Lucie Kutrová vytvořila bucket list a plní si sny. Nestydí se psát i o věcech, které se jí nepovedly, a vydává již třetí cestopis

11.04.2023 | Knižní zajímavosti
Lucie Kutrová vytvořila bucket list a plní si sny. Nestydí se psát i o věcech, které se jí nepovedly, a vydává již třetí cestopis

Přespat v iglú, zdolat legendární horu Olymp nebo dojít do Santiaga… Snad každý z nás má pomyslný seznam věcí, které by chtěl v životě zažít. Lucie Kutrová ale není jako ostatní – rozhodla se, že své sny uskuteční. Po Pacifické hřebenovce a putování napříč Evropou právě vydává třetí cestopis – tentokrát o dobrodružstvích, která i se svým psím parťákem zažila v Česku.

Všechno to začalo o Lucčiných dvacátých narozeninách. Probudila se po divokém večírku s kocovinou a pocitem, že nechce, aby její život byla jenom směs večírků, alkoholu a následného bolehlavu. „Napsala jsem si na papír tři věci, které bych si chtěla splnit: naučit se anglicky, zaběhnout půlmaraton a jet do Austrálie,“ líčí usměvavá dobrodružka své začátky.

Než natáhnu bačkory...
Hned ten den si Lucie Kutrová koupila učebnice angličtiny a šla si zaběhat. Začala tak postupně pracovat na odškrtnutí všech položek. Jenže zároveň přidávala další a další – vidět polární záři, naučit se španělsky nebo napsat knihu.

Ze všeho nejdřív ale začala o svém seznamu snů a jejich plnění psát blog. Pojmenovala ho Holka s bucket listem. V angličtině spojení „kick the bucket“ znamená v podstatě „natáhnout bačkory“ - takže „bucket list“ je seznam věcí, které chce člověk zvládnout předtím, než umře.

Pět měsíců v divočině
Čtenáře okamžitě okouzlil nadhled, vtip a upřímnost, s jakou Lucie Kutrová svůj blog psala. Bez příkras se nestyděla psát i o věcech, které se jí nepovedly. A k blogu si přidala i Instagram a Facebook, kde se počet jejích fanoušků dál rozrůstal. Na Instagramu Lucku momentálně sleduje bezmála 65 tisíc lidí, na Facebooku hltá její dobrodružství i trapasy přes 20 tisíc sledujících.

V roce 2019 si Lucka mohla odškrtnout položku „vydat knihu“. Na pulty knihkupectví se totiž dostala její kniha 151 dní Pacifickou hřebenovkou. V ní se rozepsala pravděpodobně o největším dobrodružství svého života – o pětiměsíčním zdolávání Pacific Crest Trail, nejnáročnější pěší trasy na světě. Takzvaná „PCT” se táhne 4300 kilometrů od žhnoucího Mexika přes západní pobřeží Spojených států až do mrazivé Kanady. To vše většinou v naprosté divočině, kde jde místy o život.

Lidé, které potkáváme na cestách
151 dní Pacifickou hřebenovkou se stalo obrovským hitem a Lucie Kutrová na úspěch své prvotiny navázala v roce 2021 cestopisem 151 dní po evropských stezkách, ve kterém shrnula sve zážitky po cestách křížem krážem Evropou. Ani v něm nechyběl její pověstný nadhled a humor.

Oproti historkám z Pacifické hřebenovky tady Lucka dává víc prostoru lidem, které na svých cestách potkala. V konverzacích s věřícími poutníky nebo milovníky adrenalinu se ukazuje stará pravda, že většina lidí je v jádru dobrá. A čtenář si uvědomí, jak je mladá cestovatelka na svůj věk skutečně vyspělá.

2000 kilometrů napříč Českem
A protože Lucie moc dobře ví, že i v Česku máme spoustu krásných míst, letos vychází její třetí kniha 151 příběhů na Stezce Českem. Těšit se v ní můžete na zážitky z více než 2000 kilometrů cest napříč Českou republikou od Šumavy po Beskydy, od Adršpachu po Českou Kanadu.

Lucie tentokrát nevyrazila sama – společnost na cestě jí dělá její modrooký sibiřský husky Marvel. Takže je vám asi jasné, že o nezapomenutelné historky nouze nebude… 151 příběhů na Stezce Českem tak bude vaším parťákem jak během plánování výletů po Česku, tak během volných chvilek, kdy se prostě jenom doma chcete natáhnout s nějakým vtipným čtením.

Text: Žofie Sedláčková
Foto: se svolením Euromedia Group

Nepřehlédněte

Edita Vojtková: „Jsem do Bolívie zamilovaná. Každý den v kterémkoliv ročním období tu vychází slunce. Díky tomu jsou lidi veselí.“

18.04.2024 | Rozhovory

Na letošní Svět knihy dorazí dvě královny feel-good romantiky: Julie Caplinová své české fanoušky navštěvuje každý rok, pro Jenny Colganovou je to poprvé

17.04.2024 | Knižní zajímavosti

Fenomén Darcy Coates: Autorka duchařských bestsellerů se představuje v pro ni neokoukané disciplíně. V knize Smrt v domě Gillespieů najdete čtyři hororové povídky

16.04.2024 | Tipy na knihy

Karin Lednická: „Nejsem autorka, která svá témata opouští, když udělá tečku za poslední větou." Do knihkupectví právě přichází závěrečný díl trilogie Šikmý kostel

15.04.2024 | Rozhovory

Láska, smrt a všechno zlý: Hororová detektivka od českého autora. Strašidelné rodinné drama, v němž neschází napětí, břitké dialogy a přenádherná grafika

13.04.2024 | Recenze

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.