Matúš Mládek rozjel vlastní nakladatelství Aurora v době pandemie. "Měl jsem štěstí na výběr knih. Koncem prvního roku jsem vydal beletrii, která se na Slovensku stala vánočním bestsellerem."

05.07.2023 | Rozhovory
Matúš Mládek rozjel vlastní nakladatelství Aurora v době pandemie. "Měl jsem štěstí na výběr knih. Koncem prvního roku jsem vydal beletrii, která se na Slovensku stala vánočním bestsellerem."

Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu. Pro Matúše Mládka to platí dvojnásobně – jeho děda byl spisovatel a maminka šéfovala známému slovenskému nakladatelství Tatran. A tak není divu, že v knižní branži skončil i on – před třemi lety založil nakladatelství Aurora, které má na kontě hned několik bestsellerů.

 

Před námi je léto, období prázdnin a dovolených.  Jaké tituly mají úspěch?
Už někdy v půlce června nastupuje beletrie určená k dovolenkovému čtení. Nakladatelé se obzvlášť zaměřují na ověřené autory, pokračování zaběhnutých detektivních sérií či očekávané překlady zahraničních bestsellerů. Samozřejmě během každého roku vznikají na knižním trhu anomálie způsobené většinou vnějšími ekonomickými či „povětrnostními“ faktory nebo momentálními trendy na trhu. Před dvěma lety jsem si všiml, že o prázdninách, obzvlášť v srpnu, se celosvětově do žebříčků výrazně vrátily motivační knihy. Ve společnosti je cítit zájem lidí o zdravou a prospěšnou změnu v jejich životním stylu a tento druh literatury, která se výrazně opírá o vědecké poznatky, je pro ně tou pravou inspirací.

Co konkrétně byste nám pro následující letní týdny doporučil z vaší produkce?
Zatím se orientuji pouze na překladovou non-fiction literaturu, přičemž se zaměřuji na úspěšné tituly ze zahraničí. První knihou, kterou jsme vydali minulý rok, byla Psychologie peněz. Jde o dvacet krátkých pojednání o tom, jak lidé uvažují o penězích. Dlouhodobě patří tato kniha mezi bestsellery na českém trhu a velmi úspěšná je i její audioverze. Loni jsme navázali kontakt s úspěšnou autorkou Briannou Wiest. Její titul 101 esejů, které změní vaše myšlení má mimořádný úspěch v Německu a loni to byl náš nejprodávanější titul na Slovensku. V červnu jsme pak vydali její druhý světový bestseller Tou horou jste vy, který vypráví o tom, jak škodíme sami sobě, proč to děláme a jak s tím můžeme jednou provždy přestat. A ještě bych rád zmínil průvodce Imunita: Výprava do záhadné soustavy. Ten vyšel závěrem loňského roku a změní vám pohled na vlastní tělo.

Na jakou knížku se těšíte vy osobně?
Jmenuje se Tvůrčí akt: způsob bytí ve světě a vyjde závěrem léta. Napsal ji legendární americký hudební producent Rick Rubin, který stojí za takovými kapelami jako Red Hot Chilli Peppers, Linkin Park, System of a Down, Audioslave, a spolupracoval i s Lady Gaga. Je to úžasná a velkorysá příručka, která ukazuje dráhu umělce jako cestu, po níž můžeme kráčet všichni.

Jak vůbec vnímáte současnou situaci na knižním trhu? Jak byste ji popsal?
Osobně ji vnímám optimisticky. Během pandemie to vypadalo bledě pro kamenný trh, a naopak extrémně rostl internetový prodej. Rok 2021 mimořádně přál nakladatelům a distributorům. V roce 2022 došlo opět k obratu a čtenáři se vrátili do kamenných prodejen a tato změna zákaznického chování pokračuje dodnes. Čísla za rok 2023 ještě neznáme, ale předpokládám, že budou kopírovat 2021. Celkově tedy knižní trh roste. Uvidíme, jak to půjde dál. Letos bude záležet na dalším vývoji růstu maloobchodních cen, protože to má výrazný vliv na peněženky zákazníků, ale počítám, že ke konci roku se situace bude postupně zlepšovat a Vánoce by opět mohly obsáhnout standardních 25 až 30 procent ročního obratu. Knižní trh opožděně kopíruje hospodářské cykly a já očekávám, že po dešti opět vyjde slunce. A když ne letos, tak příští rok určitě.

A jak vidíte budoucnost papírových knih? Udrží se, nebo zmizí jako třeba cédéčka?
Papírové knihy tady s námi budou ještě velmi dlouho. Myslím, že cédéčka nejsou dobré přirovnání. Na ně byl potřeba samostatný přehrávač, to znamená, že než se člověk dostal k poslechu, musel provést několik úkonů. Papírovou knihu stačí vzít do ruky. I čtečku je třeba zapnout a nabít, proklikat, stáhnout… Již při nástupu elektronických knih se očekávaly změny, které navzdory cenovému rozdílu cca třiceti procent nikdy nenastaly. Na globálním trhu dnes elektronické knihy tvoří sedmnáct procent, šest procent jsou audioknihy a zbytek produkce je pořád papírová kniha. Ta je i jakýmsi artefaktem, kterým se pyšníme prostřednictvím knihoven.

