Víte, že otužování a zimní plavání má v Česku opravdu dlouhou tradici? Přečtěte si recenzi na knihu Mrzneme napříč Vltavou

24.01.2024 | Recenze
Víte, že otužování a zimní plavání má v Česku opravdu dlouhou tradici? Přečtěte si recenzi na knihu Mrzneme napříč Vltavou

RECENZE: Když se budete v zimě nebo na podzim procházet kolem Vltavy, je dost možné, že narazíte na otužilce. Oblečení do plavek a do plaveckých čapek se noří do vody, jejíž teplota se pohybuje jen pár stupňů nad nulou. Možná si poklepete na čelo, pomyslíte něco o bláznech a zachumláte se ještě víc do svého kabátu, počkejte ale se svým soudem. Alespoň, než si přečtete Mrzneme napříč Vltavou od Jana Davida, která vám toto zdánlivě nepochopitelné jednání přiblíží.
 

S velkou pravděpodobností bude jeden z těch „bláznů“, které v ledové řece spatříte, sám autor. Kniha o zimním plavání je totiž založená na jeho osobních prožitcích. Prostřednictvím deníkových zápisků sledujeme, jak se postupně seznamuje s tímto bizarním sportem – od prvního setkání v roli nezúčastněného pozorovatele, až po jeho vlastní účast v tradičním vánočním závodu otužilců ve Vltavě.

Vyprávění o vlastních zkušenostech je rámcem pro pohled do historie otužování v Česku. Autor v průběhu své cesty promlouvá směrem ke svému velkému vzoru Alfrédu Nikodémovi, který žil v Praze na přelomu 19. a 20. století. Byl váženým občanem, podnikatelem, a hlavně průkopníkem otužování u nás. Vždyť právě po něm se jmenuje tradiční vánoční akce ve Vltavě – Memoriál Alfréda Nikodéma. Obdiv Jana Davida k tomuto pozoruhodnému muži se skrze řádky knihy dostane i ke čtenáři, který jen žasne, v čem všem vynikal a co vše i v pokročilém věku zvládal.

Jan Alfrédovi ve svých promluvách tyká, to se může zdát zvláštní. Ale jen do chvíle, než zjistíte, že tykání je mezi členy klubu otužilců běžnou praxí a koneckonců i v časech Alfréda Nikodéma bylo běžné, že si sportovci tykali – vzpomeňte třeba na „bratry sokoly“.

Jan David nezapře, že je původem novinář – samotný text je prokládán nespočtem úryvků z dobového tisku, z rozhovorů, článků, dopisů a dalšími citacemi z kroniky otužilců, kterou sestavil již zmíněný Alfréd Nikodém. Ta navíc posloužila také jako zdroj unikátních fotografií, díky kterým si uvědomíte, že zimní plavání a otužování má v Česku opravdu dlouhou tradici.

Mrzneme napříč Vltavou je skvělou inspirací pro nový zimní koníček i zajímavým pohledem do nepříliš známé historie.

 

Text: Markéta Havlová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Českým bestsellerem za rok 2023 jsou Gazely Patrika Hartla. Uspěly v konkurenci více než tisícovky knih

05.03.2024 | Ostatní

Daniel Bambas: „Ty nejzajímavější charaktery skrývají hodně smutku.“ Držitel Ceny Thálie propůjčil již podruhé svůj hlas příběhu z pera skotského spisovatele Petera Maye

04.03.2024 | Rozhovory

Geniální autorka loňského bestselleru Znamenitá mrtvola se vrací s temnou sbírkou povídek Devatenáct pařátů a jeden temný pták

02.03.2024 | Tipy na knihy

5 nejrozšířenějších mýtů o audioknihách: Poslech mluveného slova není jen línou a nerovnou náhražkou čtení, ale otevírá nový svět vychutnávání příběhů. Vyzkoušejte to sami!

01.03.2024 | Rozhovory

Sedm knižních novinek, o kterých by se mělo mluvit! Pohodový young adult román, cestování v čase s AI, kontroverzní kniha o transgenderu a další

29.02.2024 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.