Jozef Karika: Nad propastí visí strach

09.12.2021 | Ostatní
Jozef Karika: Nad propastí visí strach

Nad propastí, v malém a poněkud zastrčeném tatranském údolí, stranou od hlavních turistických chodníků, stojí muž. Stačí udělat krok, a zřítí se desítky metrů dolů. Stejně jako mnoho jiných před ním. Udělá to, nebo dokáže nad pokušením zvítězit? A co vlastně lidi nutí zničehonic vylézt na nenápadnou plošinu a ztratit kontrolu nad vlastním jednáním? (text: Jiří Popiolek, foto: Richard Klíčník)

Jozef Karika posunul svou sérií románů s jednoslovným, úderným názvem, evokujícím nějakou znepokojivou emoci či živel, pojem „mysteriózní thriller“ do zcela nové dimenze a vytvořil tak v podstatě svůj vlastní subžánr.
Základní zápletka se v jeho knihách sice v různých variacích opakuje, ale Karika jí vždycky vdechne novou formu i obsah. Takže pro čtenáře je každá výprava do zoufalé duše jeho hrdinů, bloumajících děsuplnou a tajemnou slovenskou přírodou, neopakovatelným dobrodružstvím, ze kterého slastně mrazí v zádech.
Propast, která vyšla v české jazyce zatím jako poslední, není jiná. I když…

Klikatá cesta do propasti
Na počátku stojí antihrdina. Většinou ušlápnutý, nešťastný muž v neradostné životní situaci – osamělý, zamindrákovaný, řešící partnerskou krizi nebo ztrátu zaměstnání. A na straně druhé zde existuje přírodní živel, fenomén, nevysvětlitelná záhada úzce propojená s konkrétním místem slovenské přírody. Větrná stařena, před níž se nedá uniknout, protože jediný pohled do jejích očí stačí k tomu, aby vás pronásledovala a posléze zahubila. Tajemná světla, jež vás uprostřed lesů přenesou do jiné dimenze. Nebo extrémně mrazivé počasí, které signalizuje příchod doby, kdy z předměstí začnou mizet děti.
Hlavní hrdina je tímto fenoménem osudově přitahován a váben, a to tak dlouho, dokud nepodlehne – a spustí tím nevratný proces hrůzy, strachu a destrukce, na jehož konci za ním, a především v něm, zůstává naprostá spoušť. Díky tomu všemu ale zároveň konečně pochopí, co stálo na počátku a proč musel jednat, jak jednal.

Slovensko, země děsu a hrůzy
S trochou nadsázky se dá říct, že Jozef Karika postupně vyzobává ze slovenských reálií místa, která už příčetný člověk po přečtení jeho knih nikdy nechce navštívit. Klasickým případem jsou nevysoké kopečky pohoří Tribeč, které proslavila nejspíš nejznámější z jeho knih, dnes už zfilmovaná Trhlina.
Karikovým hlavním trumfem je totiž uvěřitelnost, až dokumentárnost, s níž daný fenomén popisuje. A tak jeho texty zaplňují detailní popisy míst, odkazy, články či jiné záznamy, které mají celou legendu podpořit a zasadit do reality každodenního života. A daří se jim to skvěle.
Smršť proto patrně navždy změní čtenářův pohled na klidnou hladinu Oravské přehrady, Strach zase odradí od návštěvy ružomberského předměstí – a Propast donutí turisty zdaleka se vyhnout tatranské Slavkovské dolině.

Ó hory, ó hory!
Propast je přitom v určitých aspektech v celé sérii unikátní. Především v tom, že Karika v ní došel ve své hře se čtenářem jednoznačně nejdál. Hrou mám na mysli způsob, jimiž se dá v podstatě neměnná zápletka zpracovat. Jako kdyby Karikovy texty byly mnohostěn, a u každého nového románu se na téma, které si zvolil, nahlíželo z jiného úhlu.
Ano, Propast je stejně jako všichni její předchůdci zatraceně atmosférická, pohlcující a děsivá (v kladném slova smyslu). Ale na druhou stranu – zkuste si představit, že hrdina se po většinu času nachází na jediném místě, které není schopný opustit, na plošině nad propastí. Sny a halucinace se střídají s realitou přicházejícího mrazu, hrůza je spíše nehmatatelný pocit skrytý za každým kamenem, v každém zvuku, v každém písmenu vyrytém kdysi dávno do skály podobným nešťastníkem.
Propast je tak možná z celé Karikovy kolekce nejnáročnější a vyžaduje od čtenáře aktivní spolupráci. Ale to vůbec neznamená, že nepřináší hluboký čtenářský zážitek plný emocí a mrazení v zádech. A ve výsledku i husí kůži z představy, co vlastně číhá v té na první pohled nenápadné tatranské Slavkovské dolině.

Jozef Karika (*1978), narozený v Ružomberku, je slovenský spisovatel a novinář, bestsellerový autor, který prodal v České republice a na Slovensku více než 350 000 výtisků svých knih. V největší knižní anketě na Slovensku – Martinus Kniha roku 2014 – se umístil na prvním místě mezi TOP 5 autory, o dva roky později skončil druhý. Za romány Propast a Černá hra je dvojnásobným držitelem Ceny literární kritiky Zlaté pero, dále pak osminásobným držitelem Zlaté knihy a trojnásobným Platinové knihy (za romány Ve stínu mafie, Trhlina a Propast). Román Strach se stal nejlepším hororem roku 2017 v Polsku, Trhlina pak v roce 2017 získala nejprestižnější slovenskou čtenářskou cenu Anasoft litera. Na motivy tohoto románu natočil v roce 2019 režisér Peter Bebjak stejnojmenný film, který svou návštěvností přepisoval na Slovensku historii. (zdroj: www.argo.cz)

Mysteriózní thrillery a jiné romány Jozefa Kariky v Argu
Strach (české vydání 2016)
Černá hra (2016)
Trhlina (2017)
Tma (2018)
Na smrt (2020)
Smršť (2021)
Propast (2021)
Hlad / Žízeň (přip. 2022)

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.