Jakou cestou jste se ke knížkám vlastně dostal?
Děda byl spisovatel a díky tomu jsem vyrůstal v domě, který byl často plný spisovatelů a vůbec lidí z branže. Máma po studiích pracovala v nakladatelství, a tak mi to nějak bylo předurčeno. Cesta to ale byla klikatá –nejprve jsem vystudoval FTVŠ (Fakulta telesnej výchovy a športu, pozn. redakce), později po studiu na Fakultě managementu pracoval v bankovnictví, ale pořád mě to táhlo k podnikání. Máma tehdy vedla nakladatelství Tatran, a jelikož procházelo strukturálními změnami, po kterých zůstala jako jediný společník, přidal jsem se k ní.

Co bylo impulsem k tomu, že jste si později založil vlastní Nakladatelství Aurora?
Byli jsme rodinná firma s větším počtem rodinných příslušníků, a jak to tak bývá, bylo otázkou času, kdy problémy přerostou do konfliktů. Do toho přišla pandemie a v dané atmosféře jsem se po 14 letech rozhodl pro odchod.

Jak vzpomínáte na své začátky? Byly těžké?
Pojem těžký je relativní. Nejprve jsem si dal pauzu, což byla chyba, měl jsem hned naskočit do procesu. Výhodou bylo, že jsem měl velmi dobrou představu, co to všechno obnáší a jak postupovat. Nevýhodou, že jsem znal všechna rizika – akviziční, obchodní, finanční. Ještě minulý rok to mělo vliv na můj spánek. Na rozeběhnutí nakladatelství Tatran byla nutná investice 7 milionů korun, v případě Aurory mi zatím stačila třetina dané částky. Měl jsem samozřejmě i štěstí na výběr, koncem prvního roku jsem vydal beletrii, která se na Slovensku stala vánočním bestsellerem. Nečekal jsem to, ale byla to potřebná finanční injekce. Tehdy mi kolega nakladatel navrhl, ať tituly, které vybírám pro Slovensko, uděláme spolu do Čech. Souhlasil jsem, i když to nakonec dělám samostatně. Z pohledu úspěchu a přežití to byl zásadní tah. Dnes mi český trh činí polovinu obratu při mnohem menším počtu titulů. A moje motivace orientovat se tímhle směrem výrazně roste.

Jak vlastně vypadá váš běžný pracovní den?
Ráno zavezu děti do školy, pak proběhne nějaká fyzická aktivita, snídaně s manželkou a následně práce. Každý den mám svůj seznam úkolů, některé jsou prioritní, jiné čekají, až na ně dojde řada. Mnohé operace jsou rutinní administrativa, taky trávím hodně času prohlížením nových nebo chystaných titulů v zahraničí. Čtu si ohlasy a anotace, sleduji rozsah a přebal, případně komunikuji s agenty. Část dne zabere i marketing a setkání s obchodními partnery.

Říká se, že každá profese má svoji deformaci. Co ta vaše? Dokážete si po těch letech užít knížku jako obyčejný čtenář?
Občas se mi stane, že knihu rozečtu, ale pak ji nedočtenou nechám na nočním stolku, kde čeká, až na ni přibude další. V poslední době jsem ale propadl audioknihám. Ty jsme začali ve spolupráci vydávat i my –  na trhu už jsou tři a další dvě připravujeme. Jednou z nich bude třeba Odpracuj si své já, kterou napsala holistická psycholožka Nicole LePera.

A jaké jsou vaše plány do budoucna?
Tak v tomto momentě jsou strohé, trpělivé a vytrvalé. Baví mě práce, kterou dělám a v tomto směru bych chtěl nakladatelství Aurora postupně posouvat dopředu a díky principu sněhové koule jej postupně rozšiřovat. To je důvod, proč pro nejbližší léta neplánuji žádné cestovatelské zážitky. Navíc moje dcery už postupně dosahují dvouciferného věku, a tak bych s nimi chtěl poznávat krásy našeho kraje, dokud bude z jejich strany zájem.

 


Matúš Mládek (* 1977) koncem roku 2020 rozjel spolu s manželkou vlastní nakladatelství Aurora, které se věnuje vydávání překladové fiction a non-fiction literatury do českého a slovenského jazyka. Dříve byl 14 let součástí slovenského rodinného vydavatelství Tatran, kde odpovídal za ediční a obchodní stránku. Do knižní branže přestoupil z bankovního sektoru, ve kterém působil po vystudování Fakulty managementu a FTVŠ na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Je členem předsednictva Svazu vydavatelů a knihkupců Slovenska. Dlouhodobě žije s manželkou a dvěma dcerami na slovenském venkově s výhledem na Velkou Javořinu.

 

Text: Martina Vlčková
Foto: se svolením Matúše Mládka

Nepřehlédněte

Romantika čtyřikrát jinak: Tyto romány vám zajistí noc plnou lásky a vášně. Vybírejte mezi pokračováním série o miliardářích, příběhem plným intrik a romantasy

21.06.2024 | Tipy na knihy

Robert Kett: typický detektiv solitér, který se vrhá do všeho po hlavě. Série z pera Alexe Smitha je jako obří detektivní cukrárna, ve které nechybí sérioví vrazi, úplatní policisté ani drogy

20.06.2024 | Seriál detektivové

Tři sekery – horor, thriller, psychologické drama i detektivka v jednom. Kateřina Surmanová dokáže vykreslit atmosféru tak, až máte pocit, že jste součástí celého příběhu

19.06.2024 | Recenze

Živá planeta Davida Attenborougha ukazuje, jak jsme propojeni s přírodou. Nadčasový text z roku 1984 doplněný o nejnovější vědecké poznatky a nádherné fotografie

18.06.2024 | Tipy na knihy

„V doku románu je fikce přípustná pouze v případě, že narazíte na nějaké bílé místo.“ Markéta Dočekalová v knize Kde domov můj? přibližuje neznámý život autora české hymny

17.06.2024 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.