Natalia de Barbaro je známá polská psycholožka a koučka, ona je tou správnou průvodkyní na cestě za lepším sebevědomím a sebeláskou

08.05.2023 | Knižní zajímavosti
Natalia de Barbaro je známá polská psycholožka a koučka, ona je tou správnou průvodkyní na cestě za lepším sebevědomím a sebeláskou

My ženy čelíme neustálému nátlaku společnosti, a tak nám často nezbývá nic jiného než dokazovat okolí (a vlastně i sobě), že svou roli zvládáme bez větších obtíží a nic nás jen tak nerozhází. Ovšem ne vždy tomu tak je a někdy zkrátka dochází síly i když je těžké si to přiznat. Selhání totiž není v módě a každý druhý ženský časopis nás o tom rychle přesvědčí.

Některé z nás žijeme v komplikovaných vztazích, hledáme balanc v mateřství, snažíme se v práci prosadit a dokázat, že i my si můžeme vybudovat slibnou kariéru, nebo nám odrostly děti a my ztratily smysl proč každé ráno vstát z postele. V životě přicházejí chvíle, kdy je potřeba bojovat, zatnout zuby a pevně si stát za tím, po čem všechny toužíme. Každá z nás má totiž něco, co si dlouhé roky odpírala a kdy jindy než teď, je ten pravý čas svůj sen konečně naplnit. Někdy je zkrátka na místě trocha té sobeckosti.

Pokud se i vy nacházíte na tomto pomyslném rozcestí a hledáte odpovědi na otázky, které vás delší dobu trápí, máme pro vás tip na jednu knihu. Citlivou průvodkyni byste neměli minout bez povšimnutí. Autorkou je věhlasná polská koučka a psycholožka Natalia de Barbaro. A právě ona je tou správnou průvodkyní na cestě za lepším sebevědomím a sebeláskou. Dokáže ve vás znovu probudit intuici a moudrost, jež jste roky opomíjela. Ale nebojte. Nečekejte prázdné fráze, ani motivační citáty, kvůli kterým se přestanete držet nohama na zemi. Někdy totiž stačí jen naslouchat svému vnitřnímu hlasu a začít život prožívat plnými doušky.

My ženy se totiž často stylizujeme do rolí, které nám nejsou příjemné, ale bereme je jako součást a někdy i určitou povinnost našich životů. Myslíme na potřeby a touhy ostatních, ale ty své často neslyšíme, nebo ještě hůře – ignorujeme je.

Život totiž nemusí být jen o pevných pravidlech, jež nás svazují, o povinnostech, které máme plnit s naprostou samozřejmostí. Dozajista si totiž každá z nás zaslouží i kus toho svého sobeckého já plného radosti, vzrušení, pokušení a možná i neřestí.

Přestaňme se schovávat za maskami a začněme v sobě poznávat a znovu objevovat lásku, která nám za ty roky není tak blízká jako dřív. Vnitřní harmonie a smysl života je někdy blíž než tušíme, jen je potřeba začít vnímat svět okolo nás. Tato knížka je proto povinnou četbou pro všechny ženy mající v životě příliš povinností a málo radostí.

 

Natalia de Barbaro (* 1970)
Známá polská psycholožka, socioložka a koučka. Autorka knihy Citlivá průvodkyně (2021), která se v Polsku stala bestsellerem v oblasti osobního rozvoje a záhy byla přeložena do ukrajinštiny.V letošním roce vydává navazující svazek Przędza (Příze) s podtitulem „hledání vnitřní svobody“. Publikovala dvě básnické sbírky Ciemnia (2010, Tmavá komora) a Tkanka (2017, Tkáň), obě shrnuté v antologii Krwawnik, mniszek, ułudka (2021, Řebříček, pampeliška, pupkovec). Její básně byly přeloženy do několika jazyků a obdržela za ně cenu za debut časopisu Zeszyty Literackie. Zabývala se také politikou – v roce 2006 byla hlavním stratégem prezidentské kampaně Donalda Tuska. Píše fejetony pro časopis Wysokie obcasy a vede workshopy pro ženy „Vlastní pokoj“.

Text: Adriana Šťastná
Foto: Mateusz Skwarczek

Nepřehlédněte

Vstupte do života jednoho z nejoblíbenějších herců dnešní doby. Alan Rickman vás ve svých denících vezme na dovolenou, ale i na natáčení Harryho Pottera

31.05.2023 | Ostatní

Pavel Tomeš je nejen stand-up komik, ale také spisovatel a sám sobě nakladatelem. Jeho poslední kniha získala Kosmas Cenu čtenářů v rámci Magnesie Litery

30.05.2023 | Rozhovory

Romány, v nichž vystupují silné ženské hrdinky, které boří stereotypy a bojují za rovnoprávné vzdělávání mužů a žen

29.05.2023 | Ostatní

Své příběhy nepovažuji za čistokrevnou romantiku, označila bych je spíš jako společenské romány, říká Ruth Kvarnström-Jonesová

28.05.2023 | Rozhovory

C. J. Tudor napsala sbírku hororových povídek, při jejichž čtení vás bude mrazit v zádech. Skutečnost však může být mnohem znepokojivější než fikce

27.05.2023 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.