Jak poznat knihomola?

19.04.2022 | Knižní zajímavosti
Jak poznat knihomola?

Věříme v mladé talenty, a tak jsme se rozhodli uveřejnit článek studentky osmiletého gymnázia v Kralupech nad Vltavou. Čtrnáctiletá Veronika je redaktorkou studentského časopisu Dvořan, kam píše o knihách a knihomolech. V rámci výuky českého jazyka dostali studenti za úkol napsat a nechat publikovat článek v novinách, magazínu či e-zinu, který je čtenější než jejich školní platformy. (text: Veronika Sáblová, foto: se souhlasem Pexels.com)

Jelikož Veronika ráda čte náš magazín Knihkupec, obrátila se na nás s prosbou o uveřejnění svého článku o tom, jak poznat knihomola. Dá rozum, že nejlepší období na poznávání knihomolů je v době vánoční, proto se nedivte, že právě slavnostního období se Veroničin článek týká 😊 

Odhalte knihomola!

Období Vánoc a Silvestra nás již sice minuly, ale pro tuto dobu je charakteristické být spolu s rodinou a přáteli. Pokud se vám však někdo vyhýbal, jistě si to ještě pamatujete. Jenže, jak si jeho chování vysvětlit? Jako velká šance se nám nabízí otázka, zda dotyčná osoba třeba není knihomolem, jenž tráví čas se svými oblíbenými knihami. Pokud také čtete tento článek, je docela možné, že knihomolem v utajení jste vy sami. V tomto článku najdete jednoduchý návod na to, jak zjistit pravdu, knihomola odhalit nebo se ujistit, že do této skupiny zapadáte!

Když vezmu v potaz, že Vánoce byly sice už před více než čtvrt rokem, bude první krok asi trochu složitější, ale možná by se ještě někde dal vyhrabat seznam přání pod stromeček, ne? Pokud by tohle byl problém, zkuste si počkat na svátek nebo narozeniny. No, teď už stačí se jen podívat, zda se na seznamu nacházejí nějaké knihy.
Upozornění: Komiks o superhrdinech nemusí být dostačující důkaz a učebnice matematiky či atlas světa nasvědčují spíše tomu, že člověk je student, šprt nebo možná tyto učebnice ztratil a nechce je platit.

Když už jsem nakousla “dopis Ježíškovi” a přání k narozeninám či svátku, stačí vejít do pokoje prověřované osoby a zkontrolovat poličky. Můžete na nich objevit dostatečné důkazy knihomolství. Stane-li se, že se na poličkách knihy nenacházejí, nezoufejte a zkuste nahlédnout do skříně nebo do šuplíku, knihomol může být v utajení 😊
Upozornění: Učebnice, atlas a ani časopisy se opět nepočítají. Pokud se také rozhodnete navštívit pokoj potenciálního knihomola, dejte pozor, abyste o knihy nezakopli, případně neprošli portálem do fiktivního světa!

Pokud vás netíží, že vaše pátrání bude odhaleno, prostě přijďte a zeptejte se: „Ahoj, co zrovna čteš?“, „Jaká je tvoje oblíbená kniha?“ nebo „Kolik jsi za poslední rok/měsíc přečetl/a knih?“ Je dost velká šance, že pokud se osoba rozpovídá, je to knihomol.
Upozornění: Je možné, že budete nuceni vyslechnout si hodinové povídání o tom, jak jsou určité postavy úžasné, co autor pokazil, a naopak co udělal skvěle. Nestěžujte si, i knihomol se potřebuje vykecat.

Je zde také šance snadného odhalení na Silvestra a celkově při kulturních akcích. Například, když váš kamarád/vaše kamarádka chybí na ohňostroji, plese nebo na párty, je možné, že když mu akci připomenete, ozve se jen: „Cože? Ohňostroj a alkohol? Divadlo? Koncert? Ne, děkuji.“ A už zase kouká do té své knížky.
Jako další možnost se nabízí, že knihomol se na Silvestra účastnil zábavy, ale pak si sedl k hodinám a čekal na půlnoc, aby mohl říkat, že už první minutu nového roku si četl.
Upozornění: Neberte mu tu knihu, mohl by být agresivní.

Pokud víte, že dotyčná osoba má oblíbenou knihu, ale nevíte, jestli je to knihomolství, a podle knihy je natočený i film/seriál, jednoduše ho osobě pusťte. Pokud jde o knihomola, dozvíte se věci jako: „Ale tohle má být jinak,“ nebo: „Jenže tohle měla říct jiná postava!“, „Takhle ale vypadat nemá!“, případně i: „Cože?!! Co to provedli?!!“
Upozornění: Tato tvrzení nevyvracejte, v knihách je popsáno mnoho bojových technik. Knihomolové mohou být nebezpeční.

Tak jak to dopadlo? Znáte nějakého knihomola či ho přímo chováte doma? Pokud ano, pamatujte, že knihy potěší a kamarád na postěžování si na autora se také často hodí.

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.