Německá autorka Sarah Sprinz si splnila sen, ve svém románu stvořila internátní školu uprostřed nespoutané skotské přírody, kde se zrodí láska

28.04.2023 | Ostatní
Německá autorka Sarah Sprinz si splnila sen, ve svém románu stvořila internátní školu uprostřed nespoutané skotské přírody, kde se zrodí láska

Také jste v mládí snili o tom studovat v zahraničí? Být uprostřed nespoutané skotské přírody, chodit po úchvatných chodbách internátní školy a připadat si na chvilku jako student Bradavic? Stejný sen měla i německá autorka Sarah Sprinz, které se tak trochu splnil díky její nejnovější knize  Akademie Dunbridge: Kdekoliv.

Jedná se o český překlad prvního dílu trilogie a v zahraničí kniha sbírá obrovské ohlasy a vysoká hodnocení. A jak už jsme se sami přesvědčili se sérií Co kdyžSarah Sprinz umí trilogie na výbornou.

První díl vypráví o Emmě, která se vydává na roční výměnný pobyt do Skotska a má jediný cíl: najít svého tátu, který se tu narodil. Ten před lety odešel od rodiny a dívka o něm nemá žádné zprávy. Akademie Dunbridge není jen internátní školou, ale také místem, kde se její rodiče seznámili. Místo svého otce však nachází charismatického Henryho, s nímž se seznamuje na letišti a brzy zjistí, že je jejím spolužákem a mluvčím školy. Mimo jiné má přítelkyni. Tato informace pro Emmu není problém, protože nepřijela hledat lásku. Situace se brzy zkomplikuje, protože ač chce, nebo nechce, na Henryho naráží všude. Potkávají se v hodinách, při ranním běhu, na půlnoční party a velice si rozumí. A jelikož jí Henry navíc nabídne svou pomoc při hledání otce, musí si Emma brzy přiznat, že jí rozhodně není lhostejný... Ani on nedokáže ignorovat, jak moc ho Emma přitahuje. Brzy jsou oba vydáni napospas citům, které každým dnem sílí čím dál víc, než do jejich životů nemilosrdně zasáhne smrt…

Emma přijíždí s odhodláním najít ztraceného člena rodiny, ale nachází ještě o mnoho víc. Brzy jí dojde, že chodit na Akademii Dunbridge je jako vyrůstat se spoustou sourozenců. Být součástí určitého společenství. Na každém kroku na nás navíc dýchne atmosféra školy, o to víc podobná škole čar a kouzel v Bradavicích, no posuďte sami:

A pak ho uvidím. Areál bývalého kláštera spolu s velkou chrámovou lodí uprostřed, který obklopují temné hradby. Z křivolakých střech se k modrému nebi tyčí špičaté věžičky. Na hladkém povrchu jezírka se třpytí slunce a v pozadí jsou vidět domy ve vedlejší vesnici.

Sarah Sprinz počátek své série zasadila do internátní školy, které navíc vymyslela vlastní plánek. Ten nabízí k prostudování na stránkách knihy. Tímto způsobem tak můžete Akademii Dunbridge poznat ještě o trochu víc.

Autorka prostřednictvím příběhu upozorňuje na těžká témata jako je smrt, ztráta, smutek, truchlení, deprese, užívání návykových látek a závislost, které by neměly být opomíjeny. Lidem, kteří potřebují pomoc, přikládá na úvod knihy i telefonní kontakt na specializované linky. Do svého románu zakomponovala i playlist, díky kterému se můžete do příběhu víc ponořit a poslouchat ho po přečtení nebo během pauzy, kdy si děláte čaj.


Sarah Sprinz (* 1996) se narodila v jihoněmeckém městě Tettnang. Studovala medicínu v Cáchách, načež se vrátila zpátky do svého rodného města na břehu Bodamského jezera. Když právě nepíše knihy, čerpá inspiraci pro nové příběhy na dlouhých procházkách podél jezera a plánuje další výlety do Kanady a Skotska. Radost jí dělá psaní po kavárnách, javorový sirup, ale také komunikace se čtenáři, která probíhá především na jejím instagramovém profilu @sarahsprinz.

Text: Michaela Kováříková
Foto: Štěpánka Levá, se svolením Sarah Sprinz a Dobrovský s.r.o.

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.