"Když choděj kluci s klukama a holky s holkama…" Tyhle knihy ukazují, že láska má mnoho podob

07.08.2023 | Tipy na knihy
"Když choděj kluci s klukama a holky s holkama…" Tyhle knihy ukazují, že láska má mnoho podob

Maďarské knihkupectví dostalo pokutu více než 750 tisíc korun za to, že vystavilo oblíbený komiks Srdcerváči. Důvod? Na obálce jsou nakreslení dva kluci, kteří se drží za ruce. V Česku naštěstí žádné takové zákony nemáme, tak se pojďme podívat na skvělé LGBTQ+ knihy, které by si měli přečíst úplně všichni bez rozdílu!
 

Pravda je, že v posledních letech si v Česku na nedostatek duhového čtení stěžovat nemůžeme. Na výběr jsou příběhy s gayi, lesbami či trans lidmi všech žánrů – od romantických po znepokojivé, od young adult po dospělácké.
 

Podívejte se na naše tipy!
 

SRDCERVÁČI
Alice Osemanová

Začneme samozřejmě tím komiksem, který v Maďarsku vyvolal takové kontroverze. Jedná se o roztomilý a laskavě napsaný (a roztomile nakreslený!) příběh o dvou středoškolácích, kteří si k sobě najdou cestu. Komiks se dočkal neuvěřitelně populární seriálové adaptace na Netflixu – teď v srpnu vychází druhá série!
 

DELILA GREENOVÁ MÁ VŠECHNY NA HÁKU 
Ashley Herring Blake

Romantické komedie, takzvané romcomy, jsou momentálně v kurzu a všechny jsou podle jedné šablony – mladá žena, sexy muž a série humorných situací. Jenže co když v té rovnici sexy muže nahradíme neméně sexy ženou? Originálně pojatý příběh ukazuje, že ať už flirtuje muž s ženou nebo žena s ženou, pořád je to zábava!
 

ČERVENÁ, BÍLÁ A KRÁLOVSKY MODRÁ
Casey McQuiston

Kniha, před kterou letos v létě není úniku. Na streamovací platformy se totiž dostane i filmová adaptace a oblíbená kniha se dočká nového vydání s filmovou obálkou! Čím si kniha vysloužila takový hype? Jednak tím, že hlavní hrdinové – britský princ a syn americké prezidentky – se zpočátku nenávidí. Ovšem když spolu po politickém skandálu musí trávit čas, ukáže se, že co se škádlívá, to se rádo mívá…
 

MŮJ POLICISTA
Bethan Roberts

Anglie, padesátá léta minulého století. Homosexualita je nelegální, přísně trestaná a v upjaté britské společnosti něco, o čem se nemluví. Mladý policista Tom se v pobřežním městečku Brighton seznámí s okouzlující Marion a je to láska jako hrom. Když ovšem Tom potká tajemného galeristu Patricka, uvědomuje si, že o sobě nevěděl zdaleka všechno… Strhující román podle skutečného příběhu se objevil i v kinech s Harry Stylesem v roli policisty Toma.
 

POČKEJ NA MOŘE
Veronika Opatřilová

Tenhle příběh z pera české autorky Mého policistu v lecčems připomíná. I zde se ocitáme v Británii šedesátých let, i v tomto příběhu jde o zakázanou lásku, kterou milenci musejí před světem skrývat. Konkrétně švédský student, který do Británie přijíždí na semestr studovat literaturu, a jeho starší profesor, ve kterém mladý muž probudí nečekané city. Ačkoliv jde o příběh napsaný pomalejším, téměř lyrickým stylem, na Databázi knih sbírá jednu nadšenou recenzi za druhou.
 

VŠECHNY BARVY DUHY
kolektiv autorů

První česká sbírka LGBTQ+ povídek zaujme nejen nádhernými ilustracemi výtvarnice Myokard, ale také pestrostí témat. Kromě příběhů o gayích a lesbách tady najdete povídku z pohledu trans ženy, nebinární osoby nebo téma asexuality. Tady si přijde na své každý!
 

TŘEŤÁK
lla Fever

Hit sociálních sítí, ve kterém mladičká česká autorka velice přístupně představuje téma transgenderu. Jaké to je narodit se v klučičím těle, ačkoliv jste holka? A jak zapadnout do třídního kolektivu, což je těžké samo o sobě, natož když takhle vyčníváte? Ačkoliv jde o young adult příběh, s čistým svědomím jej doporučujeme i starším čtenářům!
 

TO JEDINÉ, CO NA SVĚTĚ ZBÝVÁ
Erik J. Brown

Smrtící pandemie vyvraždila většinu lidstva a mezi ruinami kdysi velkolepých měst teď přeživší hledají jídlo a další potřeby. Když zraněný kluk narazí na dům svého vrstevníka, zpočátku si nedůvěřují, ale pokud chtějí přežít, nemají na výběr. A ačkoliv se v první řadě jedná o postapokalyptický příběh, ten postupně budovaný vztah mezi dvěma sympatickými hrdiny je něco, co si budete pamatovat navždycky.
 

ACHILLEOVA PÍSEŇ
Madeline Miller

Příběh o trójské válce slyšel snad každý. Téměř každý taky už někdy slyšel jméno Achilleus (minimálně ve spojitosti s patou). Během tisíciletí se ale ten prastarý příběh natolik měnil, že už skoro všichni zapomněli, že v původní Homérově verzi měl Achilleus milence Patrokla. A tohle je jejich příběh. Ponořte se do průzračných vod Egejského moře a prožijte nezapomenutelný příběh z doby, kdy bohové kráčeli mezi lidmi a kdy v hlubokých lesích rozpáleného Řecka žili moudří kentauři...
 

FELIX AŽ NAVĚKY
Kacen Callender

Felix Love je transgender a je na to hrdý. Když mu ovšem někdo ze školy začne posílat nechutné transfobní vzkazy, a navíc zveřejní jeho fotku před tranzicí, naplánuje pomstu… Citlivě napsaný příběh nejen pro mladé čtenáře ukazuje, že ani ve 21. století to LGBTQ+ lidé nemají lehké, ale že i ta nezoufalejší situace může skončit happy endem!


 

Text: Žofie Sedláčková
Foto: Markéta Havlová

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.