Vraždy z Coopers Chase

11.01.2022 | Recenze
Vraždy z Coopers Chase

Vraždy z Midsomeru, ze sousedství i vřesovišť se mohou jít zahrabat. Nastupuje Coopers Chase a Čtvrteční klub amatérských detektivů. (text a foto: Helena Herynková)

Coopers Chase je poklidná vesnice s luxusní restaurací, bazénem, tělocvičnou, kostelíkem a hřbitovem. Je to vesnice určená pouze pro seniory. Místní obyvatelé však nejsou žádná ořezávátka, na schůzích si umějí dupnout za svá práva, a když je třeba, přivážou se klidně i k bráně, aby kolem nich neprojely bagry. Nejaktivnější je však čtveřice amatérských detektivů, kteří se každý čtvrtek scházejí nad zapomenutými zločiny, aby se je pokusili dořešit. Mají tedy ty nejlepší předpoklady k úspěchu, když zločin zavítá až před jejich práh, a ve vesnici dojde k vraždě. Je nad slunce jasnější, že Čtvrteční klub amatérských detektivů se okamžitě pouští do pátrání.

Ron pracoval jako odborový předák, Ibrahim byl psychiatrem, Joyce (nejnovější přírůstek do klubu) zdravotní sestrou. Čím se živila Elizabeth, to ví snad jen ona sama. Každopádně to bylo něco, co jí přihrálo nekonečnou síť kontaktů (ne vždy úplně zákonných), vynalézavost a odhodlání dopadnout pachatele. Když je ve vesnici zavražděn místní developer, vrhá se tato svérázná partička do hledání stop a pátrání na vlastní pěst. Ani v nejmenším jim nevadí, že různé vyšetřovací postupy znají jen z hromady detektivních a kriminálních seriálů, to se přeci také počítá za solidní průpravu. Aby se na stará kolena nedostali do křížku se zákonem, spojí síly se sympatickou vyšetřovatelkou, konstáblem Donnou de Freitasovou. Jak se jim povede, prozradí kniha Čtvrteční klub amatérských detektivů.

Richard Osman, britský spisovatel, televizní producent a moderátor, se vypořádal se svým románovým debutem více než úspěšně. Čtvrteční klub je dokonalou kombinací klasické britské detektivky a humoristického románu o zapálených seniorech, kteří rozhodně nepatří do starého železa a nepovolí, dokud nedopadnou vraha. Možná se jim dokonce povede rozluštit záhad víc.

Sympatičtí hrdinové vás donutí knihu zhltnout, a u toho také přemýšlet, jestli byste neměli vyběhnout ven a být mnohem aktivnější, než jste. Pokud knihy raději posloucháte, než čtete, máte možnost. Osmanův román vyšel totiž zároveň jako audiokniha. Hrdinové promlouvají libými hlasy Libuše Švormové a Jana Vlasáka, díky čemuž vám budou ještě sympatičtější než při čtení. Děj provází zábavná a hravá hudba, která napínavé pátrání a celkový dojem velmi zpříjemní.

Jste-li vášnivými čtenáři detektivek, ale už vás nebaví všechny ty severské a jiné krvelačné mordparty, je Čtvrteční klub amatérských detektivů právě pro vás. A pevně věřím, že tahle partička seniorů by se mohla sejít ještě k dalšímu vyšetřování.

 

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.