Odhalte tajemství galaktických říší i jedné české rodiny – s novými audioknihami z OneHotBook

29.04.2023 | Knižní zajímavosti
Odhalte tajemství galaktických říší i jedné české rodiny – s novými audioknihami z OneHotBook

Jarní počasí se našim končinám zatím stále vyhýbá, a proto vydavatelství OneHotBook připravilo řadu novinek, s nimiž se vydáte k dalekým hvězdám, po stopách slavné britské detektivkářky nebo za zavřené dveře nefunkčních českých domácností.

Očekávané české novinky
Jednou z nejočekávanějších novinek letošního roku byla nová kniha Aleny Mornštajnové Les v domě. Dosud nejponuřejší příběh z pera oblíbené autorky bestsellerů načetla výborná Ivana Uhlířová, která se vtělila do jeho dětské hrdinky, jíž se v rodině přezdívá Cácora. Zdá se, že tahle holka je všem na obtíž. Otec se vypařil, matka tráví čas se svými amanty a prarodiče pro ni nemají vlídného slova. Dívka tak prožívá nelehká léta dospívaní v osamění. A nadto se nemůže zbavit hluboce zakořeněného strachu z lesa, který v ní probouzí děsivé vzpomínky. Ale o takových věcech se v jejich domě nikdy nemluví...

Druhou novinkou, která potěší všechny milovníky příběhů z českých luhů a hájů, je Nikdo není sám od Petry Soukupové. Autorka s patentem na rodinná dramata vypráví o Veronice, která zvládala pečovat o chod veřejné knihovny, manžela i dvě dospívající děti, dokud jí po matčině smrti nepřibyla ještě starost o nesnesitelného otce s velkým domem, zahradou a několika psy. I když se snaží zahnat rostoucí stres cigaretami a vínem, nedokáže setřást pocit, že na všech frontách selhává – jako ředitelka, manželka, matka i dcera. Aby neskončila v blázinci, bude muset najít způsob, jak vyhovět všem a zároveň přitom nezapomínat sama na sebe. Příběhu o nelehkých životních zápasech, který bude povědomý mnoha ženám v tuzemských domácnostech, se interpretačně ujali Andrea Buršová, Pavel Neškudla a Tereza Marečková.

Život královny britské detektivky pod drobnohledem
Co do brilantnosti předčí postřehy pana Hercula Poirota jedině povídání jeho stvořitelky: nejprodávanější autorky všech dob, slovutné Agathy Christie. I ona se v závěrečné etapě své životní dráhy rozhodla pootevřít veřejnosti svůj vnitřní svět formou memoárů a podala v nich nanejvýš hodnověrné svědectví o převratném 20. století. Její Vlastní životopis načetla známá česká herečka Alena Vránová, která vás provede vzpomínkami jak na spisovatelčino šťastné dětství v letovisku daleko od Londýna, tak na literárně přínosné zimy strávené ve vábivém horku Egypta, ale třeba i proměnami uvažování nadaných britských žen v období mezi válkami. Oceníte laskavý ostrovní nadhled, dozvíte se, kde a proč autorka získala tak hlubokou znalost smrtících jedů, nahlédnete pod pokličku obou jejích manželství, zakusíte s ní sladké chvíle tvůrčího úspěchu i hořké okamžiky zdrcujících pochybností a strmých pádů. A pochopitelně se dozvíte, jak na svět přišel nejen neústupný belgický ješita s knírkem, ale i všetečná slečna Marplová.

Hororové povídky i oceňovaná science fiction
Stephena Kinga znají jistě všichni milovníci kvalitních hororů, pro některé však možná bude novinkou, že se na spisovatelskou dráhu vydal i jeho syn, píšící pod pseudonymem Joe Hill. Audiokniha Černý telefon a další příběhy zpracovává pět povídek, jejichž načtení se ujali Jakub Gottwald, Karolína Půčková, Michal Štěrba, Miroslav Hanuš a Miroslav Zavičár. Najdete v nich opuštěný psací stroj, jehož majitel náhle zemřel, nebo nádhernou dívku, která v přítmí kinosálu líbá jako božská Marilyn a ví všechno o filmech i smrti. Nafukovací kluk se mezi spolužáky stane obětí šikany, a jedinou nadějí mladíka zamčeného ve sklepě bude rozbitý černý telefon. S výběrovou antologií Hillových znepokojivých povídek vás čekají okamžiky smutné, děsivé, zvláštní, dojemné, zábavné a někdy dokonce sladké.

Vilma Kadlečková získala za závěrečný díl své série Mycelium ocenění Litera za fantastiku a audioknižní zpracování její ságy nezůstalo své tištěné předloze nic dlužno. Celkem desítka herců v čele s Jaroslavem Pleslem načetla již sedmý příběh ze světa mycelární mimozemské civilizace. Lodě v něm míří k Zakázaným směrům. Staroslavná planeta Tlix zůstává skryta za obzorem, ale Lucas vidí obrovskou příležitost – a psychotronika mu dává možnost bleskově ji využít. On je první a právě v jeho rukou se sbíhají nitky staletých plánů. A mezitím psychotronika přetváří Zemi. Noví Vítači z Eilu následují svého proroka a čekají na příchod mesiáše. Ale kdo přesně má být tou božskou figurou? Kdo využije Hvězdovládu a přizpůsobí si svět podle svého? Naplňují se intriky velekněží, vynořují se staré psychoaktivní předměty, objevuje se nečekaná hrozba z vesmíru – a Lucas, který stojí v centru toho všeho, hledá způsob, jak tyto síly využít pro sebe.

Do vzdálených vesmírných končin vás zavede i pokračování space opery Vzpomínka zvaná říše. V novince Pustina zvaná mír se v doprovodu hlasů Terezy Dočkalové a Igora Bareše vydáte až k hranicím mocného Teikskalánu, kde se vesmírná flotila potýká s tajemnými mimozemšťany. Na vlajkovou loď dorazí vyslankyně Trojí Posidonie a její přítelkyně Mahit Dzmarová, které hrozí ve Městě nebezpečí. Dokáže najít společnou řeč s mimozemšťany, když pro ni dokonce i komunikace s přítelkyní, k níž pravda chová poněkud rozporuplné city, představuje těžký oříšek?

Vydavatelství nezapomnělo ani na fanoušky fantasy, a tak vychází dlouho očekávaný humoristický titul Těžké melodično od Terryho Pratchetta. Tradičně skvělý Jan Vondráček se již podruhé vydává po stopách zeměplošského Smrtě, který, jak se zdá, někam zmizel. A jeho absence s sebou nese nečekané potíže. Smrťova vnučka Zuzanka za něj sice zaskočí, ovšem věci naberou poněkud nečekaný spád, když jednoho mladého barda nechá tak trochu uniknout svému osudu. Do zeměplošského světa navíc pronikne Hudba s kamením – divoká, opojná a měnící životy lidí, trpaslíků, trollů i mágů. Jenže rock’n’roll, jehož historii tu autor mezi řádky nadmíru nápaditým způsobem oživuje, může být stejně jako alkohol ve velkém množství návykový a nebezpečný. Čeká vás pořádná porce magie, hudby a samozřejmě zábavy.

Text: Michaela Merglová
Foto: se svolením OneHotBook

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.