Přehledný průvodce slušných mravů: Moderní etiketa podle Špačka. S touto knihou už budete vždy vědět, jakou vidličku použít na předkrm!

17.08.2023 | Recenze
Přehledný průvodce slušných mravů: Moderní etiketa podle Špačka. S touto knihou už budete vždy vědět, jakou vidličku použít na předkrm!

Etiketa je součástí společenského mravu, odlišná v různém prostředí i společnosti. Pravidla dobrého či chcete-li vybraného chování zná a uplatňuje každá společnost, ale vzhledem k rychlému pokroku lidstva prakticky ve všech směrech se některé zvyklosti mohou mírně upravovat či zcela měnit. V knize Moderní etiketa autora Ladislava Špačka najdete nejaktuálnější informace o tom, jak se chovat na veřejnosti, ve společnosti, ale i doma.
 

Kdo dodržuje etiketu, dává tím najevo, že do konkrétní společnosti patří. Ať už jdete za kulturou, do lepší restaurace nebo na firemní večírek, měli byste ovládat z etikety alespoň základní minimum – kdo otevře dveře, kdo jde první, kdo koho osloví jako první, kdo a jak se komu představí, kdo první usedne ke stolu či od něj vstane, kdo komu podá první ruku, kdo smí nabídnout tykání apod. Možná se vám může zdát, že máte tohle všechno v malíčku, ale pokud nejste odborníkem na etiketu, nějaké faux pas se vám ve společnosti jistě „povede“, ani nebudete vědět jak. Předejít nevhodnému chování či dokonce trapnostem, a zároveň se cítit uvolněně a příjemně, abychom si událost užili, to je hlavní důvod, proč mít knihu Moderní etiketa doma.

Stačí přijmout pozvání na večírek větší společnosti či společenskou událost, které se zúčastní významná osobnost, a kde je předepsaný dress code apod., a většina z vás si bude muset udělat alespoň malou rešerši toho co se sluší a patří, a co nikoliv.

Co vám přijde přirozené a snad otevřené, může být pro jiné příliš důvěrné a nežádoucí. Kde je míra toho, co je a co již není etické… Co si proboha počít s těmi všemi příbory na prostřeném stole? Jak sestavit zasedací pořádek a do jaké sklenky si nalít vodu? A stačí si vzít běžný oblek či smoking? Co se hodí/nehodí na svatbě či promoci? Základem je nepanikařit a vzpomenout si, co jste se dočetli v Moderní etiketě. Nepřipadat si jako buran je značně osvobozující, sebevědomé a uvolněné. Pocit toho, že víme, jak se ve společnosti chovat, nám dodá sebejistotu a společenské uznání.

Ať už jste vysoký státní úředník, nebo jen rádi chodíte do společnosti, neváhejte a knihu nejprve alespoň prolistujte. Garantuji, že objevíte „nový vesmír“ v podobě uceleného průvodce společenským chováním. Autora knihy Ladislava Špačka není třeba představovat, jeho jméno je zárukou vytříbeného chování, které spolu s jeho knihou zvládnete na jedničku v jakékoliv situaci i společnosti.Text: Lucie Bednářová
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Vařečkou proti válce: Hrdinky historického románu Na kuchyňské frontě předvádějí vrcholné kuchařské umění z potravin na přídělový systém

26.09.2023 | Recenze

Kvalitní literatura pro dlouhé podzimní večery: Novinka Ráj od nositele Nobelovy ceny za literaturu a další tituly, které se jistě zařadí mezi nejlepší knihy vašeho života

25.09.2023 | Tipy na knihy

U těchto příběhů se vám napětím rozbuší srdce: Tři tipy na temné knihy, jako stvořené pro podzimní čtení

24.09.2023 | Tipy na knihy

Josef Káďa Kadeřábek doporučuje svou novou knihu fanouškům seriálu Volha: "Na panáka myslivecké na ledu se dalo trochu skotské whisky jenom nahoru, takzvaně na plavanou. A host nic nepoznal."

23.09.2023 | Rozhovory

Královna českého hororu – Kateřina Surmanová: Autorka bestselleru Šepot z lesa přichází s děsivou novinkou, která se odehrává na jižní Moravě

22.09.2023 | Tipy na knihy

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.