Pravdivý příběh Catherine Dior, sestry slavného návrháře, ožil v životopisné knize britské autorky Justine Picardie

20.02.2023 | Recenze
Pravdivý příběh Catherine Dior, sestry slavného návrháře, ožil v životopisné knize britské autorky Justine Picardie

Christian Dior, velká osobnost módy, jeho kolekce New Look v roce 1947 opět oživila módní Paříž po druhé světové válce. V té době také vznikl jeho legendární parfém Miss Dior, který je právě inspirovaný Catherine, jeho sestrou a silnou ženou, o které se vůbec nemluví. Její život je přitom natolik zajímavý, že sama autorka dala přednost jejímu životopisu před životopisem jejího bratra. A vzala si na sebe těžký úkol, neboť sama Catherine o svém životě nikde nemluvila.

Francie, druhá světová válka, životopis silné ženy – této knize jsem prostě nemohla odolat. Má všechny atributy toho, že se mi bude líbit a rozhodně nezklamala.

V této knize jsem se toho tolik dozvěděla, a to mám moc ráda. Dohledávala jsem si další informace, i když musím říci, že jich moc není. Autorka měla opravdu nelehký úkol, neboť o životě Catherine toho moc nevíme. Justine Picardie se rozjela na místa, kde byla Catherine během druhé světové války vězněna, hledala v archivech, navštívila další ženy, které s Catherine byly v té době. Opravdu spoustu hodin a hodin studování a pečlivého pátrání, které se vyplatilo, neboť v knize je celý příběh.
Ten autorka navíc zasazuje do historických momentů, hospodářských, politických a společenských poměrů v Evropě. Vezme nás však s sebou i do módního pařížského světa. Dostaneme se tak do zákulisí hlavních módních přehlídek Christiana Diora a celkově do Paříže během druhé světové války i po ní.

Kniha je čtivá, poutavá. Vůbec se nebojte její tloušťky a nemějte obavy z nudných životopisných popisů, text krásně plyne a je tu tolik zajímavých informací, že knihu prostě nemůžete odložit. Najdete zde i spoustu vzácných historických fotografií a ilustrací.
Celá kniha je nádherně zpracovaná. Je to opravdu skvost a je tak ideálním dárkem pro všechny milovníky historie, módy a životopisných knih.

Po dočtení bych chtěla více, více Catherine, ale je mi jasné, že nám autorka dala vše, co mohla a díky tomu zůstane zachován odkaz na velice silnou a inspirativní ženu, která neměla lehký osud.

Text: Eva Francová
Foto: se souhlasem Kateřiny Klabanové a Raniho Tolimata

Nepřehlédněte

Krieglovi jsem se věnoval průběžně posledních dvacet let. Kniha má 608 stran a její rukopis byl ještě rozsáhlejší, říká Martin Groman

30.03.2023 | Rozhovory

Autobiografický příběh byl kvůli norskému dialektu těžký na překlad. Náročné práce se ujala skandinavistka Jarka Vrbová

29.03.2023 | Knižní zajímavosti

Vždy mám rozečtenou více než jednu knihu. Na jejich vůni a šustění stránek nedám dopustit, říká Martina Preissová

28.03.2023 | Rozhovory

Romantická komedie, která zbořila sociální sítě, konečně v češtině. Příběh Ali Hazelwood chytne za srdce i ty největší tvrďáky

27.03.2023 | Recenze

Jedině čtenáři mají ve svých rukách osudy knihkupectví ve svém městě, říká Erika Frýbortová, vedoucí sítě kamenných prodejen Kosmas

26.03.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.