Musíme se rozlétnout na křídlech společné kulturní paměti

02.08.2022 | Recenze
Musíme se rozlétnout na křídlech společné kulturní paměti

Ty tři se potkaly na dni otevřených dveří v luxusním seniorském domě Chapel Hill v Severní Karolíně. Dvě vdovy a jedna rozvedená. Ve věku mezi šedesáti a sedmdesáti lety zvažují, že by bylo s ohledem na budoucnost dobré být v pečovatelském domě. Jenže když se spolu daly do řeči, zjistily, že ani jedné se sem dvakrát nechce. Především proto, že by měly nalinkovaný denní program, jehož obsah se jim nijak moc nelíbil. (text: Zuzana Dorogiová, foto: Štěpánka Levá)

Padly si do oka a strávily spolu ještě nějaký čas, než se rozhodly k dobrodružnému kroku. Pronajaly si na rok v Toskánsku starou kamennou vilu, kterou hodlají zvelebovat, a pak se uvidí. Krok do neznáma tří dam Camilly, Susan a Julie sleduje jejich budoucí sousedka, básnířka Kit, rovněž Američanka, trvale usazená v Itálii, která právě pracuje na biografii své přítelkyně Margaret, extravagantní spisovatelky. Uvítá rozptýlení v podobě nově příchozích a stane se jejich průvodkyní a kamarádkou.

Seznámí je s lidmi z městečka San Rocco a se svými přáteli z uměleckého světa. Jelikož se odvážné babičky celý svůj život zajímaly nejen o vaření, ale i o výtvarné umění, architekturu i literaturu, je o čem mluvit i co objevovat. A ony objevují s dětinským nadšením kouzlo pohodového života plného dobrého jídla a nových receptů, výtečných vín, pestrých zahrad i starobylých uliček městečka.

V tomto duchu plyne text románu Přítelkyně z kamenné vily autorky cestopisů a kuchařek Frances Mayesové, milovnice Toskánska. Poklidně, pomalu a s vychutnáváním nejen jídel a vín, ale i života. Všechny mají za sebou svůj osobní příběh, který pozvolna, tak, jak vzrůstá důvěra mezi nimi, odhalují, a vědí, že se na své parťačky mohou spolehnout. Panuje mezi nimi vzájemnost a svoboda, která je jednotlivě i dohromady přivede k aktivitám, o nichž už dávno zapomněly snít. Přitom se navzájem nijak neomezují, pomáhají si, když jsou v úzkých a radují se z úspěchů a radosti těch druhých.

Krásné ženské přátelství bez přetvářky a klamu, které je tím spíš obdivuhodné, když pomyslíme na to, že se seznámily až ve vysokém věku. Ale v tomto hluboce lidském románu nehraje věk žádnou roli.

 

Nepřehlédněte

Dekadentní fantasy příběh jiskří sexuálním napětím a je plný šťavnaté magie

29.09.2022 | Recenze

Michal Viewegh oslaví šedesáté narozeniny a zúčastní se udílení státních vyznamenání na Pražském hradě

28.09.2022 | Ostatní

Martin Pilař: Abych vydal druhou audioknihu, prodal jsem auto

27.09.2022 | Rozhovory

Oceňovaná kniha inspirovaná životem Williama Shakespeara, jeho jméno v ní však nenajdete

26.09.2022 | Knižní zajímavosti

Hana Robinson: Ráda bych šla na skleničku s Alenou Mornštajnovou

25.09.2022 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.