Lynn Messina, americká spisovatelka, spojila ve své knize Pýchu a předsudek, Bridgertonovy a detektivky Agathy Christie

30.12.2022 | Knižní zajímavosti
Lynn Messina, americká spisovatelka, spojila ve své knize Pýchu a předsudek, Bridgertonovy a detektivky Agathy Christie

Staré panské sídlo porostlé břečťanem, které vystupuje z mlhy a znepokojivě ční nad jezerem. Už od dob legendárního Psa baskervillského čtenáři tenhle výjev milují. A pokud si myslíte, že knihy s tajnými chodbami a mlhou nad blaty už dávno nevycházejí, jste na omylu. Autoři je píšou dodnes – a děsivě skvěle!

Někdy se jim říká gotické romány a mají dlouhou tradici. Na konci 18. století v Evropě převládlo osvícenství, které hlásalo víru ve vědu a rozum. Jenže spisovatelům přišla představa toho, že všechno jde logicky vysvětlit, nesmírně nudná. A tak se zrodil romantismus, kde se to jen hemžilo přízraky, duchy, tajemnými hrady a ano, samozřejmě i netvory.

Vzpomeňme si na Brama Stokera a jeho Drákulu, Mary Shelleyovou a Frankensteina nebo na mistra hororu Edgara Allana Poea s jeho černým Havranem. Také literárně proslulé sestry Brontëovy milovaly duchařské historky a při čtení Jany Eyrové je ten vliv dobře patrný.

Brontëovy na stopě zločinu
Mimochodem, sestry Brontëovy se objevují jako literární postavy v knize Ztracená nevěsta od Belle Ellis. Autorka si totiž pohrává s originální myšlenkou: co Charlotte, Emily a Anne vedlo k jejich zálibě v děsivých věcech?

Ve Ztracené nevěstě se stávají vyšetřovatelkami zmizení mladé ženy. Píše se rok 1845 a ženy mají v anglické společnosti zhruba stejné postavení jako dojné krávy. A trojice sester Brontëových si uvědomí, že pokud případ nevyřeší ony, tak to neudělá nikdo. Příběh se odehrává na anglických blatech a vřesovištích a je prodchnutý příjemně mrazivou atmosférou. Pro fanoušky Jany Eyrové nebo Na Větrné hůrce je to povinná četba!

Bridgertonovi se špetkou Agathy Christie
Pokud spíš než Na Větrné hůrce dáváte přednost knize Pýcha a předsudek, tak si nenechte ujít Nestoudnou zvědavost od Lynn Messiny. Americká spisovatelka zde s jiskřivým vtipem líčí příběh mladé – vlastně v šestadvaceti letech už staré! – dámy, která byla vychovaná k úctě a poslušnosti. Jenže když na velkolepém sídle rodinných přátel dojde k vraždě, nedá jí to.

Pouští se do prohledávání pokojů, tajných chodeb, a při odpoledních čajích a procházkách nenápadně vyslýchá podezřelé. Má výhodu v tom, že si jí coby ženy a k tomu ještě staré panny nikdo nevšímá…

Představte si, jak by to dopadlo, kdyby někdo dohromady smíchal Pýchu a předsudek, Bridgertonovy a detektivky Agathy Christie! Takhle se čte Nestoudná zvědavost.

125 pokojů a v jednom číhá vrah
A do třetice všeho dobrého tady máme tip na knihu Panství Loch Down. Ano, ten „lockdown“ tam neslyšíte náhodou. Skotská spisovatelka Beth Cowan-Erskine se totiž nechala inspirovat pandemií koronaviru a představila by si, jak by asi probíhala na anglickém sídle. A co kdyby tam navíc došlo k vraždě?

Nikdo kvůli záhadné nemoci nesmí dovnitř ani ven, takže je jasné, že vrah lorda Hamishe se skrývá někde uvnitř hradu. Hlavní hospodyně paní MacBainová má však před sebou nelehký úkol. V panství Loch Down se nachází 125 pokojů a nesčetné množství chodeb (nepočítáme ty tajné, samozřejmě), věžiček a schodišť. A do toho všeho se každodenní chod domácnosti nesmí zastavit: příbuzní mrtvého lorda očekávají, že čaj o páté bude přesně v pět a snídaně na tácu až do postele. Vražda nevražda.

Panství Loch Down s vtipem převrací motiv tajemného hradu naruby. Při čtení sice odhalujete tajemství jednotlivých členů rodiny i služebnictva, ale přitom se královsky bavíte.

Jak vidíte, tajemná sídla a mlžná vřesoviště nás pořád fascinují. A není divu, znáte něco lepšího, než se uvelebit do křesla a představovat si, že topení je praskající krb a váš byt starobylý hrad?

Text: Žofie Sedláčková
Foto: Štěpánka Levá

Nepřehlédněte

Z téhle knížky vám bude větší horko než ze sluníčka: Zakázané uvolnění je svůdným rozptýlením, které si užijete nejen o letní dovolené

25.07.2024 | Tipy na knihy

Podmanivé Divé ženy jako klenot vaší knihovny. Debutový román australské rodačky Emilie Hart ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení

23.07.2024 | Tipy na knihy

Legendy a latéčka namlsaly čtenáře na feel-good fantasy, prequel Knihkupectví a kostní prach pokračuje ve vytyčené cestě. Co dělala sympatická orkyně Viv, než si založila kavárnu?

22.07.2024 | Recenze

Barbaři z ledové planety: Ze zajetí do víru vášně na planetě ledu. Tato knih přivodí ruměnec na tváři i zběhlým čtenářům erotických románů

19.07.2024 | Recenze

Naučte se cizí jazyk poslechem: Díky audioknihám se můžete pomalu zlepšovat po celý rok a na dovolené se pak v klidu domluvíte sami

18.07.2024 | Ostatní

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.