za lilii. Tentokrát se autorka zaměřila na (nejen milostný) život Jacka Paraty, kapitána  rugbyového týmu All Blacks, a jeho milostné klopýtání. Dokáže se vypořádat s koncem kariéry a najít si nový cíl? A pomůže mu v tom záhadná Riley?

 

Tetování za trest (vyjde v září 2023)

Milostný román z originálního prostředí rugby od české autorky. O prohrané sázce, která nakonec vede ke štěstí. O tom, že i silní hráči se něčeho bojí, že drobné dívky naopak dokážou být mimořádně silné a statečné i o tom, že největším vítězstvím je vždycky láska.
Text: Markéta Havlová, se svolením nakladatelství Cosmopolis
Foto: TRAUDY Karolína Kupcová, se svolením nakladatelství Cosmopolis

Nepřehlédněte

Vykouzlete si letní náladu knihou! Moje velké řecké léto a Toskánské dědictví: Dvě knižní novinky, které vás přenesou na sluncem zalitý jih Evropy

17.05.2024 | Tipy na knihy

Tim Weaver: „Mám obrovské štěstí, že se psaní můžu věnovat na plný úvazek.“ V květnu vychází už třináctý díl detektivní série o Davidu Rakerovi

16.05.2024 | Rozhovory

Šikmý kostel: Literární zpráva o kraji, kde to bylo všechno trochu jinak. Knižní fenomén rozebírá ve svém eseji publicista a pedagog Martin Groman

15.05.2024 | Ostatní

Žhavá láska mezi krasobruslařkou a kapitánem hokejového týmu: Kniha Na ledě by neměla uniknout žádné fanynce romantického bestselleru Hypotézy lásky

14.05.2024 | Recenze

„Česko mi přirostlo k srdci,“ říká Julie Caplinová. Oblíbená spisovatelka v rozhovoru prozradila, že právě odevzdala rukopis příběhu, který se odehrává v Praze

13.05.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.