Kostlivec: Strašidelná bytost ze skříně ve filmovém zpracování ikonické povídky Stephena Kinga. Režisér Rob Savage v dětství četl Kingovy romány a nemohl pak v noci spát.

19.06.2023 | Knižní zajímavosti
Kostlivec: Strašidelná bytost ze skříně ve filmovém zpracování ikonické povídky Stephena Kinga. Režisér Rob Savage v dětství četl Kingovy romány a nemohl pak v noci spát.

Mistr hororu Stephen King v roce 1973 publikoval v časopise Cavalier povídku Kostlivec a díky jeho pojetí strašidelné bytosti, ukrývající se ve skříni, se stala základem pro další vývoj hororového žánru. Podstatou příběhu Kostlivec je obecná legenda, která nahání strach dětem i dospělým a která se traduje už po staletí. V červnu do českých kin zamířilo jeho filmové zpracování.

Šestnáctiletá Sadie (Sophie Thatcher) se společně se svou desetiletou sestrou Sawyer (Vivien Lyra Blair) snaží vyrovnat s nedávnou tragickou smrtí své matky. Jejich otec Will Harper (Chris Messina), terapeut s úspěšnou domácí praxí, se pokouší pro své dcery udělat maximum, ale jeho snaha o navázání emocionálního a psychologického vztahu se zcela míjí účinkem. Jeho neschopnost s nimi otevřeně hovořit o traumatizující ztrátě matky tak jen ještě více zhoršuje již tak velice napjaté rodinné vztahy.

Když Willa neočekávaně navštíví záhadný nový pacient Lester Billings (David Dastmalchian), který se zoufale snaží s někým podělit o zármutek nad smrtí svých dětí, zanechá po sobě jeho návštěva temnou bytost, která se ukrývá ve tmavých koutech a baží po utrpení svých obětí. Sadie a Sawyer v důsledku přítomnosti této nadpřirozené bytosti zažívají řadu děsivých událostí. Skutečnost, že jim jejich otec není schopen popisované zážitky uvěřit, se tak stává hrozbou, která má potenciál celou rodinu definitivně zničit.

Kostivec inspirací pro filmaře

Jako celovečerní film začal Kostlivec vznikat až díky mladé generaci filmových tvůrců. Všichni, od scenáristů a vedoucích tvůrčích oddělení až po producenty a režiséra, uvádějí, že Kingova povídka měla na jejich dospívání naprosto zásadní vliv.

„Všichni známe Kingovy povídky, ale tahle, Kostlivec, ta nám utkvěla v paměti spousty let,“ prohlašuje scenárista Scott Beck, který spolu se svým přítelem z dětství a partnerem Bryanem Woodsem přišel s nápadem na scénář filmu a podílel se na jeho vzniku.

Režisér Rob Savage si vzpomíná, jak v dětství četl Kingovy romány a nemohl pak v noci spát. „Jeho povídky se mi vždycky zaryly do paměti,“ přiznává.

Hlavním cílem filmařů bylo vytvořit mnohavrstevný horor, jehož základem by byla skutečná, hrůzná událost a na tu je pak vrstvena hrůza nadpřirozená.
 

Správné obsazení rolí je základem úspěchu

Autoři scénáře se zpočátku potýkali s tím, jak pojmout ústřední dějovou linií příběhu, jelikož v povídce Stephena Kinga figurují pouze tři postavy – Lester Billings, Will Harper a Kostlivec. Stále o tom museli přemýšlet a vraceli se k tomu. Nakonec jim došlo, že Lester Billings možná nemusí být hlavní postavou filmu a že by Kingova povídka mohla být jen jedním z prvků obsáhlejšího příběhu. Klíčovým doplňkem příběhu bylo vytvoření postavy Sadie Harperové, která je současně hlavní hrdinkou filmu, role se chopila talentovaná Sophie Thatcher. V dalších rolích se pak objeví například Chris Messina, Vivien Lyra Blair či Marin Ireland.

„Jako producenti máme za úkol sehnat dobré herce a pak se jen modlíme, aby jejich vztahy na plátně opravdu fungovaly,“ přiznává producent Dan Levine. „V případě filmu Kostlivec jsme měli opravdu štěstí,“ dodává.

Herečku Sophii Thatcher na projektu zaujala zejména upřímnost jeho příběhu, mnohavrstevný scénář, v němž se prolíná bolest ze ztráty matky s frustrací z otce, který jí nedokáže nebo nechce naslouchat, měnící se vztahy mezi sourozenci a reálné obavy, spojené se střední školou. A to, že je fanynkou hororů, samozřejmě bez ohledů na fyzickou i psychickou náročnost tohoto žánru, rozhodně nebylo na škodu. „Horor funguje nejlépe, když se dokážete do postavy vcítit,“ soudí Thatcher. „Je potřeba věnovat dostatek času na budování postav a vystavění samotné příběhové linie, ne se rovnou pokoušet o nějaké lekačky. Myslím, že tím se Kostlivec od ostatních hororů odlišuje.“

Vivien Lyru Blair, která hraje Sawyer Harperovou, mladší sestru hlavní hrdinky Sadie, scénář nejvíce zaujal tím, jak silná její postava je. „Líbilo se mi, jak se Sawyer v průběhu filmu vyvíjí, z pouhé dívky, která má strach ze své skříně, se stává někým, kdo je odhodlaný s tím vším něco udělat,“ vysvětluje Blair.

