Procvičte své šedé buňky mozkové při poslechu Jana Vlasáka a Libuše Švormové, vyšetřují zapeklitý případ v domově důchodců

25.02.2023 | Knižní zajímavosti
Procvičte své šedé buňky mozkové při poslechu Jana Vlasáka a Libuše Švormové, vyšetřují zapeklitý případ v domově důchodců

Začátek roku je za námi a během něj vypustilo audioknižní vydavatelství OneHotBook tituly, které posluchače napnou, dojmou i vzdělají. Najdete mezi nimi příběhy pro děti, pro milovníky kvalitní science fiction nebo pro všechny, kdo si rádi pocvičí šedé buňky mozkové při vyšetřování zapeklitých případů…

Detektivka pro každého
Hrdinové úspěšného románového debutu Richarda Osmana se vracejí v dalším titulu plném svérázného humoru i nefalšovaného napětí. O četbu audioknihy Muž, který zemřel dvakrát se podělili Jan VlasákLibuše Švormová a své posluchače zavádějí zpět do domova důchodců v Coopers Chase. Tentokrát bude mít kvarteto nadšených vyšetřovatelů-penzistů co do činění s Elizabethiným exmanželem, který svou bývalou ženu a neoficiální vůdkyni Čtvrtečního klubu amatérských detektivů poprosí o pomoc. Zapletl se totiž do loupeže diamantů za miliony liber, a teď potřebuje, aby mu někdo hlídal záda. Ovšem profesionální zabijáci a ukradené diamanty nejsou jedinými problémy čtyřlístku sedmdesátníků – jeden z nich se totiž stane obětí zločinu!

Z docela jiného ranku je Znamenitá mrtvola od Agustiny Bazterricy. Interpret Jakub Gottwald vás bude provázet světem, který změnil virus znemožňující konzumaci zvířat. Ve společnosti se tak postupně stal přípustným kanibalismus. Hlavní hrdina Marcos je tiše rozežírán ztrátou svého dítěte a ve svém smutku proplouvá prostředím jatek, kde mezi procesy bourání, půlení a usmrcování řeznickou pistolí umírá mnohem víc než jen němí jednotlivci určení ke konzumaci. Syrová alegorie hierarchické struktury kapitalismu získala prestižní argentinské literární ocenění Premio Clarin de Novela.

Série o Jacku Reacherovi se také dočkala dalšího přírůstku v podobě novinky A přece nezemřeš. V něm titulní bouchač s hlasem Vasila Fridricha potkává mladou třicátnici, které pomůže při cestě z čistírny. Jenže poté, co jim cestu zatarasí čtyři dobře živení běloši, oba skončí spoutaní ve velkém černém sedanu směřujícím k neznámému cíli. Reacherova společnice má možná větší cenu, než si Jack – bývalý důstojník vojenské policie – zpočátku myslel. Jinak by únosci nepožadovali tak nemožné výkupné. Dokáže je Reacher oba zachránit?

Série Expanze startuje
Fanoušky kvalitní space opery určitě potěší novinka Leviatan se probouzí z pera Jamese S. A. Coreyho (za tímto pseudonymem se ukrývá autorská dvojice Daniel Abraham a Ty Franck). Dobrodružného příběhu odehrávajícího se v hlubinách vesmíru se v českém znění ujali Ondřej Rychlý, Jiří Vyorálek, Anežka Šťastná a Zdeněk Maryška. Třebaže Sluneční soustavu se už lidem podařilo osídlit, na cesty ke hvězdám jejich síly stále nestačí. A možná je to tak dobře, protože lidská povaha se za těch několik staletí vůbec nezměnila – zatímco jedni bojují o moc, druzí musí zápasit o holý život. Křehkou rovnováhu mezi pozemskou vládou, nenasytnými korporacemi a revolucionáři z vnějších planet může narušit i jedna malá loď dovážející led k asteroidům Pásu, zvlášť když její kapitán Jim Holden se svou posádkou narazí na tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet ve velkém. První díl velkolepé ságy Expanze, která se dočkala i seriálového zpracování, kombinuje vesmírné dobrodružství s noirově laděným příběhem detektiva Millera, pátrajícího mezi miliardami lidí po dívce z bohaté rodiny, jejíž stopy vedou k Holdenovi a jeho plavidlu.

Slovenské století v kostce
Pavel Kosatík, autor mnoha originálních exkurzů do české historie, se tentokrát pasoval do role průvodce dějinami Slovenska. Zajímavé vyprávění o tom, jak prožil 20. století národ nám ze všech nejbližší, si můžete vyslechnout v novince Slovenské století, kterou načetl Petr Lněnička. V audioknize je srozumitelně, čtivě, a přitom zasvěceně popsán vývoj slovenské společnosti v letech 1918–1998. Přestože Slováci začínali z mnohem horší startovní pozice než Češi, na konci 20. století jsme jim už mohli leccos závidět. Klíčem k jejich historii se pro autora stala řada výrazných osobností, v jejichž osudech se odráží proměna slovenské společnosti i česko-slovenských vztahů, počínaje upozaďovaným Štefánikem a svrženým Mečiarem konče.

Čarodějnice i hojivá síla lesa
Populární dětská série PAX se v audiopodobě dočkala již sedmého dílu s názvem Dech smrti, opět vyprávěného Janem Vondráčkem. Štědrovečerní atmosféra v Mariefredu se dramaticky změní, když se městem začnou šířit zvěsti o zabijáckých psech a strašidlech a k tomu ještě nemoc s podivnými příznaky. Probudila černá čarodějnice nějakého netvora, který ji roznáší, nebo za tím stojí obávaný Moroděj? Choroba se nevyhne ani pěstounské rodině, ve které žijí Alrik s Viggem, a krkavčí bratři musí co nejrychleji najít způsob, jak se záhadným onemocněním bojovat.

Nemoc je i leitmotivem další audioknihy, tentokrát z pera české autorky Olgy Stehlíkové, která už svou tvorbu dostala i cenu Magnesia Litera. Bystrá, zvídavá a trochu svéhlavá Magdaléna, které její zbožňovaná maminka neřekne jinak než Mojenka, bydlí s rodiči ve vesnici nedaleko Prahy. Je sice jedináček, ale chybějící sourozence jí vynahrazuje blízkost milovaného lesa. Školou povinná dívka se totiž vášnivě zajímá o přírodu, v čemž jí podporuje právě maminka – sama zapálená přírodovědkyně. Ale pochopení pro dceřinu zálibu ve zvířatech má i tatínek, profesí historik a povahou šprýmař, byť on sám dává přednost domácímu pohodlí. A právě v lese najde Mojenka kýžené útočiště v době, kdy maminka onemocní rakovinou a celý jejich dům zahalí smutek. Příroda se citlivé dívce stává zdrojem radosti i nečekaných objevů a také místem, kde zažívá dobrodružství, nad nimiž dospělí kolem ní občas jen nevěřícně kroutí hlavou.

Text: Michaela Merglová
Foto: se svolením OneHotBook

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.