Ukázka z knihy Paříž pro jednoho k nedělní kávě. V nejnovější knize královny romantiky Jojo Moyesové najdete jedenáct povídek, které vás chytnou za srdce

22.10.2023 | Ostatní
Ukázka z knihy Paříž pro jednoho k nedělní kávě. V nejnovější knize královny romantiky Jojo Moyesové najdete jedenáct povídek, které vás chytnou za srdce

Každou neděli vám na našich stránkách přinášíme ukázku z knihy. Dnes je na řadě Paříž pro jednoho od oblíbené autorky Jojo Moyesové. Tentokrát si pro nás tato britská královna romantiky připravila hned Jedenáct vtipných a okouzlujících povídek, ve kterých nás seznamuje s řadou silných a sympatických žen a ukazuje, že i ten zdánlivě nejobyčejnější okamžik nám může proměnit život navždycky.
 

UKÁZKA Z KNIHY:

Proveze ji po zaplněných bulvárech i postranních uličkách, prosviští s ní přes Pont de la Tournelle a pak přes Île Saint-Louis, aby se mohla podívat na řeku třpytící se pod nimi. Objedou zezadu Pont de l’Archeveché, aby viděla nasvícenou katedrálu Notre Dame, z jejíchž gotických věží shlížejí potemnělé tváře chrličů.

A pak, než se Nell stihne nadechnout, už zase uhánějí po Champs Élysées, proplétají se mezi auty a troubí na chodce, kteří jim vstupují do silnice. Fabien na chviličku zpomalí a ukáže nahoru, aby se podívala na Arc de Triomphe. Projedou kolem a on cítí, jak se malinko zaklonila. Zvedne palec a ona odpoví stejným gestem.

Přes most zrychlí, pak zatočí a jede podél řeky. Vyhýbá se autobusům a taxíkům a nevšímá si troubení ostatních řidičů, až zahlédne kýžené místo. Zpomalí a u hlavní ulice vypne motor. Po řece plují jasně osvětlené turistické lodi a nábřeží lemují stánky s cukrovou vatou a přívěšky s motivem Eiffelovky. A pak se vynoří věž samotná a tyčí se nad nimi, milion ocelových součástí trčících vstříc nekonečnému nebi.

Nell se pustí jeho kabátu a opatrně sleze z mopedu, jako by se jí během jízdy roztřásly nohy. Sundá si přilbu. Fabien si všimne, že se nenamáhá upravit si vlasy, jako by to udělala Sandrine. Místo toho s otevřenou pusou zírá vzhůru.

Fabien si taky sundá přilbu a opře se o řídítka.

„No vida! Teď můžeš říct, žes viděla to nejlepší z Paříže – a stihlas to za… eh… dvaadvacet minut.“

Otočí se a podívá se na něj planoucíma očima. „Nic děsivějšího a úžasnějšího jsem v životě nezažila,“ vydechne.

Fabien se zasměje.

„Jsem pod Eiffelovkou!“

„Chceš jít nahoru? Nejspíš tam bude fronta.“

Nell chvíli přemýšlí. „Myslím, že dneska už jsme se načekali ve frontě dost. Takže si teď potřebuju dát nějaké pitivo.“

„Cože potřebuješ?“

„Víno!“ upřesní Nell a nasedne na moped. „Skleničku vína!“

Fabien ucítí její ruce kolem pasu, znovu nastartuje a vyrazí do noci.

 

Text: Jojo Moyesová, se svolením EUROMEDIA GROUP
Foto: se svolením EUROMEDIA GROUP

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.