Blair vzpomíná, jak musely s Thatcher na place reagovat na Kostlivce, kterého vytvořil tým vizuálních efektů až během postprodukce.

Prostředí i hudba jsou nedílnou součástí příběhů

Když přišel čas rozhodnout, kde se bude film natáčet, shodli se všichni členové tvůrčího týmu na tom, že ideálním místem pro natáčení tohoto snímku je New Orleans. Město má bohatou historii a kulturu a nachází se v nádherné krajině plné úchvatné architektury.

Prostředí je nedílnou součástí příběhů, a to platí v případě hororových příběhů dvojnásob. Ve filmu Kostlivec je dům, v němž žije rodina Harperových, neoddělitelně spjat s jejich duševním rozpoložením.

Po výtvarné stránce ve filmové tvorbě existují základní aspekty, které dodávají hororovým příběhům jejich atmosféru. Kulisy obvykle nabízejí tajemná zákoutí a temné výklenky a jsou dostatečně otevřené, aby ukázaly, co na postavy číhá za rohem, ale zároveň umožňují postavy uzavřít ve stísněných prostorách. Základní atmosféra takových filmů bývá temná, zádumčivá a působivá, a přestože dekorace filmu Kostlivec tyto charakteristické prvky rozhodně zahrnují, je v nich obsaženo mnohem více.

Důležitým prvkem pro navození té správné atmosféry je také hudba. A ta je pro herečku Sophii Thatcher základem téměř pro všechno, čemu se věnuje, ale zejména to platí pro její přístup k postavám. Vytvořila proto playlist písní, který hned na začátku poslala režiséru Savageovi, aby mu pomohl pochopit, jak k postavě Sadie přistupuje.
 

 „Hudba je nejlepší způsob, jak proniknout k podstatě postavy,“ soudí Thatcher. „Je to pro mě ten nejpodstatnější prostředek, který mi umožní se do té postavy vžít. Vytvořit playlist a nastavit atmosféru je pro mě jako vytvořit svět samotný, ve kterém Sadie žije. Pak mi začne připadat skutečná.“

Natočit hororový thriller a zároveň zvýšit v temných zákoutích hladinu adrenalinu prostřednictvím digitálně vytvořeného strašidla, a přitom dokázat zachovat věrohodnost všech příběhových prvků a vytvořit vizuálně realistický svět, v němž diváci mohou soucítit s rodinou, která je v centru samotných děsivých událostí, je docela náročný úkol.

Režisér Rob Savage měl skvělý tým, s kameraman Eli Bornem si okamžitě padli do oka, protože si oba po tvůrčí stránce velice dobře rozuměli.Text: se svolením Falcon
Foto: se svolením Falcon

Nepřehlédněte

Lepší čtení pro předvánoční období nenajdete: Vánoce na skotském hradě jsou knihou plnou naděje a lidské dobroty

02.12.2023 | Recenze

"Chtěl bych, aby čtenáři mé knihy dokázali nehledě na to, jak moc jsme jiní, vnímat druhé především jako lidské bytosti," říká Marek Torčík o svém románovém debutu

01.12.2023 | Rozhovory

Tyto knížky jsou jako stvořené pro pošmourné podzimní a zimní dny. Zkraťte si čekání na Vánoce s jedním z našich osmi tipů na napínavé čtení!

30.11.2023 | Tipy na knihy

Není vám jedno, v jakém stavu naši planetu předáme budoucím generacím? Legendární kniha Davida Attenborougha je povinná četba pro celé lidstvo

29.11.2023 | Tipy na knihy

Vosí hnízda nebo včelí úly? V čem všem se neshodl Roman Vaněk se svou ženou Janou, když společně tvořili nejnovější kuchařku s názvem Sváteční

28.11.2023 | Rozhovory

magazín knihkupec

je nezávislý tištěný měsíčník přinášející informace o knižních novinkách, rovněž ale o důležitých událostech ze světa kultury a umění.

Tento portál je neúplným zrcadlem jeho redakčního obsahu. Některé články, recenze, knižní ukázky a pod. vycházejí pouze v jeho tištěné podobě. Pro tu ovšem musíte navštívit některé kamenné knihkupectví, kde jej dostanete zdarma ke svému nákupu.