"Komisař Wallander mi za devět let přirozeně přirostl k srdci," říká Jiří Vyorálek. Detektivní sérii švédského spisovatele Henninga Mankella načítá už od roku 2014

03.01.2024 | Rozhovory
"Komisař Wallander mi za devět let přirozeně přirostl k srdci," říká Jiří Vyorálek. Detektivní sérii švédského spisovatele Henninga Mankella načítá už od roku 2014

Diváci si ho nejsnáz vybaví v tragické kreaci „dělnického prezidenta“ Gottwalda, nicméně příznivci audioknih si Jiřího Vyorálka spojují s hlasem komisaře Kurta Wallandera. Detektivní sérii Henninga Mankella načítá pro vydavatelství OneHotBook už od roku 2014. A s jejím závěrečným dílem Neklidný muž přišel nyní čas bilancovat.
 

Wallander je policejní i partnerský svéráz. Jenže v Neklidném muži to s jeho zdravím jde povážlivě z kopce, aniž s tím cokoli zmůže. Co vy na to jako muž „v nejlepších letech“?

Jistěže to člověka drtí. Za devět let mi přirozeně přirostl k srdci a zejména v posledním díle mě jeho osud dojímal silněji než u předchozích. Vše nasvědčuje tomu, že po dořešení jedenácté kauzy bude následovat jen sešup, což bolí. Je to smutné, přesmutné loučení s parťákem, v jehož srdci jsem se snažil vyznat.

 

Do jaké míry má herec za čtecím pultem s postavou soucítit? Jinak než na scéně či před kamerou?

Bezpochyby. Přirovnal bych to k práci mikrobiologa – za mikrofonem musí být interpret ještě citlivější a rozlišovat i nuance drobných emocí. Přenášet je pomyslnou pipetou. Rozhodně se do nich nesmí opřít tolik, jako když večer jevištním šepotem promlouvá až k poslední řadě diváků. Základem bylo najít pro konkrétní figuru i obrazy vhodnou polohu. Když Wallanderovy případy načítáte tak dlouho, je nezbytné, aby mi ve všech ohledech sedly a abych se ve studiu nekroutil.

 

Poslední román série vyšel v originále roku 2009, byť v retrospektivě popisuje politiku Stockholmu 80. let. Čím vás jako Evropana zjitřeného roku 2023 zaujal nejvíc?

Vědomím, že v tom střed Evropy není sám. Zobrazuje setrvale napjaté švédsko-ruské vztahy a přezkoumává účelnost švédské neutrality. Studená válka podle Mankella neskončila, pouze se přelila do skrytých forem politické agresivity: do války hybridní. Už tenkrát. A tak zatímco svět tolik doufal v nové Rusko, mnozí Švédové zůstali ve střehu. Imperiální spády Moskvy už z experimentu s „třetí cestou“ znali a Kurtovo pátrání je glosovalo pravidelně, ovšem ponorkové vynoření problému je mistrovská gradace.

 

Který rys jste měl na hrdinovi nejradši?

Odvahu neházet flintu do žita. Kráčet dál navzdory strastem a průšvihům, ačkoli zažil situace, co by jiného odrovnaly. Stavěl se k nim čistě a odhodlaně jak při nahánění kriminálníků, tak v soukromí. Nadchlo mě, jak přes veškerý zmar uplatňoval mozek. Je to pořád hrdina-koumák, k jehož úsudku vzhlížíme. Archetyp pěšáka neochvějně bránícího spravedlnost. Přitom je očividné, nakolik Mankell Kurtovi solí a zatápí: nic mu neulehčuje, což jeho výstřelky hezky tvaruje. Fakt, že bojuje nejen s lotry, ale i s vlastními démony, dělá jeho postavu věrohodnou. Seriálový Kenneth Branagh k němu podle mě sedí báječně. Teď jenom jestli k němu pasuju já… (smích).

 

A který jeho případ se vám načítal nejobtížněji?

Hned ten úvodní – Vrazi bez tváře. Na začátku si potřebujete hlas hrdiny osahat a zabydlujete se v něm, což vyžaduje dost úsilí, aby pak bylo na co navazovat. S režisérem Michalem Burešem jsme nejdřív Kurta detailně rozpitvali s ohledem na jeho postoje k lidem i věcem. Tohle psychologické profilování nám hodně pomohlo. Přiznávám, že zabrat mi daly i povídky svazku Ruka / Wallanderův svět. Tam jako by autorovi místy docházel dech, což se naštěstí ve vyvrcholení řady nepotvrdilo. Na tomhle dlouholetém angažmá si totiž nejvíc považuju toho, že jednotlivé příběhy zaostřily na osobnost vyšetřovatele vždy v trošku novém nasvícení. Jeho labutí píseň v Neklidném muži celou řadu skvěle korunuje a moc jsem si užil zvraty, které nám přichystala.
 Vyšlo v nakladatelství OneHotBook.

 

Text: Petr Matoušek
Foto: Michaela Merglová

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.